Inlägg

Inlägg som VicMackey har skrivit i forumet
Av VicMackey

Synologys NAS:ar stödjer allt du efterfrågar. Du kan köra FTPS, generera ett SSL cert från Lets Encrypt att använda samt dynamisk dns (beroende på villen provider givetvis), allt från detas UI.

Av VicMackey

Jag har en ATV 4k och en iPhone 13 på olika VLAN, en LG OLED och trycker ut ljudet till min Soundbar via HDMI Arc till soundbaren. Har råkat ut för att det ibland inte går att justera volymen på Soundbaren med volymkontrollen på telefonen (i övrigt funkat allt annat). I settings på ATV under Fjärrkontroller och Enheter så finns det ett menyval som heter volymkontroll (eller nåt liknade, har det inte i huvudet). Har du det satt till Auto? Kanske värt att testa. Har fungerat för mig dom ggr det strulat att ändra till det igen.

Av VicMackey

Rekomenderar också cloudflare. Använder det framförallt för att ha ett extra skydd innan min egen server då all trafik går genom cloudflare först och dom kan stoppa eventuella hot. Mitt eget IP är inte synligt utåt vilket också känns tryggt. Sen gillar jag att jag kan generera ett ssl cert med en livslängd på 15 år som jag använder på servern (i mitt fall nginx) och slippa förnya det var 3e månad.

Peka bara dina namnservrar mot cloudflare och sen kan du managera allt där. Du behöver lägga till ett A record för din domän och ditt IP. Dom har även ett API så det är lätt att uppdatera IP adressen om du inte har en statisk från din ISP.

Av VicMackey

Ett alternativ är väl att köra en egen recursive dns server om man är orolig över integriteten. Även om man kör pihole eller adguard-home så använder man sig ju oftast av av någon publik dns som upstream ändå.

Av VicMackey

Jag kör MacOS. Ansluter genom att bara lägga till VPN typ L2TP under Network. Har testat kryssa i skicka alla trafik över VPN men kommer ändå inte åt någonting.

Av VicMackey

VPN klient samma subnät

Jag kör mitt LAN på 192.168.1.0/24. Har 5 VLAN uppsatt varav ett dedikerat till klienter som ansluter via VPN på 192.168.2.0/24.

Problemet som uppstår är dom gånger jag behöver ansluta via VPN OCH nätet jag ansluter ifrån också använder 192.168.1.0/24. Jag kommer då inte åt någon service eller tjänst på mitt LAN som ligger på 192.168.1.0/24. Jag gissar att det beror på att klienten då inte vet att trafiken ska gå över VPN tunneln?

Någon som vet hur man bör lösa detta? Byta subnät på mitt LAN känns lite jobbigt eftersom jag måste ändra ett gäng brandväggsregler. Och även om jag byter subnät så kan det väl hända att jag någon gång kommer jag vilja ansluta via VPN från ett nät som använder samma (även om sannolikheten minskar). Hur böt man lösa detta?

Av VicMackey

Jag har idag ett gratis microsoft konto som är fornamn@efternamn.se. Kan jag skaffa microsoft 365 och använda min domän som är efternamn.se trots att jag har ett gratiskonto redan?

Av VicMackey

Jag har missat att man tydligen kan använda microsoft 365 family med en domän gratis nuförtiden. Det känns ju som ett alternativ då jag bara har 5 användare. Men, hur flyttar man allt dit? Jag har min domän registrerade hos loopia och fixade allt detta för typ 15 år sedan. Idag har jag ingen aning om vad jag gjorde (har för mig att jag bara ändrade massa dns inställningar och pekade på google i loopias dns editor) och jag har inte heller tid eller kunskap.

Måste man säga upp g suite på något sätt? Ska man reseta alla dns inställningar som pekar mot google? Flytta domänen till godasdy? Vad händer med mailen under tiden? Jag är livrädd att min mail ska ”försvinna” då det är min primära mail sedan 15 år tillbaka..

Av VicMackey

Jag har också tänkt tanken i flera år att skippa g suits och flytta till något annat. Största anledningen för mig är också att många features inte finns för oss g suite användare, tänker framför allt på familjedelning. Jag vet ärligt talat inte vad det finns för alternativ. Trots allt kostar ju g suite 0:- för oss som hoppade på det när det var gratis. Microsoft 365 känns lite lockande men jag är inte så pigg på att betala per användare.

Och hur funkar det egentligen sen om jag har fornamn@efternamn.se som mitt google konto idag via g suit och sen migrerar bort från g suite? Kommer man kunna skapa ett vanligt google konto med samma adress fornamn@efternamn.se sen? (Jag kommer ju vilja ha ett google konto även om jag inte använder g suite)

Som temporär lösning på familjedelningssituationen innan jag klurat ut vad man ska göra så sa jag upp mitt youtube premium som är knutet till min g suite och istället reggade jag en vanlig gmail och betalar för youtube premium via det kontot så jag åtmistone kan dela familedela det till ungarna.

Av VicMackey

Skall uppdatera mitt nätverk under jul. Har varit inne på en Dream Machine Pro och 2 U6 Lite AP. Problemet är att jag inte har något rack så den kommer få ligga ovanpå en garderob och det är inte så poppis hos frugan.

Såg nu att UDR finns. Alternativet är att köpa en UDR och en U6 Lite AP. Vet att den är slutsåld men finns några på ebay/blocket såg jag till överpris (vilket ändå blir billigare).

Det som gör att jag tvekar är den klenare CPUn och att det är Early Access. Hur buggig är den? Hur klen är den? Hur kommer den supportas i framtiden? Har 500/500 lina, ca 20 devices uppkopplade och hade tänkt köra med IPS/IDS på. Är den bara köpvärd om man lyckades köpa den från Unifi? Någon med tankar och ideer om vad jag ska göra?

Av VicMackey
Skrivet av jnsson:

Vilken del av Sverige bor du i? När jag betalat tull/moms avgifter, så har paketet kommit under veckan efter jag betalat.

Jag bor i Stockholm. Lite halvless på detta väntande…eller snarare att inte veta var paketet befinner sig!

Av VicMackey

Mitt paket från USA har nu varit in transit i 50 dagar. Det tog 3 dagar från paketet att lämna New York tills att det dök upp på Arlanda enl. spårningstjänsterna. Var det har befunnit sig övrig tid kan man ju undra.

Förra veckan dök det upp på på moms/tull sidan på postnord så jag har betalat in alla avgifter men det är fortf. inte spårbart varken på postnord eller usps/aftership/17track etc. Någon som vet hur lång tid det brukar ta från att man har betalat in moms/tull tills att det dyker upp? Tror ni att man kan ringa postnord för att få mer info om var paketet befinner sig?

Av VicMackey
Skrivet av Kommenterande 2:

Alla länders postsystem har svårt att skicka saker till utlandet på grund av bristen på flyg. Det är inget som bara drabbar USA. Postnord kan också behöva skicka saker med båt till vissa länder och då tar det tid.

Jo visst är det så. Hade det bara gått att välja typ DHL Express hade jag gladeligen gjort det men det är ju inte alltid möjligt. Ebay tillåter ju tex inte det. Som köpare är man ju också beroende av vad säljaren har för avtal.

Tycker dock det är lite skevt att USPS kostar $25 och tar 1-2 mån att leverera medan DHL express kostar $50 och tar 3-4 dagar att leverera från USA/Asien.

Av VicMackey
Skrivet av YankeeDude:

@VicMackey: har du fått Aqara att lira i Homekit?

Aqara hubben och alla aqara prylar (temp sensorer, rörelsesensorer, switchar etc) funkar i Homekit och jag ser dom i Xiaomi appen efter att ha installerat om den. Det enda jag använder Xiaomi appen till är för att få notiser för temperatur i tex kyl och frys eftersom det inte stöds i Homekit.

Av VicMackey
Skrivet av Kommenterande 2:

D.v.s. amerikanska posten har svårt att få hit expressbrev i tid, så de har tillfälligt slopat leveranstidsgarantin på expressbrev till Sverige. Det borde rimligtvis betyda att andra leveranssätt också kan ta extra tid. Förra året såg jag något om att USPS valt att skicka en massa post med båt till Europa (bland annat Sverige) för att de inte fick plats på flygen. Jag hittar inget om hur det är nu, men post går till stora delar med personflyg och personflygen har kraftigt minskat i antal på grund av coronaviruset så förmodligen är det inte lätt för USPS att lösa. Det skulle inte förvåna mig om de skickar så mycket de kan med flyg och sedan resten med båt. Har du haft oturen att din försändelse ligger på en båt kan det ta någon månad extra eller två för försändelsen att komma fram. Den kommer förmodligen fram men det kan ta extra tid.

Tack för input! Tycker det känns märkligt att det år 2021 ska ta flera månader att skicka ett paket på 1kg från USA. Ivrig som man är vill man ju helst ha paketet samma dag som det skickats men det är väl bara att ha tålamod och i framtiden försöka undvika USPS!

Av VicMackey

Någon som har erfarenhet av USPS leveranser i corona-tider? Har ett paket som har varit In transit i 24 dagar nu som skickas med USPS First Class från USA. Senaste uppdateringen är från 18 April - In Transit to Next Facility. Efter det, inget!

Kontaktade säljaren som sa att jag bara skulle vänta och att det kunde ta lite längre tid nu i Corona tider. Trackingnummret är ej sökbart på postnord. Tycker det låter sjukt att det ska ta så lång tid. Senast förra veckan fick jag ett paket som skickades från Malaysia en Fredag och dök upp på Måndagen. Visserligen med DHL. Hur långsamma är egentligen USPS?

Av VicMackey
Skrivet av Mainman:

Någon som nyligen fått någon ps5 från Webhallen? Isf när bokade ni?

Fick mail igår från Webhallen att min PS5 finns att hämta. Bokade 2019-10-26. Vet inte riktigt hur jag ska göra med tanke på att jag inte har någon tid att spela nuförtiden. Det enda man gör är att byta bajsblöjor, städa, diska å laga mat. 🤔

Av VicMackey

Aqara gateway och Homekit

Jag köpte en Aqara gateway och några temp sensorer för att använda i Homekit. Laddade ner Mi Home appen och när jag la till Aqara hubben i appen dyler den upp i Homekit, men jag ser den inte i Mi Home appen. Ska det vara så? Eftersom det inte går att använda temp sensorer som trigger i Homekit vill jag använda den i Mi Home appen men varje gång jag försöker lägga till den så kommer bara rutan för att lägga till den i Homekit upp (där den ju finns och fungerar som den ska).

Nån som har koll?

Av VicMackey

Lyckats testa hastighet nu, både via data och tele uttagen och det är lite skillnad i speed. Använder samma maskin som klient men med olika ethernet kablar. Kan det vara det som spökar? Om jag ska koppla via tele uttagen vill jag ju få så hög hastighet som möjligt.

Tele: [ 7] local 192.168.1.20 port 49346 connected to 192.168.1.10 port 5201 [ ID] Interval Transfer Bitrate [ 7] 0.00-1.00 sec 105 MBytes 883 Mbits/sec [ 7] 1.00-2.00 sec 102 MBytes 855 Mbits/sec [ 7] 2.00-3.00 sec 102 MBytes 854 Mbits/sec [ 7] 3.00-4.00 sec 103 MBytes 868 Mbits/sec [ 7] 4.00-5.00 sec 102 MBytes 858 Mbits/sec [ 7] 5.00-6.00 sec 102 MBytes 857 Mbits/sec [ 7] 6.00-7.00 sec 102 MBytes 856 Mbits/sec [ 7] 7.00-8.00 sec 102 MBytes 857 Mbits/sec [ 7] 8.00-9.00 sec 102 MBytes 858 Mbits/sec [ 7] 9.00-10.00 sec 103 MBytes 862 Mbits/sec - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - [ ID] Interval Transfer Bitrate [ 7] 0.00-10.00 sec 1.00 GBytes 861 Mbits/sec sender [ 7] 0.00-10.00 sec 1.00 GBytes 860 Mbits/sec receiver

Data: [ 7] local 192.168.1.20 port 49215 connected to 192.168.1.10 port 5201 [ ID] Interval Transfer Bitrate [ 7] 0.00-1.00 sec 113 MBytes 951 Mbits/sec [ 7] 1.00-2.00 sec 112 MBytes 941 Mbits/sec [ 7] 2.00-3.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec [ 7] 3.00-4.00 sec 112 MBytes 941 Mbits/sec [ 7] 4.00-5.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec [ 7] 5.00-6.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec [ 7] 6.00-7.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec [ 7] 7.00-8.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec [ 7] 8.00-9.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec [ 7] 9.00-10.00 sec 112 MBytes 940 Mbits/sec - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - [ ID] Interval Transfer Bitrate [ 7] 0.00-10.00 sec 1.10 GBytes 941 Mbits/sec sender [ 7] 0.00-10.00 sec 1.09 GBytes 940 Mbits/sec receiver

Av VicMackey
Skrivet av Litenskit:

Gör det på riktigt med en router i skåpet och accesspunkter i rummen. Så kan du kassera din 13 i 1 allt i allo konsumentrouter. Du kommer tacka dig själv om du väljer ubiquiti unify rakt igenom.

Japp det är ju det jag ska göra. Kör idag Synology RT2600ac och en MC2200ac som accesspunkt med ethernet backhaul. Har 110 kvm lägenhet med 250/250 lina och jag maxar i princip ut linan överallt hemma via wifi och ligger kring 400-500 Mbit/s i övrigt i alla rum.

Tanken är att köra Unifi grejer istället. Inte pga täckningen för den är bra som den är, utan saknar möjligheten till VLAN. Dock går inte UDM / UDM Pro / USG 4 eller ens USG + Switch in i skåpet. Därför behöver jag prylarna i garderoben och sen 2 AP som täcker lägenheten.