Inlägg

Inlägg som Haglund har skrivit i forumet
Av Haglund

Aprilskämt på Internet 2011, posta länkar här!

Dagen har knappt hunnit börja och det första jag ser är något spännande på en Sweclockers banner: http://www.webhallen.com/hardvara/kampanjer/ipad_ifit/

Vi kan väl hjälpas åt att samla länkar här med årets Aprilskämt! Det lär dyka upp en del under dagen, inte minst på Sweclockers...

Av Haglund
Skrivet av iRonNuke:

Hej, jag har köpt WD Caviar Green 3TB och de verkar bra. Utbudet är inte jättestort heller så. Det är en disk som har variabel rotationshastighet. 5400-7200RPM beroende på arbete. Dessutom har de ett skapligt pris, cirka 1500:-.

MVH Johan

Tack för svaret båda två.

Hur är ljudnivån? Särskilt när den arbetar. Behöver den ljuddämpas?

Av Haglund
Skrivet av nicklas1988:

Varför just 3tb? 2tb har ju betydligt bättre pris

3TB : 50 öre/GB
2TB : 35 öre/GB

Jag har bara en HDD-plats ledig i mitt Fortress 2 och hade tänkt att nyttja till fullo med en stor disk. Men jag håller med om att 2TB är ett bättre köp men i det här fallet kan prisskillnaden kvitta.

Av Haglund
Skrivet av SM-LoD:

No offense men är ytterst tveksam till att 8gb ram kommer krävas för att maxa bf3. Visst, ram är billigt just nu men är övertygad om att det inte kommer behövas...

Han skrev även "Ja" som svar på om spelet kan dra nytta av 8 GB RAM, och den frågan är ju ytterst relativ eftersom spelet i sig definitivt inte kommer kräva 8 GB RAM, däremot vill man ändå ha 8 GB RAM idag med tanke på priset om man köper ny dator. Då kan ha ha massa program i bakgrunden samtidigt som han spelar. Syftet med mycket RAM är ju att utnyttja det, personligen avskyr jag när man använder lite RAM.

Av Haglund

Vad pessimistiska ni är. Har ni inget sinne för försäljning? Givet att killen kan få 6k för sin dator om han lägger ut den på Blocket. Det är inte att luras, det är en högst kapabel dator som säkert kan motsvara förväntningarna hos en Svensson eller liknande. Bättre att de köper den här datorn än att gå till stormarknaden och få en dator med sämre specifikationer till samma pris.

Lägger du ut den på Sweclockers, se då till att inaktivera kommentarer. Du kommer oundvikligen få kommentarer såsom "FÖR DYRT!" av folk som ändå inte tänkt att köpa något.

Av Haglund

Skulle väl säga runt 6000 kr. Dock kan du väl ändå slänga med någon gammal HDD? En Blocket-kund vill nog köpa en komplett dator.

Av Haglund
Skrivet av Msch:

Det verkar vara Zalman zm360b-aps, 350 watt står det i varje fall.

Det nätaggregatet är absolut uteslutet om du ska uppgradera till ett grafikkort i 2500-3000 kr klassen idag. Jag skulle rekommendera 500 watt eller högre om du har tänkt att driva ett HD6970 och din dator i övrigt.

Av Haglund
Skrivet av jan-banan:

Varför köper du inte en disk som fullkomligen krossar vertex 3?

Tips på en sådan i 2500 kr klassen? Det är varmt välkommet.

Av Haglund

Hade annars väntat på OCZ Vertex III: http://guru3d.com/article/ocz-vertex-3-240gb-review/2

Ska komma in till Inet (120 GB versionen) om typ en vecka http://www.inet.se/artikel/5315090/120gb-ssd-ocz-vertex3

Av Haglund
Skrivet av fredriksahl:

Byggde mycket datorer förr men på senare år har det blivit allt mer sällan så man har tappat bort sig lite i djungeln

Dom flesta verkar beställa sina grejer från Inet själv brukar jag använda komplett...är det bättre av någon speciell anledning med Inet?

För spel och liknande vilken processor ska man välja, ur ett "most bang for the buck"-hänseende. Velar mellan i5 2500 och i7 2600, men andra förslag är välkommna.

Vilken datorlåda är bäst ur ljud och kylningssynpunkt (big tower)

Vilket grafikkort ska man välja, samma gäller här "most bang for the buck", står och velar mellan gtx580 och gtx570 vilket kort inom resp kategori är bäst

1. Inet levererar oftast inom 24 timmar (ofta 18 timmar för min del) om du inte bor i nordligaste Norrland.
Inet erbjuder gratis frakt vid köp över 500 kr, Komplett tar nästan 500 kr i frakt (överdrift, men nästan).
Inet har kundsupport som svarar väldigt fort, vet ej hur Komplett är på den biten men det är svårt att slå att få svar på e-mail inom 2 minuter som jag fick en gång. Man får med en... pingvinstång i varje paket! Kortfattat känns Inet mer kundorienterade och vet vad man vill ha som kund. Komplett kan dock stoltsera med ett mycket större sortiment.

2. 2500K är perfekt för spelande. Om du har mycket pengar att bränna kan du dock slå till på en 2600K som jag gjorde, vilket innebär 4 kärnor och 4 trådar istället 2500K's 4 kärnor (gynnar applikationer och spel som drar nytta av fler än 4 trådar). Annars hade jag köpt 2500K och lagt insparade pengar på en SSD.

3. Jag har själv ett Silverstone Fortress 2, det borde du kolla in. Det har grym kylningsförmåga med låg ljudnivå tack vare 3 styckna 180 mm fläktar i botten som skyfflar mycket luft. Det här med chassi är dock en smaksak, man kan alltid byta fläktarna på ett "högljutt chassi" då det inte är chassit som är högljutt utan såklart det medföljande fläktarna.

4. GTX 570 är mer prestanda per spenderad krona om man bara jämför GTX 570 vs GTX 580. Det skiljer ca. 1000+ kr och för det får du bara några ynka FPS mer gentemot GTX 570.

Av Haglund

Bara jag som känner att min 3GS fortfarande hänger med? Inte en enda app som har "laggat" eller upplevts prestera under förväntan för min egen del. Lirar Rage HD utan problem. Multitasking är ju också problemfritt och mycket smidigt. Jag vågar till och med påstå att iPhone 4 är sämre vad gäller komforten att ha telefonen i handen.

Jag vet inte vad ni gör för att sega ner er iPhone 3G/S men jag ser alltid till att stänga ned saker och ting i "task manager"-fältet, det är som ett beroende för mig i alla fall. Samma på min PC, ha igång så program lite som möjligt.

Av Haglund

Får betala tillbaka 1700 kr och upptäckte att det är dags att gå ut ur kyrkan som denna gång kostar mig 2300 kr att vara med i.

Av Haglund

Blir en OCZ Vertex 3 för mig efter att ha läst denna recension.

http://www.inet.se/artikel/5315090/120gb-ocz-vertex3

Fullkomligen krossar Intels nya SSD.

Av Haglund

Köpa en 3 TB-disk, vilken gäller?

Om tråden hör hemma i köpråd så flytta gärna dit den i sådana fall.

Ja, kort och gott, vilket 3 TB-disk gäller? Några modeller man ska undvika? RPM spelar mindre roll.

Mvh
Alexander

Av Haglund

1 kr i månaden för MoH:A! Vem har råd med det?

Synd att det inte fanns några spel som var värda besväret.

Av Haglund

Jag tror inte att någon kan rekommendera dig att köpa en 4600+ i dagsläget. Den processorn var bra år 2005.

Av Haglund

Dags för en ny meme, "IT'S OVER 75 TRILLION!!!!"

Av Haglund

HAHA!

Det måste vara något som är galet med prissättningen för just den telefonen, som med de flesta webbutiker på Internet så finns ett system bakom prisjusteringen och jag antar att priset är där av en anledning. Det är ingen slump iaf

EDIT: Kom på vad det möjligtvis kan bero på. Jag jobbade på en mobil ÅF för ca. 2 år sedan och vårat system för prisjustering gentemot Prisjakt och Pricerunner försökte lägga sig några kronor/% under vissa butikers priser för respektive modell, detta skedde per automatik. Förmodligen är det vad som har hänt här.. Det är förmodligen bara en sida som har det failade priset och så apar resten av butikerna som låter Prisjakt indexera samma vara efter rent automatiskt.

Av Haglund

Låter ju prisvärt. Motsvarar ju typ ett GTX 570 som kostar 3000 kr nytt, ungefär.

Dock bör du vara medveten om att en butik _kan_ neka dig en reklamation eller garanti om du inte står som köpare på kvittot.

Av Haglund
Skrivet av Inteno:

Tjena behöver lite hjälp. Det är så att mitt nat type är strict så jag blir kickad från servern hela tiden. Hur fixar jag detta? Modemet är av modellen Thomson modell kan jag kolla senare.
Modellen är: Thomson TG585 v7

Guide för Crysis 2 demot men borde vara samma: http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/Thomso...