Här kommer en sammanfattning så ni slipper kolla igenom varje litet inlägg.
Jag har försökt överklocka mitt Gainward nvidia geforce GTX 560 ti utan att lyckas.
Jag använder mig av EXPERT-tool som följer med grafikkortet, HWmonitor för att se över temperaturer och fläkthastigheter samt Furmark för att testa grafikkortet.
I EXPERT-tool höjde jag coreclock och shaderclocken följde med för den är länkad. memory clocken lät jag vara orörd och någon volt kontroll finns inte i EXPERT-tool.
Orginal är siffrorna som följer: Coreclock 822 mhz, memory clock 2004 mhz och shaderclock 1645 mhz.
Redan vid orginal 822 mhz ligger tempen på mellan 78-80 i bf3 och 83 grader när jag kör stabilitetstest i furmark. Ganska varmt har jag förstått?
När jag sedan provade att klocka kunde jag köra både 901 mhz och 920 mhz i furmark. Tempen flr 901 mhz var 84 grader och tempen för 920 mhz var 85 grader.
Men när jag sedan försökte spela BF3 så startade inte spelet när jag hade 920 mhz.
När jag körde 901 mhz så fick jag snabba fläckar på skärmen och datan behövde startas om.
Jag gick då ner till 850 mhz och provade spela och då kunde jag lira i ca 10 minuter innan det kraschade.
Vad är det som går fel?