Hej, har haft en hempc med ett tvkort i (HAUPPAUGE WINTV HVR 1300) och comhem(ingen box utan antennen rakt in i tv kortet, fungerade ypperligt! Tills den pajade :'( Garantin gick ut för en månad sedan.
Ringde BRL i gbg och hörde med dem angående Tvix HD M-6500A med tuner dvb-t, de säger att det inte fungerar med Tvix tuner dvb-t till Comhem och att det är skillnad mellan dvb-t och dvb-t kort till dator?
Stämmer det?
Är det någon som har provat?
Vill inte använda comhems box utan är bara ute efter de kanaler som finns i kabeln, har en "vanlig" tv utan box med comhem och det är de kanalerna jag vill använda, vill att det skall vara som innan.
Blir snart knäpp på att inte få ngr svar som verkar vettiga!
MVH Magnus
comhem slutar väl sända analog kanaler i sina kablar
är det inte det som hänt dig?
skaffar du dig ett tv kort som är ett dvb C kort så kan du få must carry utbudet från comhem dvs de kanaler som är gratis.
Att försöka ansluta en DVB-T mottagare till ett DVB-C nät är lika smart som att tanka disel i en bensinbil.
Olika system är olika system...