Inlägg

Inlägg som Nivity har skrivit i forumet
Av Nivity
Skrivet av 98olllin:

Kundtjänsten specificerade faktiskt inte, så allt är ju möjligt! Blir väldigt exklusivt att ha halebop om man måste ha 80k i månadslön.
Att skaffa löpande verkar inte vara något problem men vill man binda sig till ett kampanjpris i X månader så hade halebop (och telia koncernen) det som krav enligt kundtjänsten i alla fall vad gäller mobilabonnemang.

Det var kampanjpris med 5070, router, bredband som annonseras här på swec ex. Det gick iaf för han.
Nu är det ju inget mobilabonnemang dock, kanske andra regler för den avdelningen?

Av Nivity

"EDIT: Halebop (och telia i helhet) kräver 79 tusen i taxerad inkomst för att få teckna något med bindningstid, även abonnemang på 300kr."

Polare tecknade bredband telia nyligen med 0 kr taxerad inkomst, var inga problem iaf.

Av Nivity

Stänger aldrig av datorn.
Startar om kanske en gång i veckan för få en restart (utan fast boot såklart då).

Sover typ 1.5m från datorn men hör den inte, inget led trams, tysta fläktar med lägsta rpm, semi passivt gpu o nätdel är ett måste.

Funkar bra för mig.

Av Nivity

Hoppas på mer info till hösten om dessa.
Jag hade planer att köpa ett 5080 till typ november men om 5080 super släpps bara någon månad senare så känns det mer värt att vänta.

Då jag typ byter gpu väldigt sällan så känns det mer tryggt med 24gb.
Störigt dock, hade sett fram emot gaming i vintern, har en enorm backlog med spel nu som jag inte kunnat spela

Av Nivity

Funderade på det förra året, men ingen som ville med.
Vet inte om det är värt att åka själv. En 60 mil till Stockholm också

Av Nivity

Kör define chassi och alltid varit nöjd med det. Men jag är väldigt känslig för ljudresonans och detta chassit hjälpte mot det enormt. Men detta köptes när jag hade typ 6 hdd. Än idag har jag 2 hdd kvar så det hjälper än idag.

Även coilwhine kan det dämpa en aning om man har sådant.
Kör noctua fläktar bara med luftkylare och PWM styrt i bios och burken på golvet.
Datorn igång 24/7 och sover typ 1.5m från burken utan höra något från den.

Nu för tiden har de flesta bara SSD och har du vettiga fläktar så behövs inget ljuddämpat chassi imho.
Coilwhine finns ju än idag men inte lika vanligt antar jag.

Av Nivity

Hade absolut inte köpt BTF i dagsläget.
Möjligt det bara försvinner helt flux och du har delar som kommer bli sjukt svårsålda i 2a hand eller blir inkompatibla med framtida standarder osv.

Nej jag håller mig till beprövade saker tills. Blir det en standard där alla tillverkare osv anammar det så då kanske det är värt.

Av Nivity

Kör PBO -30 på min 5800x3d i bios.
Slog i temp throttle så hade rätt dålig prestanda och nådde inte top frekvens heller då.

Efter PBO-30 ökade prestandan rejält och den håller sig långt under throttle temp nu.

Har inte tänkt på det mer efter jag ändrade det, fungerar hur bra som helst så orkar inte göra något mer typ

Av Nivity
Skrivet av Irdeto:

Följer upp tråden. Ringde deras support idag angående RMA. 79 i kö, efter 36 minuter, 79 i kö. Valde att bli uppringd, det tog 2 timmar och 50 minuter. Det ska sägas att jag mejlat dom om samma ärende och inget svar efter snart 3 veckor. Det luktar konkurs lång väg.

Låter inte bra.
Själv kontaktade jag dom på chatten för någon dag sedan, tog typ 2 minuter att få svar på min fråga.

Verkar ju som chatten är bättre än telefon och mail då iaf.

Av Nivity
Skrivet av Bill50x:

Ja, eller ännu hellre sk fästkuddar som ju har klister på båda sidor. Då är det ju bara att klämma fast diskarna där de får plats och anslutningskablarna räcker till.

/ B

Satt du och kollade igenom din egna historik och tänkte "shit denna tråden jag svarat i för 11 år sedan måste jag bumpa skiten ur nu"

Jag är mest nyfiken på hur man hittar en 11 år gammal tråd och tänker den ska jag svara i

Av Nivity

IRC 100%
ICQ var lagom tyckte jag, inte massa extra mög. Hatade MSN personligen även om det var dit man drogs när det blev större.

Av Nivity

Ja de har inte de bästa omdömmet på trustpilot men har bättre på prisjakt.

https://se.trustpilot.com/review/www.komplett.se
https://www.prisjakt.nu/butiksinfo.php?f=33

Har själv inget direkt att klaga på gällande Komplett, handlar väl inte där lika ofta som förr men funkat bra de gånger jag gjort o vid kundservice kontakt.

Av Nivity

Väntar på asus prime oc 5080 ska komma i stabil lagerstatus för lanseringspriset fortfarande.

Av Nivity
Skrivet av Brass55:

Nu när jag har läst detta så har jag lite frågeställningar. Jag skulle vilja veta vilket paket ni hade tagit om man tänker prisvärt och varför. Och kanske lite tankar runt det. För jag tror fan jag bygger en själv. Innan ni svarar vill jag bara tack så mycket för hjälpen och intresset att hjälpa en lost soul.

https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/byg...

https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/byg...

https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/byg...

Jag hade absolut tagit 5070 ti paketet, då det helt enkelt är mest prisvärt.
Men vill man tvunget ha AMD ex så är 9070 XT också prisvärt.

5070 paketet hade jag inte köpt, helt enkelt för det kommer inte hålla lika länge.

Av Nivity
Skrivet av mbilander:

Är det bara jag eller är det här inte en riktigt bra deal ändå? Tänker främst på den med 5070 Ti

Prismässigt är det en bra deal, så jo.

Av Nivity
Skrivet av Levan:

Tack för intressanta svar.

På deras hemsida står det bara att min tjänst är "Uppsagd" under mina avtal. Det är den dokumentation som finns. Har en app som spelar in alla samtal per automatik, men skaffade en ny mobil förra månaden och raderade all data på den förra innan den gick in som inbyte så detta finns inte kvar (det enda som finns kvar är väl ev. samtalshistorik man kan få ut från mobiloperatören).

Har alltså inget skriftligt... bara att mitt avtal är uppsagt "skriftligt" på min profil.

Aja, jag avvaktar nog tills vidare och "kopplar ur" den dagen jag flyttar om inte annat. De har fått nog av min tid, och vill de ha pengar får de påvisa att vi har haft ett avtal juridiskt senare. Har försökt hitta liknande fall (eftersom jag använder bredbandet kan man ju argumentera för att jag använder deras tjänst, men samtidigt är tjänsten inte en konsumtion av någonting direkt "fysiskt" så det blir lite special case...).

Får uppdatera i framtiden om inte annat

Mega bump men jag är i samma sits så nyfiken. Sade upp mitt telenor bredband i typ 2/1 2025 och hade tecknat nytt med Telia.
Men telenor är fortfarande aktiva leverantören, trots jag ringt dom och de bekräftat att det är avslutet enligt min uppsägning osv, dvs de står som avslutat hos dom.

Telia säger min tjänst är aktiv men jag har telenor aktivt (I mitt stadsnät krockar tydligen inte signaler ifrån olika ISP med varandra)

Man har ju funderat på bara avsluta telia och se om telenor finns kvar efter det också.

Hur gick det för dig? Var signalen/tjänsten aktiv länge efter det började? Mitt har ju ändå varit typ 4 månader nu ex.

Av Nivity

Elgigantens build är nog mest prisvärd av alla alternativ nu.
Men då får du bygga själv.

https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/byg...

Finns ju även med AMD 9070xt
https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/byg...

Av Nivity

Deras andra månadens gaming paket är väldigt prisvärt. 4000kr mer så vet inte vilken max budget du kollat på men.
https://www.elgiganten.se/product/gaming/datorkomponenter/byg...

Samma komponenter på ex Inet är runt 7000kr dyrare.

Funderar faktiskt själv på detta paket.
5 års garanti på delarna är ju också väldigt ovanligt långt och generöst.

Av Nivity

Varför pratar folk om luftvärmepumpar? Alla vet att en luftvärmepump är bättre. Men kan man inte ha det så får man ha en portabel AC.

Känns som många troll kommit hit till tråden plötsligt, är de för Swec slängde denna tråden på startsidan som folk kommenterar massa dravel?

Portabel AC är långt ifrån optimalt, men det är betydligt bättre än inget på sommaren, för min del så gjorde portabla ACn att somrarna blev drägliga inomhus istället för plågas och må skit.

Av Nivity
Skrivet av landahl:

Behöver man ens en ac i Sverige? Väldigt sällan det blir bra somrar här uppe i nordpolen.

Komiskt det alltid är någon som skriver detta. Känner inte du behov av en så är det ju bra för dig. Men för oss som avskyr värme i lägenheten är det de absolut bästa investeringen man kan göra.

Nordpolen låter bra. Tyvärr är det långt ifrån någon nordpol här nere.