Att The Witcher 3: Wild Hunt är en av årets mest efterlängtade spel står utom allt tvivel. Trots åtskilliga missade lanseringsdatum och omdiskuterade grafiska nedgraderingar är förväntningarna uppskruvade, vilket inte minst märks på det väldiga intresset i SweClockers forum.
Vad som till slut landar hos förväntansfulla gamers är ett generellt sett mycket vackert spel. Enkla skärmdumpar gör inte landskapen rättvisa och i rörelse ser The Witcher 3 riktigt bra ut med en både inbjudande och levande miljö. Det finns dock en del opolerade områden med bitvis tveksamma texturer, bristande kantutjämning och plötsligt inhoppande objekt.
På prestandafroten är titeln tungdriven. För att dra runt The Witcher 3 i 60 fps behövs antingen ett grafikkort i prestandatoppen, eller kompromisser med inställningar ned till Medium- eller Low. Det gäller särskilt vid upplösningen 4K UHD, där inte ens Geforce GTX Titan X orkar med SweClockers slinga.
Med reglagen i taket genom Ultra-läget är det än värre. Här räcker inte ens ett Geforce GTX 980 för mer än upplösningen 1080p, och med Hairworks samt HBAO+ aktiverat krävs ännu mer prestanda – sannolikt en SLI-konfiguration. De Nvidia-specifika inställningarna skapar också, föga överraskande, en smärre katastrof för AMD Radeon R9 290X.
Sammanfattningsvis är The Witcher 3 en extremt tungdriven speltitel. Prestandakraven motiveras till viss del av den visuella bildkvaliteten, men det finns helt klart en hel del att polera i både själva spelet och i tillhörande drivrutiner. Förhoppningsvis anländer mer finslipad mjukvara inom kort.