Hej
Jag vet inte om det är rätt tråd men hittade ingen annan som är mer lämpad.
Jag är i skrivande stund ute efter en stationär dator. Jag har länge sneglat på den senaste och dyraste varianten av mac mini (då jag har ett apple ekosystem hemma):
- i5 2.8ghz dual core
- 8GB 1600mhz Ram
- 1TB Fusion drive
- Intel iris grafik
Priset är saftiga 9790:-
Men sen tittade jag upp lite vad andra sidan av datorvärlden, PC, har att erbjuda. I detta fall hittade jag något mindre. Jag har hamnat i världen av NUC/Barebones. Först kom Brix pro upp där man får sätta i minne och lagring själv. Dock så verkar den låta väldigt mycket när den jobbar med tyngre program.
Så mitt val föll på Intel Nuc med detta ihopplock:
- i7 3.1 ghz dual core
- 8GB 1866mhz Ram
- 250GB SSD (får även plats med ett m2 ssd minne i burken)
- Intel iris grafik
- Windows 10
Priset blir 7700:-
Vad ska jag då göra med datorn?
Jag vill kunna redigera bilder i lightroom/photoshop. Använda lite videoredigeringsprogram. Kanske spela något enklare spel (COD MW, Titanfall mm) och då kräver jag inte alls mycket så detta är inte i fokus, jag tänker inte följa spelströmmen på pc då jag har konsol. En rolig grej bara att kunna köra lite enklare spel. Föredrar även att titta på högupplöst video (blu-ray) eller på youtube.
Vad tror ni? Eller ska man köra på ett billigt ihopplock av en midtower istället?