Random nostalgi?... Det gillar vi!
Fylla på?.. säkert?... okej då. Vilka ämnen gäller?
Ach... Sweclockers handlar ju idag väldigt mycket om grafikkort, och de två stora aktörerna: nVidia och AMD. Så jag låter det här inlägget handla om det: Grafik, 3D och nostalgi.
Många av er lite äldre minns säkert den här lilla gynnaren, som gav PC-marknaden 3D-grafiken vi har idag.
För er icke insatta: Det är en 3D-accelerator. Nej inte ett grafikkort, utan ett tilläggs-kort till ens befintliga grafikkort.
Den ger datorn accelererad 3D-grafik.
På den gamla goda tiden hade man inte 3D-accelerering i grafikkortet. Då gällde bara 2D-accelerering som för det mesta användes i Windows 3.1x (Och senare Windows 95).
Nej. Det är inte två VGA-utgångar, utan den ena porten är en VGA-ingång. Ja. Ni läste rätt, en VGA ingång.
Det var meningen att man skulle koppla VGA-signalen från det befintliga grafikkortet in i acceleratorn, som sedan vidarebefodrade signalen till skärmen.
Acceleratorn agerade även VGA-switch, då 3D-grafiken endast kunde visas av acceleratorn,varav det ordinarie grafikkortet kopplades ur.
Tänkte saxa in med en lite historie-lektion, som jag ser "nostalgiskt" på.
Många av oss lite äldre Sweclockare var med när allt detta hände. Intressanta tider när grafikkorts-marknaden bokstavligen exploderade.
På "den gamla goda tiden" var det andra aktörer som satt i rampljuset, och nVidia är idag den äldsta och sista kvarlevan sedan "den gamla grytan kokade torrt".
Dessa aktörer var: 3DFX, ATI, Matrox, S3 och nVidia.
3DFX: http://en.wikipedia.org/wiki/3dfx_Interactive
Den största av dem alla, som var först ute på konsumentmarknaden med 3D-acceleratorer tänkta för spel. 3DFX hade tidigare erfarenhet med chip och acceleratorer till arkadmaskiner.
3DFX ville även satsa på "hemma-marknaden", och skapade därmed Voodoo -acceleratorn som kunde installeras i en PCI-slot.
Detta kort var ett påhängskort tänkt att kopplas ihop med det befintliga grafikkortet.
En del av kanske minns den där kabelstumpen man var tvungen att ha bakom datorn, för att leda VGA-signalen mellan acceleratorn och grafikkortet.
Kort därpå släpptes en uppdaterad version av Voodoo-kortet, med mer minne och tre processorer. Voodoo 2. Denna version kunde även köras i SLI (Ja, nu blev ni allt häpna va?... hehe. Det var inte nVidia som kom på det här med SLI. Hur nVidia idag har med SLI att göra kommer vi till längre ner)
3DFX skapade tillsammans med Voodoo-korten en nerbantad version av OpenGL-uppsättningen, kallad Glide. Denna instruktions-uppsättning var designad att köras tillsammans med Voodoo-korten, och ger därmed datorn en nerbantad form av OpenGl-accelerering. OpenGl var tänkt för CAD-marknaden, och man ansåg att man inte behövde alla instruktionerna för att accelerera ett typiskt 3D-spel. Man sparade utvecklingskostnader på sås sätt, och slapp också OpenGl-certifieringen.¨
Glide krävde dock att spelen ifråga patchades för detta. T.ex Spelet Quake, och alla spel baserade på Quake-motorn kunde patchas genom att byta ut EXE-filen och kopiera in glide.dll, och därmed accelereras av Glide. Framtida titlar kom att stödja Glide redan från start.
Glide kom att bli grundbulten för 3DFX succé.
ATI: http://en.wikipedia.org/wiki/ATI_Technologies
En bland många aktörer med tillverkning av 2D grafikkort, men vad som kommer att skilja ATI ut från mängden, är deras framtid. (Idag nutid)
Många av er känner säkert till ATI's grafikkort. I synnerhet Mach -serien.
Efter att 3DFX hade tagit PC-marknaden med storm med sina Voodoo-kort, började ATI fundera på om man inte skulle kunna få några smulor av den här underliga 3D-accelerator-marknaden. Det verkar ju hett.
Sagt och gjort. ATI skapar Rage 3D -serien, som är baserad på den tidigare Mach-serien, men med 3D-instruktioner och annat trevligt. Speciellt nu när Windows 95 är i framfarten.
ATI hade också fördelen med tidig support för Direkt Draw och snart även Direct 3D, en del av det DirectX-paket som Microsoft utvecklar i samband med Windows 95.
Ännu intressantare är att ATI's lösning inte är något påhängs-kort, utan ett komplett grafikkort med 2D och 3D accelerering. Äntligen kunde man få 3D-accelerering utan den där löjliga VGA-loopen bakom datorn.
Dock så blev intresset inte fullt så hett som man hade hoppats på. Detta på grund av att speltitlarna vid den här tiden endast stödde Glides instruktions-uppsättning. Man kunde inte inkludera Glide-support, då det var 3DFX som hade ensamrätt på den uppsättningen.
Matrox: http://en.wikipedia.org/wiki/Matrox
En aktör som tillhör en lite annorlunda grafik-marknad, och gör det än idag.
Matrox är troligen den älsta av alla nämna aktörer i det här inlägget. Grundades 1976.
En riktig utmanare på 3D-grafik har de aldrig varit, utan har baserat sina accelererings-funktioner på vad marknaden har att ge. Fast några försök har de klämt fram. Första försöket att utmana 3DFX var med sitt Millennium-kort.
Kortet var ursprungligen en 2d-accelerator med en egen expansions-möjlighet. Det är där tilläggs-modulen "Impression" kommer in i bilden.
Modulen ger Millennium-kortet 3D-accelerering.
Hur Matrox egentligen lyckades är väl lite blandat, då deras ursprungliga marknad är för de med lite högre krav på grafiken, och inte konsument-marknaden direkt.
Matrox hade även andra grafiklösningar för lite mer nischade uppgifter.
Detta gjorde att Matrox position på konsument 3D-marknaden aldrig blev en riktig hit.
Enligt min mening kostade korten på tok för mycket, och att försöka satsa på en marknad, med grafikkort ämnade för en annan, kändes en aningen förvirrande.
Kanske tänkte sig Matrox att CAD-ritarna och photoshopparna skulle få nytta av lite Quake
Kort efter sina misslyckade försök så kröp Matrox tillbaks till sin tänkta och mer nischade marknad: Företag, statliga och industriella applikationer.
Matrox är lite mer av en parentes i 3D och spel -marknaden.
S3 Graphics: http://en.wikipedia.org/wiki/S3_Graphics
S3 är kända för riktigt bra grafikkort för Windows 2D-accelerering. (Flytta stora fönster utan att det laggar)
Dock var deras 3D-presterande grafikkort mer en besvikelse. Dock så gjorde S3 några tappra försök.
En populär variant var S3 Trio.
Först ut att nagga 3DFX på tårna var Virge, men intresset blev snabbt svalt. Mediokra prestanda och var väl mer värd som 2D-accelerator.
S3 försökte rycka upp sig och släppte kort därpå Savage
Återigen var intresset svalt. Marknaden hade redan hunnit springa upp några pinhål. Taskigt läge där, S3.
nVidia: http://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia
Uppstickaren på 3D-accelerator marknaden. Efter att 3DFX hade tagit hela datormarknaden med storm + ATI som naggar i fotknölarna, så kom nVidia in i bilden.
Företaget har visserligen grundats ett år tidigare än 3DFX, men vad som hände under den första perioden vet jag inte. Jag gissar på att en del av tiden satsades fullhjärtat åt forskning och prototyp-framtagning av sina kommande produkter.
nVidias första kända grafikkort till konsument-marknaden är Riva 128 (En tidigare version var NV1, men blev aldrig en succé)
Precis som med ATIs Rage-serie, så är detta ett komplett grafikkort, och inget påhäng som i 3DFX fall.
Nästa uppdaterade version, som många av oss minns är Riva TNT, Föregångaren till det som kommer att bli GeForce.
Dock så hade nVidia svårt att matcha Voodoo 2 prestandamässigt sett, fast det var ändå imponerande, med tanke på att man hade bakat in allt under ett chip, där Voodoo 2 hade allt uppdelat på tre separata chip.
Även här blev intresset inte fullt så hett som det kudne ha blivit. Dels på grund av strul med drivrutiner, dels på grund av avsaknaden av Glide-instruktionerna, som de flesta speltitlarna nyttjade.
Vad hände sedan?
Vad var det som gjorde att marknaden ser ut som den gör idag?
Vart tog 3DFX vägen?
Vad hände med Glide?
Vad har ATI med AMD att göra?
Hur kom nVidia över SLI-tekniken, som var 3DFXs idé?
Vilka är Matrox?
Var är S3 idag?
Ja, som ni märker så hände det en hel del under en kort period, och många frågor hopar sig.
Det var mycket rörelse i den extremt heta grytan, så att säga.
Microsoft utvecklade DirectX för fulla muggar, och grafikkortsmakarna var inte sena att hänga med i leken. Detta gjorde att 3DFX med tiden tappade den grundbult som höll dem kvar på marknaden: Glide.
Glide var på väg att försvinna till fördel av Direct 3D.
Nu när 3DFX inte hade sin grundbult kvar, så började nVidia knappa in. Och fort gick det.
nVidia kom att släppa sin GeForce (GeForce 256). Världens första fullfjädrade "GPU". (Det är skillnad på GPU och accelerator, där en 3D-acceleratorn är beroende av CPUn för många instruktioner. GPU är mer fristående, och behöver inte blanda in CPUn)
GeForce vände upp och ner på hela accelerator-marknaden, och gjorde om den till en renodlad grafikkorts-marknad.
3DFX försökte hänga med, och utvecklade med tiden versioner av sin Voodoo-accelerator med integrerat grafik så man slapp påhängs-konfigurationen.
Men Voodoo-arkitekturen var föråldrad, och nVidia drog snabbt ifrån med sin nya GeForce och kommande versioner av den.
ATI satt väl mest under en sten med sin åldersdigna Rage-serie, och undrade: -" VA? Vadå.. vad händer... hallå?".
Dock tog det inte lång tid innan ATI ryckte upp sig, och knuffade ut sitt första Radeon-kort, efterföljaren till Rage-serien.
Nu var det GeForce som var det stora, och Radeon, ATIs svar på GeForce, var mer ett ekonomiskt alternativ snarare än en likvärdig utmanare. GeForce hade prestandatronen rätt länge.
Matrox och S3 var mer parenteser i historiens gång, men några nämndvärda försök (Läs längre upp)
3DFX tynar snabbt bort, och gör de inget åt saken, är konkurs den enda vägen. Visst de gjorde lite halv-tappra försök, men efter att Voodoo 5 blev en flopp (Hårdvaru-problem, och icke lösliga buggar) Var det dags att kasta in handduken. Att Glide dessutom var en "handikappad variant av OpenGl" gjorde inte saken bättre. Glide fungerade under DOS-tiden då inga alternativ existerade, men kom att bli omåkt flera gånger om av Microsofts Direct3D.
Så kan det gå när man inte satsar ordentligt på utveckling och forskning: Man fastnar med en gammal arkitektur och en gammal instruktions-uppsättning utan möjligheter att uppdatera i god tid.
Där händer det oväntade:
Som blixt från klar himmel, och vi alla konsumenter sitter där med jordens största ":O"
nVidia köper resterna av 3DFX, och får därmed många patent som 3DFX satt på. Däribland SLI-tekniken.
nVidia ses lite som gamar. Man köper delar av 3DFX enbart för patenten, och kastar resten. Fast vad hade man kunnat förvänta sig?
(Vissa hade hoppats på att något annat företag skulle köpa 3DFX, och rycka upp Voodoo-serien ur "depressionen".)
Det går en period med nVidia och ATI i rampljuset. Den ena släpper, den andra kontrar... ja ni känner till det där.
ATI kom att även de ha bekymmer att hänga med GeForce-korten prestanda-mässigt sett. Dock fanns det en del tappra försök, och några undantag från regeln fanns det. Men nVidia var inte sena med att dra ifrån ATI så fort de kom och nosade nVidia i häcken.
ATI kände ganska snart att det var dags att kasta in handduken.
Så plötsligt händer det igen:
Återigen sitter vi konsumenter med ":O".
AMD kliver in och köper upp ATI, för att förbättra och fortsätta deras Radeon-serie. AMD ses som hjältar. AMD får en ny marknad de inte hade tidigare: Grafik.
Där kokade den grytan torrt. Många kockar var det i den.
Jo. Det är väl en kock kvar, som kastar in handduken: S3.
Mobiltillverkaren HTC köper upp S3. Mest för att komma över vissa patent att använda i Apple-kriget, men den historien tillhör inte den här tråden.
AMD och nVidia är de som idag kokar en ny gryta, och snart kliver Intel (HD Graphics) in i den nya grytan och rör om.