Eller är det värt att lägga till någon tusenlapp ser man skillnaden ens?
Hans gamla tv är från typ 2012 55 tum så det mesta blir ett lyft.
Inte låst till power men max pris är 15000 med rea.
Det är formen och materialen på ram och stativ och sådant som att UR8-modellen har en gyrofjärr medan UR7 har en klassisk fjärr. De är annars på ungefär samma basmodellnivå där det inte finns utmärkande skillnader i sådant som bildkvalitet. Få TV idag är direkt dåliga och ni väljer bland basutbudet som är tillräckligt bra för den som inte ställer några specifika krav.
Priserna varierar hela tiden så det går inte riktigt att tänka i termer av att tusenlappen hit och dit gör något mer värt. Vill man ha något som är bättre måste man först definiera vad som ska vara bättre och se vilka modeller som svarar mot det behovet. Sedan kan man fatta beslut om ens personliga ekonomi tillåter detta.
Eftersom priserna varierar som optimistjollar på ett stormigt hav kan det faktiskt vara så att det i perioder finns tekniskt bättre modeller för samma eller lägre pris. Nästa vecka kanske det är tvärtom. Därför är det svårt att resonera i termer av tusenlappar.