Jag har problem med mitt raid-0 system, när jag försöker öppna diskarna ( D: och E: ) så står det att de inte är formaterade.
jag har ca 70Gb sammanlagt på dessa två partitioner och om man startar upp i dos så kan man komma åt informationen.
Dator spec.
AMD XP1800+
512MB Ram
IBM 60GXP 40GB (Windows XP Pro SP1 Eng.)
2st Maxtor 40Gb ATA133 i Raid (Lagring, FTP)
Abit KR7A-Raid
Problemet började när jag skulle uppdatera mitt ljudkorts drivisar, XP fick blåskärm och startade om sen funkade inte mycket när jag
startade om, CD-Rom o Brännare hittades inte för det var något fel på "Plug'n play Software Device Enumerator" (ett utropstecken framför i
enhetshanteraren). Jag använde då NTFS.
Bootade på XP skivan valde repair, formaterade c: (windows disken som använde NTFS), installerade om windows och då var mina två partitioner borta (jag har även provat att köra med FAT32 istället). D: & E: de finns där i "Den här Datorn" men när man ska öppna dem så står det bara att de inte är formaterade.
Vad ska jag göra vill inte deleta hela arrayen för infon finns ju där, kanske kan man använda något dos program som man kan kopiera hela kataloger med.
Kom gärna med förslag, vill ha tillbaka all information
Ps. jag har skrivit detta inlägg i flera forum (nordichardware mm), jag hoppas på många bra svar