"Tappar mark både hemma och på bortaplan" får du utveckla, gärna med lite hänvisningar till källor. Annars blir det svårdiskuterat.
- Inkomstklyftor: Håller med dig. Tittar man även på befolkningen i stort, utan faktorn härstamning, ökar inkomstklyftorna lavinartat i Sverige.
- Privat skuldsättning: Japan ligger ganska långt före oss om jag inte minns fel, men visst är vi i toppen precis som många andra rika länder där många invånare har bra ekonomiska marginaler. Nu har vi även reglerat bolånemarknaden med hårdare regler för att få lån och krav på amortering ner till 50%.
- Malmö: Vissa kommuner har tagit mer ansvar än andra för den nationella politikens effekter, inget konstigt att de behöver stöd då.
- Välståndsligan: Sverige är ett litet land, det är svårt att hålla sig i den absoluta toppen genom alla tider. Om man inte är smarta som norrmännen och specialiserar sin industri och tillverkning i tid.
- PISA grundgörs av prov som inte ens lärarkåren tar seriöst på. Men dock håller jag med dig om att man förmodligen tar skolan mindre seriöst idag än förr. Det kan dock ha sina naturliga förklaringar i att världen inte ser likadan ut längre.
- Sjukvården: Personligen tror jag att spar- och effektiviserings-hetsen är ett större problem än att vi är fler människor, även om det också spelar in såklart. Under lång tid har man velat spara på vården, och detta tillsammans med andra faktorer leder till längre köer som vi ser idag.
- Rättsväsendet: Det är såklart bättre att satsa på förebyggande åtgärder.
Gällande Tino är jag som sagt inte intresserad av att diskutera honom alls. Det finns debatter med andra nationalekonomer på nätet, samt artiklar där han får kritik för sin mörka syn och vinklade jämförelser. Dock tar jag inte ställning alls i den frågan. Han har säkert rätt i en del, precis som andra. Men jag tycker att man ser ganska klart att han präglas av en dogmatisk samt överdrivet mörk syn på sin omvärld, och det är ju precis också därför han syns. Slutdiskuterat om just honom.
Det gäller att kika lite på siffrorna själv och dra lite egna slutsatser också. Världen må kännas mer spännande och intressant om man ser fan själv i allt och tror att domedagen är nära. Men det gäller i så fall att backa upp detta med riktig fakta.