Skrivet av Paddanx:
Att man inte märker när BÅDA slocknat är mer min fråga... då jag sett även det. De hade 2 små parkeringsljus.. thats it.
Det finns en del av såna också, men dom är inte fullt lika vanliga. Sjukt märkligt att man inte märker sånt, eller att man fortsätter åka i kolmörker när man inte har lysen.
Skrivet av Paddanx:
Njae.. problem är faktiskt åter automatiken
Håller bara delvis med, eller ja, automatiken är problemet i och med att den är utformad på ett icke intuitivt sätt och föraren är problemet på så vis att denne inte tar reda på hur fordonet fungerar och framför det på rätt sätt.
Skrivet av Paddanx:
Sverige var ett av länderna som tidigt krävde halvljus dygnet om. Detta har inte varit standard tidigare. Så bilar som såldes i Sverige monterades ett relä på som drog igång halvljuset vid start.
I början var det med 80% styrka, för att förlänga livslängden, men det fick farlig bieffekt att tex många gamla volvo mm körde med riktigt utbrända och svaga halvljus på natten, "för de lös ju fortfarande". Folk antog nämligen att automatiken skötte det, och fick då bara 80% av ljuset, som dessutom försämrades kraftig när lampan åldrades.
Så man började dra dem till 100% istället, och då började de gå sönder titt som tätt istället, vilket med kombon av svåråtkomliga lampor gav dyra lampbyten. Fanns en del bilar där man var tvungen att montera ner allt från hela insprutningssystemet, till spolvätska pumpar för att kunna byta en enda glödlampa.
Jotack, har varit med om hela resan (även om jag inte hade körkort när lagen infördes). Har haft bilar utan och med "relä"-automatik (både 80% och 100% varianterna).
Fast jag håller inte med om att lamporna fick sönder särskilt ofta med "100% reläerna". Min förra pendlarbil hade sån automatik och lamporna gick inte sönder en enda gång på 7 år (även om dom byttes vid nåt tillfälle). Även på tidigare bilar där det varit svårt att byta lampor har jag inte upplevt att det skulle varit något större problem. På nuvarande pendlarbil har jag också samma automatik och det går en lampa var 6-8 månad ungefär, men det beror mer på typen av lampor jag använder än något annat. Normala lampor håller betydligt längre, men det tar bara någon minut att byta lampor, så jag kör vidare med Osram eller Philips "superduper"-lampor.
Skrivet av Paddanx:
Så EU gjorde en standard, där dag tid tillåts endast varselljus, inkl LED med 2% bländning och inget ljuskrav bak. Och detta är numera även standard i Sverige. Det gör att halvljusen håller, men du har drift ljus säkerheten på dag tid som önskades ha av Svenskarna.
Driftsäkerheten, i den mån att du menar tiden lamporna håller, tror jag inte har var nåt stort krav från Svensk sida (men jag kan ha fel). Däremot "glömdes" ju bakljusen bort i EU regleringen så det är inget krav på automatik som tänder bakljusen.
Skrivet av Paddanx:
Problem är... folk (precis som du) åter litar på automatiken, utan att ha koll på vad den gör. Du som förare har 100% av ansvaret för att se till att rätt ljus är tänt, oavsett årsmodel, märke eller land. Har själv en modern bil som har full auto på detta, och får ändå lite då och då tvång-starta ljusen.
Ta inte mig som ett exempel, jag är nog en ovanlig förare såtillvida att jag vet hur ljusautomatiken fungerar i min bilar (ja, jag har flera bilar) och dessutom kollar jag att halvljusen fungerar flera gånger per dag (bakljus och bromsljus är det dock sämre med).
Jag litar på automatiken i mina bilar eftersom jag vet att dom alltid tänder halvljus+bakljusen. Den nyaste, som är årsmodell 2014, tänder alltid halvljus 100% och bakljus med ljusreglaget i läge "Auto", precis som den äldre "reläautomatiken" gjorde.
Ock visst är det så att föraren är ansvarig. där är vi helt eniga. Problemet som jag ser det är att vi här i Sverige är vana vid att automatiken tänder ljusen "rätt" och förändringen kom med EU regleringen 2011, så vi har folk som kört bil i många herrans år som vant sig vid att nåt funkar på ett visst sätt.
Skrivet av Paddanx:
Vid vissa väderlekar (dimma, regn tex) så triggar inte auto funktionerna att starta från varselljus till halvljus tex, och det är du som ska göra det. De bilar som saknar varselljus tänder istället halvljusen fram men inget bak, som du beskriver, vilket låter dumt men det är för att tillgodose kraven, och de inte valt att sätta in varselljus korrekt.
Vems krav är det egentligen man tillgodoser? Reglerna är väl krav som är minimikrav för typgodkännande av fordon. Att endast ha krav på automatik där det är ok med varselljus och släckta bakljus motiverades enligt DN (Toyota) främst av miljöskäl, halvljus + bakljus påstods kunna driva upp CO2 utsläppen med 1-3% (jag är intuitivt lite skeptiskt mot de siffrorna, men, men). Jag tror helt enkelt att automatiken funkar som den gör på på vissa nyare bilmodeller eftersom det är billigare för tillverkaren och de nya reglerna är nog ett hopkok där diverse olika intressegrupper och lobbyister varit med och påverkat.
Skrivet av Paddanx:
Men oavsett så är det föraren som måste göra sitt jobb, inte bilen och inte tillverkaren.
Det är alltid förare som har det yttersta ansvaret ja, men att bilar har ljusautomatik som är ointuitiv, eller fungerar dåligt, är bara urbota dumt.
Skrivet av Paddanx:
Så sluta lita på automatiken, och håll koll på det som du ska enligt trafikreglerna istället.
Jag kommer fortsätta lita på automatiken i mina bilar och skaffar/kör jag andra bilar så gör jag som vanligt, tar reda på hur något funkar och anpassar mig till det. Fast rent generellt är det du säger bra!