Ursprungligen inskrivet av Ferrat
Okej då undrar jag vilken upplösning du kör på i Doom3 640x400, low på allt och inget extra påslaget? Möjligen då att du kan se likheter men annars e det bara larvigt att ens säga det.
Sedan kan även påpekas att Doom3 motorn inte är underlägsen HL2 motorn, däremot e de bra på olika saker, när det kommer till gubbarnas utseende kan sägas att HL2 motor jobbar för att göra det mer realistiskt men Doom3 motorn gör ett jävligt bra jobb där oxå.
När det kommer till fysiken i motorn vinner (enligt mig iaf) doom3 motorn oftast och med vissa saker så som eld och värme har inte HL2 en chans, sedan är det så att spelen jobbar för att uppnå lite olika saker, Doom3 är det många som klagar på men tittar man på Doom och Doom2 och sedan på Doom3 så håller de samma stil mer eller mindre, det är inte samma spel som Half-Life och de har aldrig strävat efter att bli det..
Alla tyckte FarCrys grafik m.m. var kanon men den jämnfört med doom3s är ju gammal nog så att man ser skillanderna.. Ändå hackar folk mer på doom?
Hur vida Unreal3 kommer bli bra eller inte är det för tidigat att säga, klart att släpptes det idag så skulle det säkert vara guld (om det va färdigt) men vem vet hur långtid det verkligen tar? Vissa spel typ HL2 tar ju några år extra på sig =D
Quake 4 lär blir väldigt bra det ocå men fan långt kvar innan det kommer, mycket som kan hända..
Klart att många på detta forum kanske e för unga för att se skönheten med Doom och har bara spelat Half-Life och CS och sett det som verklig revolution, klart att grafikmässigt m.m. har det varit en milstolpe men utan Doom hade genrén dött med Wolfenstein3D..