Moderkort, körde på sabertooth.. varför? För jag har sabertooth x58 och är nöjd med det. Och är inte så hemma på dessa nya. OBS! Tänk på att i SLI så kör det här moderkortet och alla andra under 2000kr i 8x och inte 16x. (har hört att det inte är så mkt förlust ändå, typ 2% lr något, inte så hemma på den biten.)
Minnen.. corsair, bra garanti och support. Onödigt att lägga mycket pengar på minnen då de presterar lika bra typ. 4gb räcker till spel. Du kan ju ta några med lägre CL iofs. Men corsair helt klart!
Slängde in en Corsair h50 med mounting för 1155..
60gb corsair ssd disk istället för 120?? Ja för när nya f2000 diskarna kommer ut så kommer säkert f60 gå ner i pris och då kan du raid0:a två såna eller kanske 3 såna för sjukt snabb disk! Alternativt skippa ssd nu och vänta tills de nya sandforce2000 kommer, de är inte långt kvar vad ja hört.(dem e dubbelt så snabba)
pjta.. processor och sådant är upp till en själv, låter det vara men ja skulle tagit en i5 2500k om ja bara ska spela och vill spara 900kr.
Just ja, fri frakt också.. varseguud!
http://www.inet.se/kundvagn/visa/104946/guusen-s-kundvagn