Visa signatur
//Iceberg - In Trance We Trust!
www.iceberg.se
I morse startade jag Doom 3, och laddade igån ett spel. Tog ungefär 1 och en halv minut. Tidigare ikväll prövade jag igen. Då tog det endast 30 sekunder. Den enda skillnaden var att jag bytte från en VGA-kabel till en DVI-kabel. Kan det vara det som gjort något? Vad kan ha förbättrat laddningstiderna så otroligt? Det är inte bara Doom 3, utan även Half-life 2 och andra krävande spel.
Har verkligen ingen aning, men eftersom jag inte ändrat någon annan inställning frågar jag om just DVI/VGA även om det mycket väl kan vara något annat.
Jag har som sagt inte höjt/sänkt inställningar i spelet, kör högsta på allt. Haha. Jag har provat med både v-sync av och på, så det är inte det heller.
Vet någon varför helt enkelt?
Sedan undrar jag hur mycket av grafikkortet man frigör genom att undvika RAMDAC:en, och köra digitalt direkt. Vad exakt använder RAMDAC:en av grafikkortet/systemet och hur mycket?
Tack på förhand.
//Iceberg - In Trance We Trust!
www.iceberg.se
Spelnyheter från FZ
Copyright © 1999–2025 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.