Virtual PC - windowsfildelning funkar bara åt ena hållet :(

Permalänk
Medlem

Virtual PC - windowsfildelning funkar bara åt ena hållet :(

Kör XP Pro hemma, och har från den en mapp utdelad till andra burkar, och har även en Linux-server i workgroupen som har stora shares ute.

Nyss installerat Virtual PC på min XP Pro, och leker med Vista.
Jäkligt läckert, vet inte hur det funkar men på nåt sätt får Vista DHCP från min router...den syns i routern som en ny dator med MAC och allt. Vet inte hur det funkar riktigt men läckert är det, kan pinga andra burkarna i hemmet från Vista och dom andra burkarna kan pinga tillbaka (efter att ha installerat Virtual Machine Additions).

Nu till PROBLEMET:
Jag har slagit på fildelning i Vista och gått med i workgroupen, och från XP kan jag se Vista-sharen dyka upp och kan flytta filer dit.
Tyvärr ser dock Vista inga andra datorer överhuvudtaget.

Jag kan ju dela filer via Vistas utdelade mapp som ju funkar, och jag vet att Virtual PC har en inbyggd specialfildelning, men jag tänkte labba på detta och vill få det att fungera "på riktigt". Nån som har något tips varför andra kan se virtuella Vista, men Vista kan inte se någon i workgroupen?

Vore jäkligt nice om man kunde få det att funka på riktigt

Visa signatur

MCP - MCTS - CCNA (expired)