Fast har du en timkostnad som endast appliceras när du faktiskt skall producera är det svårare att fuska. Hantverkarna kostar ju ofta lika mycket många konsulter inom vissa områden om vi räknar in restid och andra ersättningar.
Ja, hur skulle en röris veta att man behöver rör och tång när man skall dra extra rör och installera en blandare för dusch? Nä, istället kom han dit, kollade och sa "jaha, ska du ha rör? det har jag inga eller verktyg för" för att sedan försvinna 1.5 timme som självklart debiterades. Jag hade ju bara frågat om han ville veta något om vilka rör som behövdes när jag bad han komma, då var det mer "nä, vi har massa olika dimensioner i bilen". Eller elektrikern som spenderade en halvtimme med att rota fram en sockerbit ur bilen när han själv sagt att det skulle ta honom 10 minuter att hämta en (borde inte elektriker ha med sig sådant? känns som det borde vara en standardgrej).
Jag tar som sagt hellre en högre timkostnad som appliceras när man kan se att de jobbar, det skulle eliminera massvis med fusk och effektivisera. Sen är det kul att du pratar om att hantverkarna måste kunna leva på det de gör när de är bland de bäst betalda i Sverige, även om vi räknar in folk som har långa utbildningar. Som sagt var det nog ett dåligt val att studera för mig om vi räknar livslön.
Det är skillnad på lata klantar som inte gör sitt jobb och att man inte fått tillräckligt med information, eller också kan det vara så att kunden har äldre/annorlunda varianter av uttag/brytare med mera och då kanske man inte har det med sig, man vill väl ändå ha samma typ av brytare t.ex. Att folk inte gör sitt jobb som dom skall och är allmänt lata finner man inom alla arbetsområden. Att hantverkare har bra lön är diskutabelt, inte alla som jobbar som elektriker eller något annat som får bra löner, man sliter även på kroppen, får skador m.m. Då tycker jag verkligen man borde få bra betalt jämfört med någon som sitter på ett kontor och skriver hela dagarna. En del ska ju klaga och säga att dom som utbildar sig vidare borde ha mer i lön, ser inte logiken i det alls.
Vad du borde göra är att ringa till dom som du anlitade för jobbet och klaga på att deras arbetare är lata och inte gör sitt jobb.
Ja självklart kan de inte alltid pricka rätt och vissa beskrivningar gör nog det omöjligt, jag har dock aldrig varit med om att de prickat rätt. Inte ens när jag försöker pracka på dem information vill de ta emot den, de verkar tycka det är trevligt att komma tomhänta och få åka och handla saker helt enkelt.
Vill bara säga att jag vänder mig inte mot att hantverkare tjänar vad de gör, mer att jag tycker det är lite komiskt att dra upp kortet att "de måste ju kunna leva också" när de faktiskt tjänar rätt bra.
Kan ju säga att 13000 är mer än de 2700 jag fick av CSN under alla år på universitet iaf.
Så du jämför ett studiebidrag med lön? Löjligt, du bodde väl knappast i egen lägenhet heller.