Jag har nyligen köpt mig ett nytt moderkort Asus STRIKER II EXTREME 790i Ultra SLI, har 4 x 1G Dual Corsair XMS3 DHX DDR3 1333 MHz minnen.
Med mitt gamla moderkort Asus Maximus Extreme så stog det i systemegenskaper att jag hadde 3.25 Gig minne men med det nya kortet står det bara 2.75 Gig?
Jag kör med 2st BFG GTX280 OC grafik kort med SLI i med det nya moderkortet och bara ett med det gamla, om det nu skulle ha någon betydelse...vilket jag inte kan tänka mig.
Tror knappast att nått minne är trasigt eftersom jag bara har flyttat över dom från det ena kortet till det andra.
Någon som vet vad detta beror på och vad jag kan göra för att lösa det?
Tack på förhand,
Ceano.
OS: Windows XP Professional (SP3).
EDIT: Tydligen så är det så att jag tappar lite ram minne p.g.a. att jag stoppat i ett till grafik kort, eftersom 32bitars OS kan datorn bara adressera 4GB totalt.
"Bild Länk" Min Dator och Spec's!
Spelnyheter från FZ
Copyright © 1999–2025 Geeks AB. Allt innehåll tillhör Geeks AB.
Citering är tillåten om källan anges.