Hej. Jag använder en tft skärm till datorn och har även kopplat en lcd tv till datorn. Jag undrar helt enkelt om det går att köra dualview fast med olika upplösningar till skärmarna?
Vill ha 1280x1024 på denna och 1280x720 på tvn. Hur gör jag?
Har en 32" LCD tv av märket Sony.
Nu under senare tid har en pixel dött och den lyser rosa hela tiden.
Eftersom sony har full pixelgaranti tänkte jag reklamera den på elgiganten där jag köpt den. Det borde gå utan problem va?
Om dom väl tar in tvn, byter dom ut skärmen eller blir man ersatt med en ny tv?
Vet inte alls hur det där fungerar.
Har köpt ett BFG 8800gtx för ca 1 år sen i usa. Så här står det på deras hemsida:
BFG Technologies warrants to the original purchaser of the graphics card included in this package ("Product") that the Product will be free from defects in material or workmanship for as long as the original purchaser (residing in the United States or Canada) owns the product, when given normal wear and proper usage. For original purchasers residing in areas outside the USA or Canada, the limited warranty for graphic cards shall be for a period of ten (10) years from the date of purchase.
Jag har alltså 10års garanti på detta kort? Hur fungerar det isåfall, vart skickar jag in det?
Tjenare. Bor i en villa och har äntligen fått bredband draget till huset.
Ska börja med en 10mbit anslutning och det finns flera olika operatörer att välja bland med samma pris.
Har hört ordet i många sammanhang med jag förstår inte vad det betyder.
Skulle vara riktigt tacksam om någon tog tiden att förklara vad det är för något.
Har kopplat en DVI --> HDMI kabel till min tv från mitt 8800gtx.
Färgerna blir riktigt konstiga på tvn och ser inte alls ut som färgerna på datorns skärm. Om jag justerar detta i nvidia controlpanel blir det hyfsade färger på tvn, men inte helt perfekt, men då blir färgerna på datorn skärm inte bra.
Hur fixar jag detta?:S
Hoppas jag förklarade mitt problem tillräckligt bra. Hoppas på snabba svar.
Tjenare. Har en Sony 32" Lcd tv som jag vill ha kopplat till datorn.
Just nu har jag kopplat en S-video kabel mellan datorn och tvn men jag funderar på att byta upp mig till HDMI då ja förstår att det ska bli mycket bättre bildkvalitét.
Nu till mina frågor:
När jag kopplar DVI-HDMI så kommer enbart bilden att skickas, inte ljudet.
jag vill ju såklart ha ljudet i tvn. Räcker det med att koppla en vanlig ljudkabel till tvn för att få ljud? Eller "tror" tvn att ljudet ska komma från HDMI kabeln också blir det tjorv?
VIll gärna veta innan jag beställer kablen som inte är helt billig.
Min hårddisk går i något viloläge mellan varven, vilket är rätt störande eftersom att det tar ett tag för den att komma igång sen.
Det här har börjat när jag har instalerat Windows Vista.
Har inte hittat någonstans där jag kan ändra dessa inställningar. Någon som kan hjälpa mig?
Hej. Har använt en vanlig S-video kontakt mellan datorn och tvn nu, men nu vill jag spela upp mina filmer i HD istället. Jag ville bara kolla med er, Visst är det en sån här kabel jag behöver?