Inlägg

Inlägg som AndersBlomdahl har skrivit i forumet
Av AndersBlomdahl

Evolv itx är klart snyggast iaf. Men kan även rekommendera Node 804, kollar du måtten så är den faktiskt inte så stor. Väldigt lätt att bygga i och iom dual Chambers så är nätaggregatet och 280 radiatorn helt avskild. Dock fick jag borra några nya hål för att kunna fästa corsair h115 platinum. https://www.inet.se/produkt/6909937/fractal-design-node-804-s...

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl
Av AndersBlomdahl
Skrivet av hio-man:

Hej!

Nu har man börjat bli allt mer intresserad av att skaffa sig en ny stationär dator för att komplettera den allt äldre laptopen som inte längre klarar av mina krav på ett tillfredställande sätt.

Datorn kommer framförallt användas till två olka grejor som min Macbook inte klarar av:
- Köra tyngre Excelfiler
- Spela spel

Tyngre excelfiler lär ju främst vara en processortung aktivitet vilket medför att jag ösnkar en hyffsat processor. Visserligen så tror jag de flesta moderna processorerna möter detta krav och hnaterar det bättre än min laptop.

Det andra som lockar med en stationär dator är möjligheten att spela lite. De spel som jag känner mig begränsad i idag är Cities Skylines och Civilizaion VI. Det är generellt denna typ av spel som jag kommer att vara intresserad av att lira på datorn. Då Cities Skylines kräver mycker RAM om man vill kunna spela med lite mer assets känner jag att jag åtmistone behöver 16GB. Jag ser också gärna att det ska finnas möjlighet att enkelt uppgradera till mer ram framöver så en ledig minnesplats skulle uppskattas. Annars är det främst processortunga spel vilket sätter vissa krav på den fronten.

Har tidigare kört Intel men är öppen för det mesta nu. Som jag förstått det så kanske det till och med är så att AMD är något mer prisvärt i min prisnivå så det kanske är att föredra?

Prisnivån jag har tänkt mig är runt 10 000 kr. Operativsystem och skärm/tangentbord/mus etc behövs ej. Har aldrig tidigare monterat en dator själv men ska nog kunna fixa det om det så behövs.

Jag har funderat på något liknande denna varukorg nedan:

https://www.inet.se/produkt/b1055209/hiodatorhttps://inetimg.se/img/tiny/forum-divider.pnghttps://www.inet.se/datorbygge/bild/b1055209/hiodator

Hur tycker ni den ser? Är det vettigt utifrån de behoven jag har? Såg häromdagen att komplett har en bra deal på en dator i delar som såg intressant ut.
https://www.komplett.se/product/986452/datorutrustning/datorkomponenter/paketerbjudande/pc-i-delar-amd/pc-i-delar-ryzen-value-gamer-2600#productinfo

Hur står sig detta alternativ mot det jag plockat ihop själv? Är priskillnaden motiverad? Frågorna är många och det är därför jag vänder mig hit.

/MVH
Hio

Komplett datorn verkar prisvärd

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Wow... Kärlek....

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Jag tar hellre usb variant, gärna med inbyggd stereomic så man slipper ha en stor bordsmic.

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Fan va alla drar in mycket deg. 44år, region mitt, signaltekniker järnväg, 29980 i grund. Gymnasial el och 1år på järnvägsskolan är väl vägen att ta sig in på detta yrke. Jobbat med detta i 6år och fick utbildningen av företaget jag jobbar åt.

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl
Skrivet av sadaharu:

Såhär ser mitt bygge ut nu. Känns bra tror jag.

https://www.inet.se/produkt/b1055250/sadaharuhttps://inetimg.se/img/tiny/forum-divider.pnghttps://www.inet.se/datorbygge/bild/b1055250/sadaharu
+
Sapphire Radeon RX Vega 64 Nitro+ för 4990 från NetOnNet och mitt gamla Fractal Design Define R4, det är väl ATX-form så det borde väl funka.
Moddat lite för att inte beställa "beställningsvaror" etc.

Spontana tankar?

Låter vettigt men med 2700x kan du nog skippa tornkylaren då denna följer med
https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.amd.co...

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Beror ju på grafikkort och inställningar med, men under samma premisser så har du gemförelse här med vanlig vs streamad fps och 2600 stock i5 8400 https://www.youtube.com/watch?v=l-UPNVX95Ks cs go är i slutet av klippet

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Du kan söka på bare one och htpc åxå så kanske du hittar mer finns intelNUC i flera varianter att bygga från med https://www.dustinhome.se/group/hardvara/datorkomponenter/bar...
Nano psu så hittar du några iaf men de verkar ha utgått på många ställen
Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Alternativt med mer lagring svart/rött tema och 360rad vattenkylning till prollen

https://komponentkoll.se/bild/LPhRt.png

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Ganska bra precis så här köpte jag förutom minnen som jag la ner onödiga pengar på och tog gskill xflare cl14

https://komponentkoll.se/bild/spbpi.png

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Här kan du ge föra olika cpu i olika spel https://www.techspot.com/review/1754-battlefield-5-cpu-multip... och här kan du se skillnad på på 2070 vs vega 64 https://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=4023&gid2=3955&... själv tyckte jag inte var värt de extra 1000lapparna jag går nu från i7 4790k gtx 1060 till vega 64 och ryzen 2700x. Får nog sakerna nästa vecka. Lådan p400s har ljudämpning, fläktkontroller och dammfilter och finns även i grått, och en massa svarta som svart och rött eller vitt inuti

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl
Skrivet av sadaharu:

Om man vill dra ner på priset en del och då kör på AMD Ryzen 7 2700X för typ 3400:- som var i ditt bygge tidigare men i övrigt kör på samma. Kommer det funka bra eller stor skillnad prestandamässigt?

Tack för all hjälp btw!

Det kommer att funka bra, mest cs go som drar stor fördel med Intel. Men du kommer ändå ligga i 350-450fps med amdn

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Uppdaterade med lite bättre mobo och låda blev typ samma pris tyvärr

https://komponentkoll.se/bild/bOimY.png

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl
Av AndersBlomdahl
Skrivet av sadaharu:

Hej!

Jag är inte tålmodig nog för att vänta till sommaren tyvärr
Om man tittar på dessa två mot varandra:
https://www.maxgaming.se/stationara-datorer/elite-rtx2070
https://www.komplett.se/product/11489/datorer/komplett-pc/kom...

Vilken skulle ni rekommendera? Upptäckte att om man köper på delbetalning så blir max gamings alternativ tusenlappen billigare totalt.

Skickades från m.sweclockers.com

Max gaming iom att du lirar mest cs go, lättare att få bra fps med intel

Av AndersBlomdahl

Lite bättre och lite billigare än komplett men du får bygga själv

https://komponentkoll.se/bild/gYEzw.png

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl
Skrivet av kurdipower:

@AndersBlomdahl: Varför just 2700x? och priserna på de prollarna stiger ju bara, vet inte om det känns värt att köpa de alls nu längre

Iof iom att nya kommer i juni kan du ju typ ta en 2200g. Tänkte det kanske va lättare att sälja av när du ska köpa den nya i juni.

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Om du ska byta till 3xxx i juni kan du ju köra nått i denna stilen så får du starkt på allt utom prollen https://www.inet.se/kundvagn/visa/12219462

https://inetimg.se/img/tiny/forum-divider.png

https://www.inet.se/kundvagn/bild/12219462

om du orkar vänta på 2060 tillgänglighet så är de bara välja den istället för vegan men jag tror det kommer ta ett bra tag innan den finns i stock i Sverige.

Skickades från m.sweclockers.com

Av AndersBlomdahl

Jag hade nog kört på med bygget, halvår är ju 7 dator år. Tar du 2700x nu så går den ju alltid att sälja mobo och prollen innan nästa black friday å då köpa zen2 med ett x580 eller va det nya chipet nu kommer heta.

Skickades från m.sweclockers.com