Halloj,
Måste finnas tusen trådar om det här men jag har verkligen kollat igenom en massa trådar och ingen tycks ha rätt svar eller något svar alls.
Jag köpte ett till 680 (SLI) lagom till BF4's launch. Min GPU usage låg på ca 40% på vardera GPU. För lågt enligt mig. Jag vill ha konstant 120fps. Jag slutade spelade BF4 pga detta och det slutade med att jag sålde ena kortet.
Tänkte ge BF4 en till chans, men min GPU usage ligger på samma nivå fortfarande. Även med bara ett kort. Ca 40% usage, allt på low, och det er mig strax under 100 fps. Jag vill ha stabila 120fps! Varför ska det vara så svårt?
När jag tex spelar Banished så ligger min GPU usage på 100% hela tiden. Var tvungen att slå på Vsync i det spelet bara för att slippa 100% usage. Då droppade den till 30% istället och kortet är mycket tystare. Men i BF4 bryr jag mig inte om ett tyst/svalt kort. Jag vill ha max fps! Btw, jag kör ALDRIG med vsync i vanliga fall. Aldrig i fps-spel.
Jag provade även Crysis 2 och med allt på max ligger min GPU usage på +90%. Sänker jag allt till High så sjunker min usage till ca 70% men jag har ändå 150fps så då gör det inte så mycket. Men varför är BF4 så jobbig?