SweClockers drop!

Inlägg

Inlägg som bös har skrivit i forumet
Av bös

@gibbon_: Eget skript - det var ambitiöst. Jag lekte med tanken att göra det i Matlab. Jag hade lyckats slarva hit och dit mellan tre olika kryptovalutor på tre olika tradingplatser och det tog tid att kamma ut den härvan. Jag håller med - det är riktigt gött att ha en färdig historik med alla summor på plats. Jag fick en klapp på axeln istället för straffavgift. Synd att nästan all krypto gick åt.

Det tokiga är... Jag pytsade nog in 80h arbete och lärotid på deklaration. Den första halvan under ångest och svettningar (juli). Den vänliga anställda på Skatteverket bidrog nog med 16h till. Jag antar att dina skript var relativt roliga att skriva men du la säkert mer tid än rimligt. Hela tiden ska nya entusiaster gå genom samma eldbad. Och Skatteverket lyckas inte ens berätta hur man hämtar ut en gammal dagskurs på krypto. (De använder själva medel av daglig max/min från coinmarketcap - copy paste från webläsare till Excel). Jag tror att många som egentligen vill göra rätt för sig vänder när de inte känner igen sig i den urusla dokumentationen på Skatteverket.

Min kontakt berättade på telefon (inte i mail) att så länge Skatteverket själva lär sig så är de beredda att göra redovisningsarbetet. Bara man kan ställa upp med en komplett historik. Deras mål är att hacka ihop egna beräkningsscript - kanske för självbetjäning. Tänk om de kunde opensourca det jobbet - då kunde vi nyttja våra lärotimmar. Jag hoppas att de åtminstone tar hjälp av Deklira.

Av bös

@gibbon_: Jag har precis trasslat ut beskattningen av min kryptohantering från 2014 till idag. Det var en mardröm att återskapa historiken och förstå sig på redovisning. Jag skickade all info till en förvånansvärt hjälpsam anställd på Skatteverket och fick hjälp med att ställa upp Excel-ark för de första åren. Sen var det hyfsat rättframt att fortsätta själv.

När jag började med krypto saknade Skatteverket regelverk och höll någon sorts "Spara kvittona" attityd. Jag trodde i min enfald att de slutligen skulle beskatta enbart de pengar man hämtade hem men den absoluta huvuddelen av min beskattning kom ifrån riskspridning från en krypto till annan medan kurserna rusade. Jag lyckades peta i tillgångarna under den period när värdet peakade så jag fick sälja av mycket för att betala skatten. Absurt.

Hursomhelst. Man åker på att summera vinster för sig och förluster för sig. Om du inte vet något som ingen annan vet så kommer du definitivt göra förlust på daytrading med den regeln. Skatteverket bryr sig inte om det. Det finns en del absurda konsekvenser av deras regelverk och de knuffar expertis och företagande utomlands. Jag försökte få igång en dialog via mail men min kontakt på Skatteverket var väldigt noga med att inte svara på några frågor om policy. Om jag fick något svar så var det på telefon. Det finns inte några regeländringar i sikte vad jag förstår. Däremot kommer de lägga upp bättre information om redovisning av krypto. De håller i hemlighet med om att det de har lagt upp är under all kritik.

Mitt bästa tips är nog att ta hjälp av Skatteverket och reda ut eventuell gammal röra. De är medvetna om att de måste hjälpa till för att privatpersoner ska ha en chans att deklarera.