Lirar WoW seriöst för första gången på många år. Spelade sist runt 2006-2007.
Visst har mycket hänt, det var man beredd på, men spelet har blivit mycket bättre. Det enda som har blivit sämre är att spelet är mindre spontant när det gäller PvP(Open PvP är icke-existerande till stora drag) samt att man måste farma materials mycket mer än man en gång behövde.
Men PvP-biten är till stor del hjälpt av Arena och Battlegrounds och det sistnämnda, materialfarmandet, har blivit något bättre av de jag har pratat med(tydligen var det förre förr?).
Men av förbättringarna så finns det så mycket. Många är också väldigt små saker som kanske de som har spelat utan större uppehåll inte märker. T.ex. att mycket i defaultUI:n numera täcker det som addons täckte förrut. Ett annat är när man lootar, finns det flera kroppar i närheten så poolas alla items. Allt detta och mycket mer känns särskilt självklart för de som spelar mycket just nu och har gjort det över flera år, men när man kommer tillbaka 6 år senare så är det dessa små detaljer man lägger märke till.
Det finns så många som gör att spelet är så oerhört polerat idag.
Sen är spelkänslan och grafiken båda bättre än originalet. Världen känns levande på ett sätt som många andra MMORPG-världar inte gör. Det är också roligt att se hur mycket av spelvärlden har förändrats efter en del expansioner. Även om mycket som man minns kommer tillbaka så är många quest nya, många saker på kartorna har förändrats, vissa rätt drastiskt och de hela nya kartorna är roligast att gå igenom.
Kommer troligen fundera på att köpa Wildstar när fler än speciellt inbjudna spelar spelet, då får man ett mer jämnt omdöme om spelet, men WoW är definitivt fortfarande ett riktigt bra spel.
Däremot är det synd att se hur misskött Blizzard's Titan spel har blivit. Det hade kunnat vara ett spel som kunde ha kommit ut om något år om de inte hade blivit omgjort hela tiden.