Permalänk
Medlem

Ny arbetsdator

Har fått möjlighet att införskaffa en ny laptop och därmed ersätta min nuvarande.

Får ganska hög budget att använda men för min egen del behöver det inte vara det värsta. Är ute efter en pc (även om jag är lite nyfiken på mac) med följande krav:

I5/i7 eller motsvarande
16 gb ram
14 skärm
Skön musplatta och tangentbord
Bra webcam (min 720p)
Skarp och bra bild. Upplösning upp till 1080p borde räcka men kan vara högre
Får vara snygg och se professionell ut. Är lite trött på tråkiga lenovos

Tar gärna tips på vad som finns därute. Även tips på era arbetsdatorer om ni är nöjda med dessa.

Permalänk
Medlem

Jag använder in Microsoft surface som jag verkligen gillar

https://www.microsoft.com/sv-se/d/surface-laptop-4/946627fb12...

Visa signatur

Moderkort: MSI MPG X570 Gaming plus CPU: Ryzen 7 5700X3D
RAM: Corsair Vengeance RGB RT 32GB DDR4 3600 MHz Kylning: Noctua NH-D15 chromax.black Lagring: 4 x Samsung 840 Pro 500GB
Grafikkort :Sapphire Radeon™ RX 6950 XT PURE NITRO+ Nätaggregat: EVGA SuperNOVA 750 G2
Chassi: Fractal Design Define Vision S2 Blackout Monitor: ASUS TUF Gaming VG34VQL3A & Acer XF270HUC
Tangentbord: Corsair Gaming Strafe RGB MX SILENT Mus: SteelSeries Sensei

Permalänk
Medlem

Jag är förtjust i Dell XPS, har använt dom i jobb ett par år. Små smidiga med fantastiskt tangentbord

Visa signatur

Oldschool [å:ldsku:l] adj. Användandet av datorprodukter som är äldre än 3 månader.

Permalänk
Medlem

Jag bytte nyligen från en Lenovo T460p till en ny (tråkig) Lenovo X1 carbon gen 9 (1TB, 32GB RAM, 1165G7, 4K-skärm) och gillar den skarp bortsett från kameran och WWAN modemet. Kameran är bara 720p och troligen lika dålig som dom flesta andra, men det kanske är svårt att trycka in något bättre i dessa tunna skärmar? Modemet på den förra hade bättre täckning än den nya har, hade nästan alltid fulla staplar på den förra men med den nya nästan aldrig. Använder mobiluppkopplingen frekvent då jag ofta jobbar i fält

Kör en Dell XPS 15" privat och gillar tangentbordet på Lenovon mycket bättre, kanske för att jag använder den mycket mer än XPSen? Tycker känslan i Lenovos chassie är mer premium än i Dellen också, som jag upplever mer plastig

Permalänk
Medlem

Jag har kollat på några alternativ.

Lenovo Yoga 9 - 14" | i7 | 16GB | 1TB | 4K | 360° design
https://www.inet.se/produkt/1966121/lenovo-yoga-9-14-i7-16gb-...

Ser inte ut att ha den tråkiga design som normalt speglar Lenovo. Verkar ha det mesta som jag är ute efter. Någon som erfarenhet av denna dator?

Dell Latitude 9420
https://www.dell.com/sv-se/work/shop/b%C3%A4rbara-datorer-och...

Asus Zenbook Flip S
https://www.inet.se/produkt/1965898/asus-zenbook-flip-s13-ole...

Har fått trevliga betyg av Sweclockers. Men är orolig att skärmen är aningen för liten (13,5) Annars ser den intressant ut.

När det gäller Dell XPS och Microsoft Surface så verkar de inte finnas med 14 tums skärm? Vill helst ha 14 tum men får överväga 15 tum om jag inte hittar rätt.

Permalänk
Medlem

Lenovo X1 Carbon är nog bästa alternativet, kanske HP Elitebook 840 G7.
Använt Compaq/HP, Dell och nu Lenovo som jobbdator senaste snart 25 åren och Lenovo har tveklöst bäst tangentbord. HP bäst överlag (businessklasslaptops då, inte consumer) och Dell XPS 15 9470 från 2019 som sämst förutom en fantastisk 4K-skärm.

Visa signatur

http://www.kindredspirits.nu - skön goth utan förbehåll

Permalänk
Medlem

Jag beställde precis i7 versionen med koden "Lisa" för 13.000 https://www.lenovo.com/se/sv/laptops/yoga/duet-series/Yoga-Du...

Den verkar inte vara så populär men i7 versionen är väldigt lockande för det priset.

Permalänk
Medlem

En liten bump som uppföljning på min egen tråd.

Valet föll i slutändan på en HP Spectre x360 14. Är nöjd fram till nu, trevlig skärm, bra utrustad och tillräckligt rapp. Tangentbordet är bra tycket att knapptryckandet flyter bra.
https://www.hp.com/se-sv/shop/product.aspx?id=2W0S4EA&opt=UUW...