Inlägg

Inlägg som Celphish har skrivit i forumet
Av Celphish
Skrivet av Dylan8404:

4600 kr hämtar

Det är ingen budgivning, jag vill ha 5000kr.
Om det inte finns några intressenter för det priset på ett par veckor kan jag tänka mig sänka lite men inte nu.

Av Celphish

Amd 6950xt MBA (referens)

Hej,
snubblat över ett annat grafikkort, därför blir detta över.

Det är ett Amd 6950xt referens (även kallat MBA), inköpt från Inet April 2023, jag är andra ägaren, kvitto och kartong finns.

Kortet fungerar fint, inga problem.

Föredrar att det hämtas i Kallebäck eller om jag levererar det inom Göteborg.
Kan skickas men då ska köparen stå för frakt och swisha i förskott.

Kan ta bilder vid behov.

Mer info om kortet:
https://www.inet.se/produkt/5413381/amd-radeon-rx-6950-xt-mba

Läs hela annonsen här

Av Celphish

Äsch, kör vpn så kommer man åt det utifrån.
Men ska kolla på emby.
Jellyfin fungerar inte med hur vissa av mina filer är namngivna vilket var riktigt störande.
Plex bara löste det, tyvärr 😅

Av Celphish

Du har inte nämnt budget, men mer minne (till 32), å sen kan du lätt bara köpa t.ex ett 9070xt för 9500 å sen stanna med datorn ett tag. ju längre ifrån 1080p ju mindre roll spelar cpun.

Av Celphish
Nytt bud: 3 100 kr Föutsatt att allt fungerar. Avser hämtning
Gå till annonsen för att lägga ett bud.
Av Celphish

Finns ju Philips 34” oled, jag har en (vanlig skärm), fungerar mycket bra. Jobbar som utvecklare på dagtid å gamear på kvällarna.
Inga problem med inbränningar hittills.

Av Celphish

Annonsen är avslutad

Av Celphish

Chassit reserverat.

Av Celphish
Skrivet av Schwalan:

Hade du med deras riser-kabel förresten?

Nej, vgpu-kittet fanns inte i lager när jag beställde tyvärr.

Av Celphish
Skrivet av Schwalan:

Jag ställer mig gärna på tur att köpa, behöver också skickas isf.

noterat

Av Celphish
Av Celphish
Skrivet av Kujo:

Är detta den vanliga eller AC169 versionen?

Har nämligen kollat lite på AC169 och kan vara intresserad om det är den

Det är inte AC168-varianten, utan den billigaste på deras sida, som bara heter "rounded"

Av Celphish
Skrivet av Wimwicket:

Hej! Får man fråga vad det är som inte var som du förväntat dig? Fick hem mitt för ett par veckor sedan (dock "grater" versionen) men har inte byggt det än då jag väntar på andra delar.

Nja, jag gillar inte riktigt lösningarna de har för att fästa sidopanelerna å att jag, med mina grejjer bara kan ha en fläkt i toppen å när katten ligger på det så påverkas tempen för mycket. Dvs ja måste ha ett chassi som är lite större så när katten ligger på det kommer det ffa ut luft

Skrivet av lerutis:

Köper men måste fraktas isåfall

Isf måste jag montera ner det, men kan vänta en dag eller två för att se om någon lokal förmåga vill köpa, annars är du först av "frakt-köparna" på tur. Notera att du får stå får frakten å betala via swish om det blir aktuellt.

Av Celphish

Intressekoll: Ncase M2 round silver

Hej!
Fick hem mitt ncase m2 i måndags och har nu kört med det ett par dagar.
Då det inte riktigt vad som jag väntade mig väljer jag nu att se om någon skulle vara intresserad av att köpa det.

Jag gav 2292kr för det inkl. frakt.
Jag vill ha 2000kr.

Alla tillbehör och kartong följer med givetvis.
Har även skrivit ut ett par 25mm höga fötter till den.

Chassit finns i Kallebäck Göteborg, föredrar att någon kommer och hämtar det om det blir aktuellt med affär.

Läs hela annonsen här

Av Celphish
Skrivet av Celphish:

Fick däremot inte fötterna ja beställde så fixk dra igång 3d-skrivaren

Rättelse, jag hade beställt en extra uppsättning små fötter… sååå, får köra på mina egna 3d-utskrivna

Av Celphish

Fick däremot inte fötterna ja beställde så fixk dra igång 3d-skrivaren

Av Celphish
Skrivet av LedsenTjuv:

Intressant! Hittade en tråd på reddit där en svensk hade svarat. Men vi får väl se vad hela kalaset landar för Celpish. Så återkom gärna med en update om hela resan! <Uppladdad bildlänk>

Skrivet av Schwalan:

Ah ok, jag trodde det skeppades från US av någon anledning. Men då väntar jag tålmodigt 😁

Då har ja fått paketet!
Inte fått betala nån tull eller extra moms.
Det kom in i Eu via Paris, där det såg ut att göras nån importkontroll men sålänge inget kommer i efterhand är det priset på sidan man betalar 🥳🤞

Av Celphish
Skrivet av MystiX:

Du får återkomma med lite tankar när du byggt färdigt! Vilken version köpte du? Står i valet och kvalet mellan FormDs T1 eller Ncase M2 Grater nu, lite beroende på vilket 50*0 kort jag lyckas få tag i.

OnT: Förr ”snålade” jag rätt mycket på chassit och lade ner pengar på komponenterna, men då var inkomsten inte den största heller. Nu när jag kör ITX(NR200P) så är det lite viktigare att det dels ser snyggt ut, då burken står på skrivbordet och jag ser den hela tiden, samt hur enkelt det är att bygga i, då Itx, helst med en AIO kan vara ett jäkla bök beroende på längd på kablar, slangar osv.

Så jag har inga problem att lägga 2-3000kr på ett chassi nu som jag verkligen vill ha. Bara att ta bort ett restaurangbesök den månaden så är mellanskillnaden mot ett billigare chassi borta!

Absolut
Ja valde round bara, gillar den.

Har ju turen att ha två burkar hemma (lanburken i ett h2o å main (matx) i ett ap201, tar nog itx-delarna för m2 så ja får lite mer val, säljer av den andra sen.

Av Celphish
Skrivet av darrenj:

Näääj
Jag byter ganska ofta och haft många olika typer.
En av de bästa jag haft hittills var en billig Lian Li som kostade drygt 1000spänn nytt och hade massor av finnese, bla inbyggt vertikal GPU anpassning utan köpa en tillbehör till. Man kunde skifta moderkorts läge för till exempelvis radiatorer med fläktar på topp sidan. Den kom redan med tre fläktar, 2 stycken 140mm.
Till slut klämde in en dubbel 360 rad costum vattenkylt system!
Glömt namn bara.

Edit Lian Li Lancool 216

Har också bytt chassin en hel del senaste 10 åren, å nu när ja gick tillbaka en sväng till ATX hade jag just 216:chassit, riktigt välbyggt å riktigt smart.
Har ju katter å är gött å kunna flytta power-knappen till sidan

Nu har jag dock beställt ett Ncase M2, kommer på måndag, första lite dyrare ja köpt

Av Celphish
Skrivet av Schwalan:

Ah ok, jag trodde det skeppades från US av någon anledning. Men då väntar jag tålmodigt 😁

Trodde ja med först men sen stod det i nåt mail att det skickas från Taiwan så antar det 😅