Inlägg

Inlägg som MrV har skrivit i forumet
Av MrV

2100kr leder, avslutar imorn 16:00

Av MrV
Skrivet av Bunz:

1800+frakt?

Hej
Tack för budet men för lågt. Den kan bli din för 2600kr

Av MrV

Gillar’t! Dock måste battle zone bli större, sjukt drygt när man flyger. Sen måste lite större kartor till. Idag känns det lite för intensivt för att vara BF.

Av MrV

Amd R9 5900xt ny i låda

Jag har en Amd R9 5900xt helt ny i obruten kartong, jag har fått den i utbyte för min gamla cpu som jag reklamerade hos Inet. Jag hade redan uppdaterat min dator så denna blev över. Aldrig använd eller urtagen ur lådan. Det är en Am4+ processor. Jag förbehåller mig rätten att sälja till vem jag vill.

Köparen står för ev frakt. Finns för avhämtning utanför Borlänge.

Läs hela annonsen här

Av MrV

Lyckades kortsluta min Corsair H100i så blixtar slog ur pumpen. Sen va den och moderkortet knäckebröd 🤷‍♂️

Av MrV

Har en oöppnad R9 5900xt cpu om det är av intresse. Fått den som utbyte av inet för min trasiga 5950x. Passade på att uppgradera så denna blev över.

Av MrV

Kan släcka tråden med att det verkar ha varit något fel på cpu. Skickade in den till Inet och de bytte ut den. Nu har jag ändå bytt ut allt till nytt men de gamla får leva vidare i min fars dator.

Av MrV

Tänkte bara meddela att det var CPUn som inte var frisk. Reklamerade hos inet och fick den utbytt 👍

Av MrV
Skrivet av Gh0sTy^:

Hej såg för några dagar sen på youtube att det är problem med windows update som förstör diskarna. Kanske är det detta som hänt dig
"A recent Windows update has caused major problems for SSDs running on Phison controllers. Users are reporting crashes, slowdowns, and even drives disappearing from the system"
Kolla upp
JayzTwoCents på youtube om du inte vill klicka på länken ( https://www.youtube.com/watch?v=mlY2QjP_-9s )

Andra stora youtubers har också varnat om detta. Jag tog bort dessa windows updateringar och rollade tillbaka till en känd fungerande. Dom som berörs är "KB5063878 och KB5062660" Blir iofs svårt dig att kolla om det är dessa som förstör för dig nu när skadan redan är skedd. Men andra kanske bör kolla över sin windowsupdate och ta bort dessa

Jag såg det! Men jag har haft problem under rätt så lång tid innan uppdateringen kom. Har felanmält cpun till Inet iaf så får vi se.

Av MrV
Skrivet av Rouge of Darkness:

om alla diskarna försvann samtidigt och de sitter på samm kontroller så är det ju troligt att kontrollern för de portarna har lagt av alternativt tappat kontakt på PCI-e pinnarna under cpu med sockeln som går till de portarna.

CPU som är dålig då? Mobo har jag precis bytt men problemet kvarstod.

Av MrV

Hittar inte boot efter krash

Hallå!

Min kära burk har ett bra tag fått för sig att krasha och efter det inte hitta några hårddiskar. Såg en kille på Reddit som hade samma strul (https://www.reddit.com/r/buildapc/s/luYgLNEBJg).

Jag har bytt moderkort och egentligen allt utom cpu och gpu. Konstiga är att alla diskar är borta i bios efter krashen och att loggboken inte gör någon klok notering utan konstaterar att det inte gick skapa dumpfiler samt att den stängdes av fel.

Några bra gissningar?

Av MrV
Skrivet av pehrnow:

Eftersom du bytt allt utom gpu kanske du ska testa och se om ett annat kort funkar bättre ? Om du har möjlighet att låna ett dvs. Hade liknande problem med ett 6950xt.

Installerat om windows och formaterat allt. Funkar ändå ok nu. Men misstänker som du säger att gpu inte är helt frisk. Får lite konstiga saker till och från och har tidigare haft problem med skyhöga temps på kortet.

Av MrV
Skrivet av Rouge of Darkness:

det där låter ju som att boot enheten potentiellt inte mår så bra antingen att den överhettar (minneschip eller styrkrets) eller att den tappar bort datan på enheten på något vis tills den varit strömlös en gång.

som ovan skrev testa att totalrensa och installera om allt och se om det löser problemet annars skulle jag säga att du troligen har ett hårdvaruproblem nånstans.

vad säger Felloggarna?

Jag kör samsungs egna mjukvara för ssd och den harcjag kört lite tester via, och då hittar den inga fel.

Felloggarna ger inga svar, den ger kritiskt fel i samband med hårdrestarten och sen varningar om att den inte stängdes av ordentligt. Men inga andra felkoder som visar på varför den kraschar. Innan jag bytte tillbaka till 3200 minnena gav den ett dumpfel att den inte kunde upprätta fellogg pga nåt fel. Det försvann med de andra minnena

Av MrV

Väldigt ostabil dator, snart på återvinningen

Hej!

Jag har haft problem med min dator ett bra tag nu. Det hela började med att jag körde ett spel och fick stuttering så in i H i spelet men sen också i windows och alla andra spel. Felsökte ochgjorde mitt bästa men bestämde mig att byta moderkort, minnen och cpu plus bootdrive. Köpte ett B550 aurus elite v2 med en ryzen 9 5950 och 4x skillz 3600 minnen. Booten blev en ny samsung m.2 990 evo.

Men nu var stutteringen avhjälpt men istället fick jag krasher titt som tätt i spel. Det var allt från 10 till 90 min in. Jag skrev om detta i denna tråden:
https://www.sweclockers.com/forum/trad/1733270-datorn-dor-eft...

Jag bytte sedan nätagg från mitt evga 1300 till ett seasonic 1000. Samma problem är kvar. Nu har felet dock evolverat likt en pokemon och låser spelet, då jag i aktivitetshanteraren sen avslutar det låser windows sig totalt. Hård restart och den hittar inte boot drive förens en till omstart. Mera felsök och upptäcker att minnena är i fel hastighet. Nya moderkortet klarar 3200 minnen och inte de gskillz jag köpt varpå jag byter till mina gamla kingston 3200 ddr4 32gb. Samma fel är kvar. Jag har alltså bytt allt utom min gpu i datorn, den har jag repastat då den vart varm (se tråden ovan). Jag installerade om windows naturligt när jag bytte moderkort och boot drive. Flashat bios till senaste. Senaste gpu och chipset drivers. Windows uppdaterat. Temperaturerna under kontroll, varmaste punkt gpu ligger på 96 max och cpu ligger på 80 max.

Jag har slut på ork och ideér, vad kan det vara? Systemet ser ut så här nu:

Gigabyte aurus elite v2 b550
Ryzen r9 5950
Kingston 3200 ddr4 32gb
Asrock 6900xt
Samsung 990 evo 2 tb boot drive
Artic liquid freezer III 360
Seasonic focus gx 1000w

Philips Evnia 32M2N8900 4k skärm.

Några spaningar som kan hjälpa?
Imorn blåser jag ut windows och allt och börjar om med den delen.

Av MrV
Skrivet av Ptah:

Testa byt psu, fungerar de reklamera ditt evga. Eller har du garanti kvar?

Ja får väl kanske höra det. Det jag klurar på är att allt fryses och sen bootar datorn om. Den blir inte strömlös och dör. Tänker om psu hade strulat hade den klippt?

Av MrV
Skrivet av Ptah:

Du du har väl bytt allt förutom PSU?
Hur gammalt är PSU?
Använder du någon överklockning?

Precis, det är nåt år bara EVGA 1300+ Gold.

Skrivet av Trum-Petaren:

Hej!

Jag har inte läst så mycket i denna tråd, men har du bytt kylpasta?

Yes på både cpu och sen har pastat om gpu också. Bytte cpu kylare nyas till en arctic aio.

Av MrV

Livar upp denna härliga tråd då felet tydligen inte var avhjälpt. Har samma problem där datorn fryser efter några timmars spelande och bootar sedan om, när den bootar om hittar den inte bootdriven och man får starta om datorn manuellt. Sen funkar den. Samma som förut blir det ingen riktig dumpfil som berättar vad som hänt, det står att datorn stängdes av oväntat och en felkod för att den inte kunde skapa dumpfil.

Har som sagt tidigare snart bytt allt i den. Noggrant har jag övervakat tempen på det som går och allt är svalt. Vet faktiskt inte vad jag ska göra härnäst. Några kloka råd?

Av MrV
Skrivet av Zero Cool:

Då var jag inte helt ute och cyklade då 😅 även om det faktiskt inte var du personligen som aktiverat PBO.
Hoppas att detta var orsaken nu då så att du inte bara hade tur när du kunde spela >1h.
Vilken PBO profil var aktiverad? På mitt moderkort finns det massa olika, enabled, asus enhanced, manual...osv. tycker inte att det är särskilt väl beskrivet vad de olika gör, men Asus egna profil tror jag är rätt så aggressiv. Och den har orsakat krascher även om jag inte pillar med Curve Optimizer vill jag minnas.
Om jag har PBO enabled bara är det stabilt, så länge jag inte lägger på en för stor negativ offset i CO.

Haha nej! Det var auto. Blir konstigt när det är av i ryzen master men auto i bios. Men verkar fungera än så fingers crossed!

Av MrV
Skrivet av mille666:

Jag hade liknande problem att datorn började throttla och tvärdog efter en timmes spelande eller så, alla temperaturer såg korrekta ut och alla möjliga stresstester var fullt OK.

Det visade sig i slutändan att det var överklockningen av CPUn via CTR som spökade, trots flera timmars stresstester. Tog jag bort överklockningen så var problemet borta. Kanske är något sånt? eller klockning av minnen och så?

Hittade att PBO hade lagts på automatiskt i bios så tog bort det och lyckades köra strax över timman. Håller tummarna att det var det! Tack!

Av MrV
Skrivet av Zero Cool:

Njae det har du väl rätt i...

Med tanke på att det är en AMD CPU, du har inte varit inne och pillat på PBO Curve Optimizer?
Vet att när jag själv pillat med det, och främst med negativa värden, så har jag fått BSODs, låsningar och att datorn spontant "dör".
Kör jag -15 på alla kärnor uppstår det slumpmässigt. Men oftast när jag spelar. Fenomenet visar sig inte när jag kör CPUn i stockinställningar, eller med PBO aktiverat utan att ändra något på CurveOptimizer.

Skrivet av Viita:

Använder du en DP-kabel? Kanske värt att prova en annan eller kanske en HDMI-kabel och se om det gör skillnad.

Sedan reagerar jag lite på att det endast syns tydliga spår på tre av minneschippen efter kontakt från de termiska kuddarna mellan minneschipen och kylaren.

DP kabel använder jag. Får testa en ny men lär köpa en. Har provat hdmi med samma resultat. Kör ingen PBO eller XMP så är nog inget sånt. Kan det vara minneschippen som överhettar? Kan man mäta det i adrenaline?

Läste på nu om att dumpfiler inte skapade så ställde in det i nån systeminställning.