Permalänk
Medlem

Ingen signal till skärmen!!!

Hej kära sweclockers... jag har länge suttit å surfat på er sida å tycker den e bra och medlemarna är elita!

hur som helst. nu fick jag för mig att pga bristande budget köpa en dator och bygga ihop den själv!

Köpte ett ASUSkort och... äh jag visar exakt vad jag köpt för att ni ska förstå:

* 1 st CEL2200R (Intel Celeron 2200MHz/2.2GHz 128Kb 400MHz Boxed (with
cpu-cooler!) Socket 478)
* 1 st ASP4S8X-X (ASUS P4S8X-X SIS648 3DDR-DIMM 6PCI 1AGP8x LAN Audio Socket478
ATX)
* 1 st 256DDR333 (Standard 256Mb DDR PC2700/DDR333 184pin 333MHz cas2.5 (AMD OK))
1 st CASA06 (Cold Ebony Miditower White/Blue 300W ATX (AMD&P4 OK))

Sedan dessutom ny fräsh hårddisk, diskettenhet och CDROM...
Fast eftersom jag inte tänkt spela så värst mycket nu (är ju fattig student) så tänkte jag använda mitt gamla ASUS V7100 (Geforce 2 MX 32mb SDRAM 4X AGP) som grafikkort.
Hur som helst. Jag har aldrig byggt en dator förrut. När jag kopplade ihop detta (nu ska jag vara ärlig) så var första tabben att jag råkade kortsluta moderkortet genom att glöma distanserna till moderkortet... så det kortslöt till chassit. Sedan visste jag inte vad som var fel, så jag skrev ett mail till dom jag köpt det av (datorbutiken.se) dom sa att jag kanske hade vänt processor-fläkten fel, så jag testade att vända den åt båda hållen och starta. inget hände, den bara snurrade en halv sekund ungefär sen la den ner... testade ett par gånger..

för övrigt så var jag väl jordad hela tiden (om jag inte råkade tabba mig, vet ej) genom att hålla mig i kranen hela tiden..)

tja sen kom jag på det där med distansenheterna. då fixade jag det och datorn startade upp! JIPPI!!!!!!!!

Sedan drog jag bort datorn till skrivbordet och kopplade in mus, tangentbord, osv osv och kopplade in skrämen. Sedan startar jag datorn igen och då säger skärmen: "No signal. Cable connected OK"... förstår innebörden men va fean är fel då?!!

Alltså när jag startar datorn drar fläktarna igång som jag tror att dom ska. Datorn börjar läsa in CD och tänker som en dator brukar göra vid uppstart. Men slutar ladda efter ett tag (antar att det är pga av att den inte hittar nåt på hårddisken..).
Fast inget kommer ut på skärmen!!!

Har testat att ta ut grafikkortet och stoppa in det igen 10 gånger eller nåt, samma grej hela tiden..

Datorn ger ju inte ifrån sig något Varnings-Pip vilket jag antar att den bör ha givit ifrån sig om moderkortet, processorn eller grafikkortet var paj.. eller?

Så vad kan vara fel? Kan jag ha glömt något? Eller kan det bli så?

Är det möjligt att jag har bränt moderkort / processor? Hoppas verkligen inte det... för det har jag ej råd me nytt!!

Har jag råkat bränna mitt gamla graffekort så får jag lah köpa ett nytt... men vad tror ni? Hur bör jag gå till väga?

Visa signatur

:-SichMan-:
en svensk man i ett svensk hus

Permalänk
Medlem

Eftersom du inte får något felpip och datorn verkar starta som den ska så gissar jag på att det är grafikkortet som inte fungerar. Kan du inte få tag på något annat, ett gammalt PCI eller vad som helst att testa med?

Visa signatur

i5-6600K@4.2GHz | Corsair Vengeance LPX Black DDR4 2x8GB | ASUS Z170 PRO GAMING | Asus GeForce GTX 1060 Dual OC 6GB | Cooler Master Haf 912 Advanced | Cooler Master Seidon 120XL

Permalänk
Medlem

grafikkortet fungerar i en annan dator... har jag fått reda på. och datorn ger inte ifrån sig något "OK"-pip i början av uppstart som det tydligen också ska göra... kan det betyda att det är moderkortet som blev pajj av att jag kortslöt det i början då? i så fall, om jag skickar in det som retur till datorbutiken, kommer dom då säga "här, du får ett nytt" eller kommer dom säga "du får absolut inte ett nytt det här är ditt fel..."? tack på förhand...

Visa signatur

:-SichMan-:
en svensk man i ett svensk hus

Permalänk
Hedersmedlem

Jag tror du skadade moderkortet när du glömde distanserna. Du är inte den första isånt fall som lyckats "bränna" sitt moderkort på det sättet.

Sen det där med "OK"-pip, alla moderkort ger inte ifrån sig sådana pip så det behöver du inte tänka mer på.

Men för att vara helt säker så kan du prova med ett annat grafikkort.

Visa signatur

Föredetta hårdvarubesatt

Permalänk
Medlem

Har du fått nån bild överhuvud taget ? typ första gången du fick den att starta me ditt gamla grafik kort ? annars så kan det vara att dagens moderkort inte stödjer"gamla" AGP grafikkort därför att dom nya grafik korten går på 1.5v och dom "gamla" på 3.3v... kan va det som är felet

Permalänk

Det är inte bra att kortsluta moderkortet , ta lös moderkortet ta bort distanserna kolla vart kortet har tagit i chassit och leta efter svarta märken
(måste jag säga att du INTE ska starta datorn) , finns det svarta märken på kortet är det kört. Svarta märken tyder på elektrisk urladdning (typ blixt)
kolla även spännings stabbar dessa kan se lite olika ut alltifrån TO220 till SOT23 (Kapsel typer). Även om du inte hittar någon misstänkt så kan banor i moderkortet brunnit av då den typen av mönsterkort består av flera lager så går det inte att se.

jag glömde att säga att du laddas inte upp elektriskt efter du har tagit i jord . (om inte du har heltäckningsmatta och gnider fötterna och det noll luftfuktighet ). så man behöver inte hålla i jord hela tiden

Visa signatur

Hermolenko

Permalänk
Medlem

grafikkortet är en 1,5V så det är tyvärr inte felet iaf
ska kolla på baksidan av moderkortet efter svarta märken... även om jag inte ser några särskilda märken tror jag att jag tar och retunerar moderkortet till datorbutiken.se och säger att det inte fungerade, som dom sa på mailen att jag skulle göra.. fast om jag har bränt det (och om det inte syns..) tror ni dom "fattar" att jag har brännt det då och ger mig 0kr eller tror ni jag får ett nytt?

det är ingen idé att misstänka celeronprocessorn va? har iofs i efterhand upptäckt att jag hade lagt på den utan att använda den där lilla spaken vid sidan om, ni vet!
Den startade dock upp lika bra utan spak som nu när jag rättat till den..

jag menar... om det var processorn det var fel på lär jag väl fått iaf felpip (såvida det inte är fel på både moderkort och processor)!

så jag tar nog å skickar in moderkortet... om ni inte har några invändningar!

tack så jättemycket för tipsen allesammans!

Visa signatur

:-SichMan-:
en svensk man i ett svensk hus

Permalänk
Medlem

glömde skriva att skärmen aldrig har fått någon bild, bara säger att "ingen signal, kabel kopplad ok"..
förresten min kompis säger att skärmen kanske inte startar för att jag inte har formaterat min nya hårddisk så att bios inte ligger inlagt på den... men det kan väl inte vara riktigt för att för det första ligger väl bios ändå på moderkortet (?) och dessutom ska väl en dator kunna STARTA utan hårddisk.. eller!?
tack igen!

Visa signatur

:-SichMan-:
en svensk man i ett svensk hus

Permalänk
Medlem

Skärmen ska hoppa igång utan hårddisk, bioset ligger som du säger på moderkortet.

Visa signatur

i5-6600K@4.2GHz | Corsair Vengeance LPX Black DDR4 2x8GB | ASUS Z170 PRO GAMING | Asus GeForce GTX 1060 Dual OC 6GB | Cooler Master Haf 912 Advanced | Cooler Master Seidon 120XL