Inlägg

Inlägg som wille61 har skrivit i forumet
Av wille61
Skrivet av drwlz:

Får en liten uppgradering på fibern idag och går upp på gigabit-nivå (1000/1000).

Sitter med en trogen Asus RT-N56U som jag misstänker inte riktigt kommer kunna leverera i dom hastigheterna, så jag sneglar på något nytt, men har ingen aning om vad jag skall gå på.

Kan så fruktansvärt lite om nätverk, men jag vill ju ha något som kan trycka ut full fart på alla håll och kanter. Vad köper man med 1500 kr i budget (man verkar ju inte få Gbit-hastigheter i den prisklassen), möjligtvis 2000 kr.

Har sneglat mest på AC68U, men främst för att jag känner mig hemma med Asus interface. Är dock inte rädd för att byta tillverkare.

Skrivet av Subtractive:

Jag sitter i exakt samma båt men har dock en annan modell just nu: RT-AC51U som har throughput WAN-LAN på bara 100Mbit/s tyvärr.

Samma för min del, gillar ASUS, inte främmande inför att byta tillverkare. Tips mottages tacksamt (samma budget som citerat inlägg).

Är man ointresserad av nätverk och bara vill att det ska "fungera" så hade jag kört på en Ubiquiti EdgeRouter 4, går att komma undan ganska precis med 2,000:-

Känner man (liksom jag och merparten av användarna på detta forum) för att pilla lite själv så passar valfri hårdvara samt ett Opensource brandväggs-OS bäst (PFSense, OPNSense, IPFire mf.l.)

https://teklager.se/sv/produkter/routers/ sitter på en del trevliga burkar som kan levereras med valfritt förinstallerat operativsystem, både PFSense och OPNSense är förhållandevis enkelt att sätta upp men oerhört mycket mera kompetent om behovet finns.

Av wille61

Går att få i ett HD5870 om du skickar hårddiskburen (Ja, det var the shit när detta chassi var nytt).

SSD:en kan du montera med dubbelhäftande tejp någonstans på "golvet" i chassit bredvid grafikkortet.

Av wille61
Skrivet av MarcusHuddinge:

Nä det behövs inte. Både EdgeRouter X och EdgeRouter X SFP har 5 portar. En att ha som WAN-port och 4 som LAN-portar.
Om han behöver fler än 4 LAN-portar så behövs en switch though

Edit: Din edit kom inte med först efter jag skickade detta inlägget :^)
Men som sagt rekommenderar jag EdgeRouter X SFP och någon av deras AC-accesspunkter istället för det som ligger i kundvagnen

Gäller att vara snabb när man skämmer ut sig.. ;- )

Av wille61
Skrivet av marr:

Är det såhär enkelt att bygga ett hemnätverk med bättre wifi täckning än en ensam router i ett hörn?

Fiber in, konverter. Sedan ubiquiti routern?
En AP på ovanvåningen, en centralt nedsnvåning.
Funkar pryttlarna i varukorgen?
Kan jag köra roaming och få det sömlöst i huset?

Ursäkta dumma frågor, men har inte följt med utvecklingen på senare tid.

https://www.inet.se/kundvagn/visa/11826425/

En switch modell "dum" behövs också, endast en LAN port i routern.
Typ:
https://www.inet.se/produkt/5400761/netgear-prosafe-gs105

EDIT: Stryk det, det som ligger i din kundvagn är allt som behövs.

Av wille61
Av wille61

Disk är svindyrt om du ska ha 15K SAS eller HPE/DELL Flash, får man fråga hur det kommer sig att du har fått det här uppdraget?

Av wille61

Sneglade också på Matebooken, men valet föll på XPS:en (se sign). Har inte haft den i mer än en vecka, men är änsålänge oerhört nöjd. Finns egentligen ingenting att klaga på.

Av wille61

@one-o

Blev en XPS 15 9570 istället, offrade två års garanti och lite enklare skruvmöjligheter. Men satan vilken trevlig dator, mycket nöjd!

i7-8750H | 2x8GB DDR4 | 512GB NVME | GTX 1050TI Max-Q

Av wille61

1500:- känns rimligt, som andra nämner är det fortfarande full tillräcklig prestanda för att klara av det mesta än idag..

Något jag har lagt märke till dock är att det finns en stor efterfrågan på 1155 moderkort och ett väldigt litet utbud. "Billigare" massproducerad konsument elektronik från Öst Asien är förstås inte byggt för att klara mer än 7-10år i nära 24/7 drift, så kastar moderkortet in handduken sitter man där med en obrukbar CPU och gammalt RAM-minne som inte går att stoppa i en ny dator. Detta drar förstås ner priset mer sett till hur det presterar.

Av wille61
Skrivet av one-o:

Vilken spec har du kikat på?

Bara som tillägg så känns de nya riktigt fina, inget ont om din G1 men det blir en fin uppgradering.

Lutar åt 2ZC03EA#AK8
i7 8550u
1x16GB RAM (Köper till en extra 16GB)
512GB NVME
Radeon WX 3100 PRO

G1an har gjort sitt, ska bli skönt med nytt.. :- )

Av wille61
Skrivet av one-o:

Kollade lite snabbt på prisjakt och de är ju stort sett lika i storlek och vikt (bara det jag jämför).
https://www.prisjakt.nu/produkt.php?j=4690676,4694433
Har inte satt mig in i hur stor prisskillnad det är i mellan dom, men får du samma spec för samma pengar så hade jag tagit 14u G5, gillar den mörkare metallen bättre, enligt detta testet så är det samma chassi bara att 14u är grå mot silver.
https://www.notebookcheck.net/HP-ZBook-14u-G5-i7-8550U-Pro-WX...
I testet så påpekar dom att de kanske inte är jättenöjda med skärmen, vilket kan vara värt att tänka på.
https://www.notebookcheck.net/index.php?id=127065&specs[]=289...

Tack för researchen!

Av dom två känns 14u G5 mer attraktiv, instämmer med precis som du säger att den är dels snyggare. Sen vore det kul att prova något annat när man har kört Elitebook i snart 5år.. :- )

Av wille61
Skrivet av one-o:

Håller på med utrullningar av Windows 10 till lite olika kunder som kör bl.a 830 G5 och 14u G5.
Har inte haft dom mer än att man testar installation och loggar in ibland för att testa så allt fungerar.

Tycker som du att 830 G5 med sin 13.3 kanske blir lite liten, jämför man med 14u G5 som har helt ny design så känns den modernare och känns rejälare i sitt formspråk. Gillar även touchpaden på 14u bättre.
Ett annat alternativ kan vara Thinkpad T480s, har en T470s på jobbet och är nöjd då jag gillar tangentbordet bättre än HP. Nu har jag inte provat en T480s men är touchpaden samma som på T470s så vinner 14u.
Fråga gärna om du har frågor om modellerna då jag har tillgång till dom.

Får lite mer pang för pengarna om jag väljer zBook 14u G5, den ligger högt upp på listan för stunden. Hur är den att bära med sig, otympligare en Elitebook 840? (Tänk dig en Elitebook 830 fast en tum större, kan inte se att det skiljer något annat)

Av wille61

Jag personligen märker skillnad på en dator med vanlig 2,5" SSD och en dator med NVME SSD vid vanligt skrivbords användande. Dock är 2,5" SSD "Good enough", går tillräckligt snabbt.

Av wille61

Ny arbetsdator, 14" 15k~

Min EliteBook 840 G1 sjunger på sista versen, batteriet står sig max nån timme och prestandan börjar tryna.

* 13,3" är för litet och 15,6" är för stort, 13,9"-14,4" är att föredra.
* Helst Gen 8 Intel propp (i5/i7)
* 16GB RAM (Alt möjlighet till att utöka)
* 256GB NVME lagring
* Bra bygg kvalité, gärna med 2-3års garanti.

Har fastnat för Huawei Matebook x pro, oerhört vacker dator men priset drar iväg om man vill ha 16GB RAM, andra alternativ är Dell Latitude 5490, HP zBook 14u G5, EliteBook 840 G5.

Jag kan tänka mig att gå upp till 15,6" ifall det finns något riktigt schysst i den klassen, snubblade över MSI GS63 7RD 073NE Stealth för under 10k ex moms. Ser ju inte så jäkla dum ut för att vara en "gaming" laptop, lite extra grafikprestanda är knappast en nackdel men byggkvalitén kanske representerar priset?

Datorn ska även vara dockningsbar, USB-C är väl det som gäller nu för tiden.. Den eventuella dockningsstationen ska klara åtminstone 3st skärmar digitalt.

Har jag missat något alternativ? Ös på med förslag!

Av wille61
Skrivet av Bernd_P1:

låter för mig så att det du leta efter är egentligen en mesh lösning. kör själv med mesh hemma men vi har än inte fått fiber men ska få det nu under hösten.

Mesh är när flera AP:s pratar med varandra i serie trådlöst, TS är intresserad av Roaming/Zero-hand-off.

On-Topic:

Rent generellt så funkar roaming genom ruttet om du inte har flera stycken AP:s som styrs av en controller (Ubiquiti, Lyra, Ruckus mf.l)

Jag kör både Ruckus och Ubiquiti i tjänsten och Ruckus är ljusår bättre på alla punkter men kostar därefter. Det optimala i ditt fall (för att få det förhållandevis billigt) är att köpa två stycken Ubiquit Unifi AP:s och stänga av WiFi:et i din router.

Av wille61
Skrivet av Semireject:

Tack, du bekräftar det jag kikat på tidigare. UniFi produkter både robusta och stilrena!

Finns det något att tänka i val av produkt där (och rent generellt för den delen) när jag vill kör ETH in i varje AP, men gärna kör en annan huvudrouter än just den från UniFi.

Typ:
Internet in > Router > Trådat ut i huset > AP punkter för WIFI

Måste en WIFI router in någonstans också?

Det är inte så dumt att ha en PoE-switch mellan "Router > Trådat ut i huset", så slipper du ha en drös PoE-injektorer liggandes vid din nätverkscentral.

Av wille61
Skrivet av frong:

Streama 4K från extern (UK) Plexserver gick sådär hos min polare som hade 25-50mbits.

Hade ni 25-50Mbit/s mot Plexservern i fråga eller var det vad han/hon fick ut vid TPTest? Det är bara forska på nätet, 25Mbit/s är vad som krävs för att streama 4k i 30fps med h.264 codec (h.265 runt 12-15Mbit/s).

Det är inte omöjligt (om än högst osannolikt) att ägaren av denna Plexserver lägger upp 4K materiel i något nära "RAW-material" men ännu en gång, den genomsnittliga Sweclockers användaren och en mindre den genomsnittliga svensken streamar inte okodad 4K-video över Plex (Sannolikt olagligt om inte serverägaren och din polare är bästa vänner).

Av wille61

Jag brukar normalt sett föreslå en renodlad "enterprise" maskin som till exempel HP EliteBook 840/820 eller motsvarande Lenovo/Dell. Men jag måste medge att Huawei Matebooken du länkar i första inlägget är bland det vackraste jag har sett i laptop väg. Den har jag missat helt faktiskt..

Av wille61
Skrivet av bektil:

Jag testade NordVPN över helgen. Körde med deras klient. Beroende på vilken server jag testade och om de var P2P eller "vanlig" (vad det nu är) så låg hastigheten i steam mellan 10-30mb/s (Vanligtvis 70-100mb/s) och i qbittorrent på som mest 10-15mb/ men oftast 3-4mb/s (förstår att det kan ha med seeds osv att göra, but still :/ )

Jag har den router som kom från com hem https://www.comhem.se/kundservice/felsok/technicolor-tg389ac

Technicolor är bland det mest usla som går att få tag på i router väg, hur vida den routern är den bidragande faktorn i just detta problemet kan jag inte svara på med 100% säkerhet. Men den borde bytas ut oavsett.

Jag föredrar att ha VPN-tunneln konfigurerad i routern så att alla enheter på ditt LAN-nät går via VPN-tunneln (om du inte specificerar annat i reglerna då). Jag vill minnas att Ubiquiti EdgeRouter klarar OpenVPN, men det får du nog forska vidare i. Annars har du ett trevligt utbud från @TekLager som har kommenterat tidigare i tråden Teklager.se

Av wille61
Skrivet av bektil:

Även om jag inte får ut 1gbit/s när jag pröjsat för det (att byta ISP/leverantör är ej ett alternativ) så vill jag iaf få säg 90-100mbit som min polare får på sin 100/100 lina från samma ISP och bor ca 1km ifrån mig. Det "kräver" inte mer än 25mbit, men alla former av nedladdningar är ju lite trevligare ju snabbare det går. Du behöver inte streama i 4k heller, men de trevligare än 1080p.

Mitt svar var till TS egentligen, får skärpa mig med citeringen..

Visst är det så, är ju knappast någon nackdel att ha högre bandbredd..

Kör du NordVPN via deras Windows klient eller direkt i routern? Vad har du för router?