Du behöver drivrutin för chipset som skall normalt skall gå att finna på tillverkarens hemsida.
Sen med så klen hårdvara så bör man rensa ut all mjukvara som bara går, resten skall man försöka ställa in så att dom inte startar upp när man startar Windows.
Du har 8Gb ram men inget extra grafikkort med eget minne. Processorn har ett grafikkort och det tar en del av minnet och det står ju där. 6GB det är därför det är viktigt att du rensar ut antal program som körs och kollar att inget körs i bakgrunden i onödan. man kan se längst ner att tio program minst är igång.
Något du också skall kolla är om Windows är uppdaterad. Med så lite ram kan det komma ta väldigt lång tid samtidigt som att hela datorn kommer bli jätteseg. Så blir det om Windows får mindre än 8GB ram. Så se till att den har uppdaterats färdigt.
Håller SSD på att bli nästan full så kan det också slöa ner mycket, så kolla upp det och rensa mycket.
Personligen hade jag
1 kanske kollat om man kan sätta i mer ram om det är billigt.
2 kört windows 10 i stället för det är lite effektivare. Eller kanske kört Ubuntu eller Mint i stället. beror ju vad man brukar göra på sin dator men gör man bara webbaserade grejer så lär någon av dom två fungera fint.