Inlägg

Inlägg som BabyMoseN har skrivit i forumet
Av BabyMoseN
Skrivet av Andyah:

är det några "gör detta innan tiden tar slut" uppdrag i detta? elr kan man glida runt o göra sakerna i sin egen takt? för spelet lockar, men vet med mig sj att man tröttnar när det är stress i spel, dvs gör klart detta inom x minuter annars game over...

Uppdragen går på tid precis som i Dead Rising 2, men denna gång har du mycket mera tid på dig att utföra allting så du kan lätt springa runt i din egen takt utan att man känner sig direkt stressad för att hinna göra uppdragen.

Av BabyMoseN
Citat:

Geforce GTX 670 eller motsvarande med 4 GB VRAM

Om jag inte misstar mig så kan väl ändå inte 670 använda 4 GB vram till och börja med.. Så luktar lite mysko detta!

Av BabyMoseN
Skrivet av Viceroy:

Hur fungerar co-op i detta spel? Någon som provat?

Fungerar bra för mig än så länge, du startar genom att en spelare lägger upp sin kampanj sedan är allt din partner behöver göra är att joina via steam friend list!

I övrigt fungerar co-op exakt som singleplayer, fast så mycket roligare då förstås.

Av BabyMoseN
Skrivet av Sisyfos:

Kraschat har det aldrig gjort för mig och att sikta är inte det svåraste när man använder en Xbox-kontroll för spelet som det ändå är gjort för så det slipper man ju som tur är

Mjo jag antar att det kan vara skönt med en kontroll men helt ärligt kan jag inte använda dosa till nåt som har och göra med action spel. För mig känns det så handikappat och röra sig runt med en dosa och jag kan inte alls vara lika snabb som med tangentbord och mus.

Om spelet ändå släpps på PC tycker jag i alla fall att det kan tillverkas efter det också och inte tvinga användare och köpa en handkontroll för att det ska fungera som det ska, men det är vad jag tycker i alla fall! Men skönt och höra att du inte lider av dem crashes i alla fall har redan hänt mig 4 gånger på 1 timme ungefär..

Av BabyMoseN

Rätt kass port om jag får säga det själv! Vist går det spela helt ok men det lider av ständiga crashes, samt mouse smoothing och kleta på en massa negative acceleration på det också så om du vill sikta in eller använda gevär någorlunda bra så glöm den tanken man blir bara frustrerad av det!

Rent prestandamässigt smider det på riktigt fint för mig och jag ligger alltid över 60 men det är nära på att det dyker under i vissa situationer, och ja det är inget i spelet som ser direkt bra ut för att indikera att det ska kräva så pass mycket.

Men sen är spelet i grunden faktiskt roligt om du kan förbise att det är en halvdan port, riktigt skoj och klyva sig förbi horder av zombies med en katana! Sen har det ju coop också så det gör det automatiskt roligt i princip med en vän..

Men ändå för att vara ett spel från 2014 är det riktigt sorgligt att spel får vara såhär dåligt optimerade.

Av BabyMoseN

Har själv ägt Razer diamondback tillbaka i tiden, men sitter nu på Steelseries Kana V2 och Razer Goliathus Control, kan inte annat än glatt rekommendera båda två då Kanan presterar och känns riktigt bra i handen!

Trackingen på Goliathus Control är långt bättre än Qck'n när det gäller snabba rörelser då jag kan få Kanan att misslyckas avläsa ytan på Qck'n när jag drar snabba rörelser medans på Goliathus Control hänger den med utmärkt hur snabbt jag än kan tänkas flytta musen.

Av BabyMoseN
Skrivet av JimmieSan:

Det roliga är att dom inte gjort ett dugg egentligen med Kana v2 utan dom var extremt lata.
Dom brydde sig inte om att tweaka lod med annan lens som zowie ex gjort, dom brydde sig inte om att ens visa musen på steelseries.com i början, den lanserades först bara i asien sen eu. Fortfarande inte i US.

Driver support har strulat då dom inte ens lade in musen i vissa driver versioner etc.

Det är synd att dom inte lade iaf lite mer krut på V2, om dom fixat loden vilket hade varit fullt möjligt så hade det varit en 10 poängare i min mening.
Det går ju som sagt att lösa med tapefix, men att ha det fixat via en bättre lens är alltid att föredra.

Ah jo jag hörde lite om att steelseries varit lite fishy med lanseringen av V2 .. Lite ironiskt när det i stort sett är deras enda mus med en bra sensor. Drivarn insåg jag att jag var tvungen få fippla med när jag läste kommentarer om det innan jag köpte den.

Men då jag i stort sett bara installerar drivrutinen för att ställa in min dpi till 400, så tar jag lika så bort den direkt efter då jag inte gillar att "gaming" företags drivrutiner är installerade på min dator till att börja med!

I alla fall så håller jag med att det skulle funnits en bättre lösning till den höga loden, men då jag personligen gillar det så har jag inget negativt att säga om det. Speciellt då det varken gjort mig sämre i spel eller i vardagligt surfande när jag jämför med min MX-518 som har den så kallade "perfekta" sensorn.

Av BabyMoseN
Skrivet av Tollen:

Mx518 eller dylikt är mitt råd.

Synd nog har både Mx-518 och G-400 slutat tillverkas och är nog rätt svåra att få tag i vid dagsläget, verkligen synd då det är fantastiska möss.

Men då jag faktiskt köpt hem en Kana v2 för någon vecka sen eftersom min trotjänare Mx-518 synd nog dog efter sisådär 6-7 år, ärligt så minns jag verkligen inte hur länge jag har haft den men ja den har levt väldigt länge!

I alla fall så var väll Kanas höga lod något som jag oroa mig för vid köpandet men blev faktiskt något som jag snabbt sluta oroa mig så fort jag börja spela! Greppet, formen, ytan ja allt känns perfekt och det tog mig inte längre än dem första 10 sekunderna för mig att hitta en skön ställning för handen vilket är ett stort plus!

Enda negativa jag egentligen kan säga om den är att den känns något mjukplast aktigt, alltså som om den väldigt lätt skulle kunna gå sönder om du är lite för hårdhänt, nu är det i och för sig inget problem för folk som är över p12 men tycker ändå kvaliteten kunde setts övers lite noggrannare!

All in all så är det en fantastisk mus utan för mycket lul-lul och skyhöga dpi'r, det är helt enkelt en bra mus och steelseries har lyckats bra otroligt nog.

Av BabyMoseN
Skrivet av ferdi2050:

Nu är det klart:

men det verkar som att på afterburner så är detta MAX gräns ...
Men allt är stabil än så länge!

Du ska kunna klocka längre om du låser upp MSI, skickar en länk nedan där du kan ta en titt på hur man gör är inte direkt svårt och tar max några minuter!

Länk: http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=338906

Borde låsa upp kortet så du kan klocka längre, men skulle ändå säga att din max klockgräns början vara nåd runt 950mhz på core.

Av BabyMoseN
Skrivet av ferdi2050:

Finns det någon MAX gräns för överklockning av gf ?
Just nu ligger den på 850MHz och temp är ca 36 grader, kan jag typ gå upp till 1000 eller 1200MHz?

Varje kort har sin egen gräns för hur långt det kan gå, men som sagt tidigare i denna tråd är en ökning på 25-75mhz en bra början! Vad jag kan minnas med mitt eget 5870 som jag hade för år och dagar sedan så kom jag upp till runt 950mhz på core clock innan jag börja stöta på problem!

Nu minns jag inte om kortet är volt låst men skulle säga att du inte lär komma så långt över 950-1000mhz innan det börjar strula men testa dig fram med små ökningar så kommer det nog gå fin fint!

Av BabyMoseN
Skrivet av TheTarpZ:

Kommer med säkerhet bli besviken

Förhoppningsvis inte så att Nvidia får lite tryck på sig och måste komma på något nytt själva, alltid fint med lite konkurrens så priserna går ner och tekniken framåt!

Av BabyMoseN
Skrivet av wiziwoa:

Skulle uppskatta snabba svar!

Har du uppdaterat dit moderkorts bios till senaste?! Samt är det när datorn börjar ladda in windows du bluescreenar eller medan den precis bootar?!

Av BabyMoseN
Skrivet av Lexius:

Aså du måste testa den musen rör sig exakt som man vill och extremt snabb och lät är den också . De känns som det inte krävs kraft för att flyta på musen . Detta är fördelarna men efter ett år slits den ut jag köpte Steelseries 4HD som slets ut på 2månader-.- fett ovärt trodde denna skulle hålla 10 år + men nej sakta men säkert slits den ut ): Det suger verkligen så jag antar att controll har längre livlängd så jag kanske köper den i framtiden

Jo men jag har som sagt provat både "speed" och "control" jämsides då jag har haft båda hemma i huset! Men jag kom till slutsatsen att musen gled mycket lättare på control och man kunde i princip blåsa på musen och den gled iväg på control mattan medan på speed så krävdes det lite mera kraft även om glidet där även är bra!

Eftersom control har en knottrig kontur så är dina glides under musen i mindre kontakt med ytan vilket alltså ger bättre glid och mindre motstånd jämfört med speed som är slät! Så har du inte provat control så rekommenderar jag det stort för du kommer känna skillnaden på gliden och hållbarheten direkt det kan jag lova dig!!

Av BabyMoseN

G400s bättre sensor, funktioner och form kan du knappast få! Skulle säga att den lätt slår ut dem flesta mössen även för 900kr och uppåt!

Av BabyMoseN
Skrivet av Lexius:

Håller med Razer goliathus drar nog rank 1# när det gäller musmattor däremot föredrar jag speed edition för fps . Men control har nog lite längre livslängd kan jag tänka mig

Instämmer, men det där med speed har jag aldrig förstått då jag provat båda två. Razer marknadsför speed med att ha bättre glid medan det i själva verket är helt bakvänt pga texturen på "control" är knottrig och gör att det blir mindre friktion alltså bättre glid medan på "speed" är det en slät yta som gör att det blir mera friktion vilket då såklart medför sämre glid.

Jag har alltid föredragit bra glid för fps därav mitt val av control, enda nackdelen med control är väl att ytan kan bli obekväm för handleden för vissa men det är inget som jag personligen stört mig av.

Men sen drar jag inte slutsatsen att alla tycker som jag men jag har alltid funderat vad folk köper speed för! Så om du kan upplysa dit val hade det uppskattas också då jag är fundersam!

Av BabyMoseN

"Razer goliathus control" är en av dem bästa mattorna jag ägt! Har riktigt bra glid finns i flera storlekar och håller i flera år utan att glidet eller materialet försämras!

Har ägt QCK+ och ett flertal hårdare mattor men slutade med att jag landa på Goliathus och har inte tittat tillbaka på åratal!
Riktigt fin matta för priset måste jag säga och har som sagt gjort sitt jobb för mig i åratal och fortsätter att göra det än idag så den rekommenderas starkt!

Värt och nämnas är att den även tål att tvättas med ljummet vatten utan att några skador eller försämringar av glidet framkommer!

Av BabyMoseN

Hah löste moderkorts haveriet med CDON och ska få mina pengar återbetalda och allt är frid och fröjd nu efter runt 4 veckor eller snarare så trodde jag!

Kom ett brev med posten i går kväll om att ett paket var iväg skickat från CDON till mig vilket inte låter fel om det inte vore för det faktum att jag inte beställt något.. Nyfiken som jag är väntar jag med spänning och undra stort vad det kan vara för något!

Var och hämta ut det nu för ett par minuter sedan och öppna det bara för att se att det var ett moderkort, fast inte var det mitt moderkort.. Det var inte mitt ärende ens utan dem har skickat tillbaka en retur på en nekad återbetalning som var till en helt annan person än mig..

Så nu sitter väll någon stackare där ute och väntar på att få tillbaka sitt moderkort medan jag sitter här med en vara som inte ens är min.. Känner mig lite elak som hämtat ut det men hur kunde jag vetat ens!?

Men jag får se vad CDON har att säga om denna röra dem gjort, men jag antar att jag lär få en retur så jag kan skicka in det till dem igen men inte har jag då tänkt betala för returen det kan de då glömma!

Av BabyMoseN
Skrivet av Dawidowski:

Fick hem kylpastan, liquid pro

Rensa, remountade and TADA! It fucking works
64 c full load med 4.7ghz! Shiiiit ;D amazing stuff!

Se där, var väll det jag trodde!! Glad allt löste sig till slut och får önska dig lycka till i klockandet.

Jajo får önska dig en tidig god jul också!

Av BabyMoseN
Skrivet av Marticus:

Suck, detta hat.. Jag har handlat för varierande belopp hos både cdon och inet. Alla ggr har cdon varit billigare, båda har varit lika snabba av packa/skicka och vid returärenden har båda skickat fraktsedel utan tjafs. Förstår inte hur folk antingen kan ha sån otur eller helt enkelt inte förstå varför du inte kan skicka tillbaka X. Jag ställer mig till skaran som aldrig haft problem med cdon, har jag haft tur?

Skickades från m.sweclockers.com

Jag har varit nöjd med CDON ett flertal gånger och dem har oftast varit trevliga, förutom denna instans när det gick lite trögt som jag skrev ovan.

Jag hatar inte CDON för det och jag lär inte sluta handla där i framtiden då jag inser att det är juletider, men även om många klagar på CDON så måste det ju ligga någon grund för det och jag själv trodde mest det berodde på bandwagoning eller barnsligheter men jag vart bevisad fel själv! Visst kan många inklusive mig vara lite överkänsliga in the moment men när något inte går som det ska är det lätt att man kanske skrivet lite hatiskt.

Men jag vill ha sagt att bara för att du inte haft problem med dem eller flera andra inte haft betyder det ju inte att dem inte har rätt så många fler onöjda kunder än lått oss säga Inet och det verkar ju vara bevisat om man tittar på hur många "hatar" på dem på senare tid.

Av alla butiker jag skrivit med via mail denna månad så har CDON varit slöast på svara och få kontakt med, du kan få vänta 3 dagar för att få ett automatiserat svar skickat till dig som får dig och fylla i exkat det du redan har svarat med till och börja med!

Jag hatar ingen och förstår att dem har fullt upp men det är mycket dem kan bättra på angående deras kundsupport tycker jag i alla fall!

Av BabyMoseN

Vet inte vad dem har gjort med deras kundsupport det senaste året då jag varit rätt så nöjd med mina ärenden tidigare, men nu så skulle jag skicka in mitt trasiga moderkort och jag skrev utförligt alla detaljer inklusive ordernummer och så vidare bara för att 3 dagar senare få ett automatiserat svar som bad mig fylla i det jag redan skrivit utförligt till och börja med..

Så jag i stort sett copy pasta det jag skrev fast denna gång tog det dem bara 1 dag att svara vilket man får vara glad över om det inte vore för det faktum att jag var tvungen vänta på en retursedel som kom i brev som tog ytterligare runt 4-5 arbetsdagar!!

Det har nu gått "sen i torsdags" 2 veckor sen jag äntligen fick det inskickat och jag har inte hört ett pip från vare sig CDON eller verkstaden, felet i sig med moderkortet är att det har en cold boot alltså så fort man startar det slår det av sig och omstartar hela tiden tills man drar ut strömmen alltså inget som är direkt svårt och checka..

Vist det är juletider men att man ska behöva vänta 4 dagar på att kundsupport skickar automatiserade svar och sedan bara konstatera att en retursedel är på väg som tar ytterligare 5 dagar känns inte bra och jag antar att mitt moderkort knappast är tillbaka innan julen vilket är rätt så irriterade men aja vad gör man.