Permalänk

Bluetooth-dongle med SDK?

Jag har inte skrivit här förut - är gammal programmerare men har inte varit verksam som sådan eller egentligen pysslar med programmering eller hållit mig uppdaterad på ganska många år.

Jag är sugen på att göra en väldigt enkel Bluetooth-applikation som ger följande enkla funktionalitet:

o Automatiskt godkännande av den andra enheten vid överföring av fil.
o Ta emot filen och lägga den i rätt folder.

Det är allt Just att göra automatisk pairing med ett förbestämt lösenord visade sig ju inte direkt vara något som går att sköta med vanliga inställningar, annars hade det ju varit lätt att göra ett program som tittar i en standardfolder efter nya filer och lägger dem i rätt folder.

Frågan är sålunda: Någon som kan tänka sig en enkel lösning på problemet alternativt vet en svår lösning på problemet?

Applikationen skall användas till att på en fest göra det möjligt för folk att skicka musik och bilder direkt till en dator som står dold i vardagsrummet. Datorn visar ett bildspel där nyinlagda bilder visas direkt och sedan inlämmas i bildspelet. På så sätt kan folk lägga upp festbilder direkt under festen. Samma sak med musiken - folk kan skicka över en favoritlåt från sin mobil för omedelbar uppspelning.

Tackar på förhand!

Permalänk
Medlem

Det finns ett program till linux som fixar det som heter opd. Parningen går dock inte att undvika men man kan sätta så att linuxdatorn alltid har en fast pin-kod.

http://oss.bdit.de/opd.html

Med lite utdelade hårddiskar kan du säkert få in det på en windowsmaskin med.

Visa signatur

4 datorer: 9 cpuer (plats för 4 till), 10scsi+1satadisk, 7.75gb ram, bara Linux
http://isitfika.net http://code.kryo.se