Permalänk
Medlem

Dator till CS:GO och LoL

Tjena
Jag har noll koll när det gäller datorer egentligen och mina polare som är något intresserade kryddar alltid upp priserna.
Allt jag söker är en dator som klarar av CS:GO och LoL på hög/medel nivå. Då jag är en fattig student så vill jag ha den så billig som möjligt. Har ingen aning om vad för sorts grejer som behövs eller hur mycket det kommer att gå på så är tacksam för hjälp.

Permalänk

@Kevin123:

Jag hade för mig att jag körde CS:go på högsta med en Intel core 2 duo e6600 och en Nvidia GTX650 utan några problem.

Så skulle man prata i form av pengar så skulle jag tippa på ca 2000-3000kr inkl alla sorts komponenter som behövs. Kan säkert få det billigare om du kollar runt på begagnade delar eller en begagnad dator.

Finns till och med snälla Sweclockare som skänker bort komponenter, kika på marknaden då och då

Allt gött!

Visa signatur

Citera för in i helvete.

Permalänk
Avstängd

@Kevin123: som endo skrev, i ditt fall är beggat det enda alternativet. För ska du köpa nytt så springer notan iväg.

Permalänk
Medlem

ja asså jag kan lägga 5k-7k på den men mina polare har kommit med 10k-15k datorer och är nog ej beredd att lägga så mycket men kan ju fortfarande lägga några tusen på en dator@Endohmassato:

Permalänk
Medlem

vad hade det kostat på ett ungefär om man köper nya grejer då?
@JSvanberg:

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Kevin123:

vad hade det kostat på ett ungefär om man köper nya grejer då?
@JSvanberg:

http://www.sweclockers.com/forum/trad/1402082-hjalp-till-mitt...

Permalänk

@Kevin123:

http://www.inet.se/kundvagn/visa/8897063/2015-12-15

Kanske inte det bästa "setupen". Men duger gott och väl till dina behov.

edit: såg att det var en väldigt lik setup som JSvanberg länkade

Visa signatur

Citera för in i helvete.

Permalänk
Medlem

har du skärm/mus/headset och windows? annars tillkommer det

Permalänk
Medlem

hej.
jag har allt förutom windows och en ny dator men vet att vindows kostar ca 1k @bowseerz: