Tack massvis ska du ha!
Ja men precis, det är ju tvåan jag vill kunna spela då det inte ens går att spela på Mac än. Då jag lagt nästan tvåtusen timmar på ettan på olika laptops så är jag inte superpicky med att det måste de sviiinbra ut utan kommer kunna dra ner på settings osv så länge det är körbart liksom!
Intel cpun har väl (vad jag läst någon gång) inbyggd gpu som kan jobba med grafikkortet? Vilket känns som ett plus där för rendering osv? Här kan jag också helt ha uppfattat fel hur det funkar haha
Om jag skulle lägga någon tusenlapp till på grafikkort är det då en 4070 som är rimlig att köra på eller är något kort från AMD bättre att satsa på? Eller är 4060 ti med 16GB ett rimligt alternativ?
Jag är verkligen inte petig, kommer aldrig kunna känna ”åh shit här är det bara 72fps och inte 79fps” men vill heller inte vara dumsnål om jag skulle kunna få en mycket bättre upplevelse för 17 istället för 15 liksom!