Sådant är nästan alltid tillverkat av ABS-plast. Plocka loss fronten och kolla baksidan, det brukar i allmänhet finnas märkningar som avslöjar vilket material det rör sig om.
Skulle också rekommendera att testa infärgning till ABS, trots att det egentligen inte är något problem alls att få lackfärg att fästa bra heller. En optisk läsare hanteras ju trots allt en del, och infärgning kommer aldrig flagna, repas, etc.
Blir det inte hundraprocentigt - glöm dock inte att du i princip har hur många försök som helst på dig - så är det ändå ett steg i rätt riktning, då du åtminstone fått ett mörkt underlag att måla med sprayfärg
Hade testat vinylinfärgning som föreslaget av föregående skribent, och varit ytterst noga med rengöringen innan. Basiskt grovrengöringsmedel. Bada en halvtimma i varm vatten/rengöringsmedelslösning, och skrubba sedan. Skölj noga. Hantering med handskar när det väl är tvättat, för att inte avsätta hudfett på plasten.
Infärgning kommer inte lämna en blank yta efter sig. Skulle du ändå behöva använda sprayfärg, så är det inga svårigheter att hitta mattsvart dylik.