Jag har ingen aning om det finns något program som gör det, men du skulle kunna göra ett script som startar automatiskt och som låter dig välja mellan olika aktiviteter och som sedan ligger i bakgrunden och väntar tills du är färdig med aktiviteten och då presenterar menyn igen. Windows kommer dock att köras i bakgrunden hela tiden, men det är nog ett måste om du vill kunna tabba ur.
Annars skulle du ju kunna skapa upp användare för de olika aktiviteterna, med exempelvis XBMC som shell istället för Explorer för XBMC-användaren, kanske FF eller Chrome som shell för "surfanvändaren" osv.
Angående emulatorer så kan du köra dem inifrån XBMC på ett ganska smidigt sätt där varje spel (ROM) presenteras med en bild på omslaget osv. och du kan ju också starta exempelvis en Browser och andra spel därifrån också så i princip så har du redan all funktionalitet i XBMC. Vill du kunna tabba ur och komma till riktiga Windows så kan du inte köra det som shell, men du kan fortfarande lägga det i Autostart så det startas med Windows.