Inlägg

Inlägg som Pajjemannen113 har skrivit i forumet
Av Pajjemannen113

Annonsen är avslutad

Av Pajjemannen113
Skrivet av Heracles:

Det var väl priset, lägger ett skambud på 350kr plus frakt.

400 inklusive frakt så är de dina!

Av Pajjemannen113
Skrivet av Heracles:

Drar tillbaka mitt bud, hjärnsläpp!

För dyrt eller fel grejer?

Av Pajjemannen113
Skrivet av xfade:

Vad är det för modellnummer på dem?
CL?

tpfh...

Hej!

Har uppdaterat annonsen med en bild på baksidan också, sen har jag inte mer info om dem.

Mvh

Martin

Av Pajjemannen113

2x8 Gb 1600 MHz DDR3

Har 2x8 Gb DDR3 liggandes. 1600 MHz

FURY HYPER

Pris för båda ihop.

Läs hela annonsen här

Av Pajjemannen113
Skrivet av thomson:

Testade du med att ladda ner en helt ny version till din dator?
https://www.microsoft.com/sv-se/software-download/windows10

Det var det som löste, fick tipset av en kompis som kan lite mer än mig. Så nu funkar det!

Min version var så gammal att den inte gick att uppdatera

Av Pajjemannen113

Fortsatte forska lite igår, och det är nog som ni säger, gammal version av windows. Dock funkar inte uppdateringen för mig, och alla varianter på att ta ner drivrutiner har misslyckats.

Ska prova att ominstallera Windows och se om jag kan uppdatera då, annars får jag skaffa en ny nyckel.

Edit.

Mycket konstigt nu. Alla försök att updatera genom att tex ladda ner uppdatering/installation på microsoft hemsida misslyckas, blir felkoder.

En av datorerna där koden funkar går inte heller att uppdatera, blir felkoder då med.

Av Pajjemannen113

GTX 1660 super känns ej igen

Hej!

Har precis satt ihop en ny dator, se spec nedan, men får inte grafikkortet att fungera (går på basfunktion nu)

I enhetshanteraren står det som "Microsoft basic display adapter", och således fungerar inte drivrutinerna ifrån Nvidia heller.

Har uppdaterat BIOS

Har provat kortet i 2 andra datorer, samma sak. (Har inte glömt externa strömkabeln)

Har provat grafikkorten ifrån de datorerna i min nya, funkar fint (ett 740 och ett 1050)

Windows är dock inte uppdaterat, då min licensnyckel inte ville funka längre, men de andra 2 datorerna var uppdaterade.

Har bytt plats till andra PCI-E platsen.

Inget hjälper.

Nån som har några tips, eller är det bara att skicka tillbaka?

ASUS GeForce GTX 1660 SUPER Phoenix OC (1 st)
Corsair Carbide SPEC-04 TG Mid Tower (1 st)
Uppgraderingspaket- Ryzen 5 3600X (1 st)
AMD Ryzen 5 3600X (1 st)
ASUS ROG Strix B450-F GAMING, Socket-AM4 (1 st)
HyperX Fury RGB DDR4 2666MHz 16GB (1 st)
AMD Wraith Spire (1 st)
HyperX FURY S Pro Gaming Musmatta Large (1 st)
Svive Oberon RGB Gaming Tangentbord (1 st)
Samsung 27" Curved gamingskärm C27JG50 (1 st)
Seagate Barracuda 1TB 3.5" HDD (2 st)
iiglo nätverkskabel Cat6 10m (1 st)

Nätaggregat hade jag sen innan, 700W, och alla spänningar är korrekta, det har jag kontrollmätt.

Av Pajjemannen113

Och det visade sig vara Oculusmover som var problemet (program som gör att man kan lägga spelen på annan disk än på C:). Det blev något tokigt vid uppdateringen, så det fanns ingen styrningar vart det man laddade ner skulle sparas. Dock noterade jag nu när jag ominstallerade att jag kunde välja vart jag ville ha apparna (måste ha missat det tidigare, eller så har de uppdaterat med den funktionen)

Av Pajjemannen113

Givetvis löste det sig så fort man skrivet ett inlägg. Vet inte exakt vad som strulat, men efter lite mer supportchat så skulle jag leta upp logfilerna, men det fanns inga sådana i Oculusmappen, (och det kom upp skumma meddelanden när man försökte öppna mapparna), så jag deletade allt som hade med Oculus att göra manuellt, körde en ny ominstallering för att se om det kom några logfiler (vet nu också att de ligger på ett annat ställe), och då funkade det.

Misstänker att avinstallationen inte tog bort allt, och så blev det nån krock med gamla filer när den skulle installera om.

Av Pajjemannen113

Kan ej installera oculus app efter windows uppdatering

Hej!

Har haft ett par Oculus Rift i ca 6 veckor nu, och de har funkat bra, tills idag.

Började med att jag inte kunde ladda ner spel, pga att appen redan var igång stog det, vilket den inte var, VR-setet var inte ens inkopplat.

Startade om datorn, och då gjorde den en uppdatering. Efter det funkade det ännu sämre, nu gick det inte ens att klicka på ladda ner symbolen, och inte heller att starta något ifrån biblioteket. Körde en reparation på mjukvaran, hjälpte inte.

Avinstallerade Oculus mjukvara, och nu kan jag inte ens installera mjukvaran längre. Får bara ett felmeddelande att "an error accoured, please reboot)

Oculus egen support hade inte mycket mer att säga än att det kunde vara nått antivirus som spökade (har inget installerat mer än Windows 10:s eget skydd)

Funderar på att blåsa om disken, men även om det funkar det så kommer det ju att pajja när windows uppdaterar sig igen (om det nu är det som strular, började ju faktiskt innan uppdateringen.)

Några tips, eller ska jag behöva sälja VR-grejerna för att mjukvaran inte går att installera (som funkat problemfritt fram till idag)

Inga andra problem med datorn.

Några tips?

Av Pajjemannen113
Skrivet av nätverksmupp:

a ok , läste inte så noga.
jag har varit med om två fall som liknar ditt.
i båda fallet var kabeln och huvud inte kompatibla.
i första fallet var kabeln inköpt på Kjell&kompani och jacken var inköpta från elbutik.se (lexcom)
i det fallet var så var det även fabrikations fel på kabeln. (kjell står dock för den kostnaden och jobbet)
i det andra fallet så var det tvärt om, Huvud från kjell klarade inte skära igenom ordentligt på kabeln.

Ps: ska du köpa huvud och kabel kan jag rekommendera Biltemas uttag och kabel, dom är dock ej skärmade.
(billiga och bra kvalitet)

/Mvh

Är faktiskt Biltemas grejer. Och nu funkar alla uttag, var några tåtar som inte var pressade ända ner i botten

Tack för tipsen ändån!

Av Pajjemannen113
Skrivet av giplet:

Har de äldre datorerna gigabitnät? Gigabithastighet kräver fler ledare än 100mbit, så det kan tänkas att inte alla ledarna har riktig kontakt.

Men kan bara stämma in med övriga angående patchkontakter och installationskabel. Har haft massa strul med den kombon. Bättre att köpa plintar.

Det är ju de äldre som fungerar, borde det inte bli tvärtom isåfall?

I vilket fall så funkar det nu! Installerade i en patchpanel, och nu funkar 3 av 4 uttag. Troligtvis har jag inte pressat ner kablarna ordentligt, då jag märkte nu när man kunde ta i lite mer att det var 2 klick på verktyget innan kabeln var helt i botten, så troligtvis sitter en del kablar i vägguttagen inre riktigt ordentligt, så jag ska se över allihop.

Av Pajjemannen113
Skrivet av Mac83:

Dom har inte samma ip så dom slår ut varandra i nätverket?

Har kopplat in dem en i taget. Och det är väl de man har en switch till, att se till att det funkar med flera datorer på en kabel från routern?

Av Pajjemannen113
Skrivet av nätverksmupp:

vanliga rj45 på installationskabel är bäddat för problem, byt kabel eller köp speciella rj45 som är gjorda för det.

låter som du har dålig kontakt på några par.
möjligen att du kopplat ena kabeln som korsad i stället för rak,
har du ingen testare?

Jag har köpt RJ45 för solid kabel, det skrev jag i trådstarten.

Har även testat i samtliga 4 uttag jag dragit, det är exakt samma symptom. De gamla datorerna fungerar, inte den nya.

Men ska prova med patchlådan nu

Av Pajjemannen113

En dator får inte kontakt med switch, den andra funkar bra

Hej!

Bakgrund;

Har två pojkrum som jag dragit in nätverkskabel till. Dragit installationskabel till rummen, klämt på RJ45 Solid kontakter, och kopplat det till en switch, som i sin tur är kopplad till routern.

Båda pojkarna har varsin dator, (A och B). Dator A är en gammal häck, vet knappt vad som sitter i längre, men den fungerar bra, och hittar nätverket utan problem. Har även provat med en gammal laptop, och den har heller inga problem med nätverket. (båda datorerna som fungerar är +5 år)

Men dator B som är nybyggd (MSI B150M moderkort) får inte kontakt med nätverket. Har använt samma uttag, och samma kabel. Nätverkssymbolen pendlar ibland mellan rött kryss och gul triangel, så nånting känner den av.

Har provat att koppla datorn direkt i switchen, och då funkar det. Intressant även att den kabeln som jag använde när jag kopplade dator B direkt i switchen inte fungerar med dator A i nätverksuttaget i väggen.

Min gissning är att det är de solida RJ45-kontakterna som spökar (Allt är rätt kopplat, det är trippelkollat) som har för dålig kontakt eller nått, och att dator B helt enkelt är känsligare för det än de andra datoren jag provat.

Ska åka in i eftermiddag och köpa en patchpanel, och hoppas att det hjälper, men tar tacksamt emot tips om någon har några andra idéer på vad det kan vara som spökar.

Kan nämna också att kabel från routern upp till Switchen även är installationskabel med klämda kontakter i ändarna. Fundera på om jag ska byta den till en mjuk, kommer dock likväl att vara tvungen att klippa ena änden och klämma på en ny kontakt, för att kunna dra kabeln genom hålet mellan våningarna.

mvh Martin

Av Pajjemannen113

1200 inklusive frakt, kan skicka pengar idag, så är du av med kortet.

Mvh Martin

Av Pajjemannen113

Löste det, det var nätverksdrivisarna till moderkortet som försvunnit, hittade originalskivan och körde den igen, då kom det igång!

Av Pajjemannen113

Så här ser det ut i enhetshanteraren:
Andra enheter: (alla fyra med varningstriangel)
Ethernet-styrenhet - PCI buss 3, enhet 0, funktion 0 (kod 28)(där sitter nu det fungerande kortet från den andra datorn)
Ethernet-styreneht - PCI-buss 4, enhet 7, funktion 0 (kod 28)(har bara 3 PCI-platser, varav 1 och 2 är lediga)
Okänd enhet - På PCI standard ISA bridge (kod 28)
USB-styrenhet (Universal Serial Bus) - PCI-buss 2, enhet 0, funktion 0 (kod 28)
Alla 4 är tillverkare okänd

Finns inget nätverkskort som den hittar

Av Pajjemannen113

Nätverket försvann (ASUS)

Tidigare idag så gick min dator plötsligt inte att starta, den körde bara ström till de olika delarna, ingen som helst försök att starta upp, gick inte ens att komma in i BIOS. Rev ut hela skiten och satte ihop den igen med bara det nödvändigaste, och då gick den igång. Satte i nätverkskortet och allt verkar funka bra. Men efter ca en timme så står plötsligt att det inte finns något nätverk??? Nätverket fungerar bra på övriga datorer. Ingen drivrutin säger enhetshanteraren (som inte känner igen kortet heller) Försöker uppdatera den, men eftersom den inte känner igen kortet så känner den tydligen inte heller igen drivrutinen. Prövar med kabel, fungerar inte det heller. Prövar med nätverkskortet (SMC)från den andra datorn, fungerar inte det heller, och det första kortet (LINKSYS)går inte att köra i den datorn som fungerar heller.
Tydligen så är allt vad nätverk heter ur funktion på moderkortet (som är 3 veckor gammalt). Prövade att ominstallera windows för att se om det skulle hjälpa, vilket det föga oväntat inte gjorde.

Vad tror ni, är det moderkortet (ASUSM5A87) som är kaput, eller är det nätverkskorten som spökar och nån inställning som gör att trådnätverket inte fungerar?