Permalänk
Medlem

iPod 15gb

Tänkte nu införskaffa mig denna fina sak! har dock lite frågor som jag skulle vilja ha besvarade.

Har bara USB 2 på min burk, måste jag köpa till någon sladd då eller följer det med? kanske mer värt att köpa firewirekort? kostar?

Följer det med någon laddare som man kan ladda med i "vanligt" 220V jack?

Värt med Docka? måste man ha firewire om man har dockan?

Reser mycket, behöver batteritiden så jag tänkte köpa till Belkin battery pack, någon som har provat detta? vore nice med en bild hur det ser ut när den sitter på ipoden!

Tacksam för svar av personer med erfarenheter!

MVH

Visa signatur

Asus P4C800 - P4 2,4 C - 2x512 Twinmos - HIS Excalibur 9700pro - 2 x Seagate 120gb 8mb cache - LiteOn RW - Antec Sonata
http://service.futuremark.com/compare?2k1=6779665

Permalänk
Medlem

du måste köpa till en usb kabel om du ska köra med usb2, det funkar utmärkt jag kör med den till min 20GB generation 3. Du får med en laddare med ipoden. Ett firewire kort kostar ca 200-300kr. Jag skulle föredra ett firewirekort till ipoden för då slipper man ansluta kabeln till reseladdarene som man ansluter till 220v jack. Med firewire kabeln så tar ipoden ström från firewireporten. Men det går igentligen lika bra med usb2 kabeln jag klagar inte det.. det är ju bara att ansluta ipoden till dokan som usb2 kabeln sitter i ... vet dok inte om man får med en docka till 15GBn. Har inte Belkin battery pack dok

Visa signatur

Grejer jag tycker om: OpenBSD, FreeBSD samt Gentoo

Permalänk

1. USB2-kabel följer inte med, köps separat
2. Ja, FireWire-kort är att rekommendera. Då kan du båda ladda och synka med en enda kabel. USB2-kabelns kopplas däremot till tre kontakter; laddare, dator och iPod vilket inte är det smidigaste.
3. Ja, vanlig laddare följer med
4. Docka KAN vara värt att ha. Den följer inte med 15 GB-modellen utan köps separat. Fundera på om du verkligen behöver den (min egen ligger och skräpar). Du behöver inte ha firewire för att kunna ansluta till dockan, en USB2-kabel går lika bra.
5. Har ingen erfarenhet av BatteryPack. Du kan alltid testa iPod Battery från Battery tech som ger 40 timmar extra batteritid, lite väl dyr och stor bara... http://www.batterytech.com/ipod_info/iPod_info.htm

EDIT: Jag skrev om iPod Battery här ifall du är intresserad: http://www.ipodstyle.se/index.php?option=content&task=view&id...