Permalänk
Medlem

Hidden Dragon

Hej,

Äntligen fick man lite tid över att gömma undan datordelar. Bakgrunden till det här miniprojektet var att gömma undan en vettigt speccad HTPC och bygga in den så den kan nyttjas på ett smidigt sätt.

Dator:
Gigabyte B75 Mini ITX mobo
I5 2500K
Corsair H80i vattenkylning
60 Gb SSD (ocz vertex 3)
Thermaltake Toughpower 675 Watt
(Sapphire 7970 Ghz edtion Vapor-X)

Över hade jag ett LianLi Q08B chassi, som jag tänkte stoppa allt i först, tyvärr så får inte vattenkylningen plats p.g.a. var strömkontakten på moderkortet sitter.

Detta satt jag och svor över en stund, men samtidigt och ovetandes för mig stod mediamöbeln bredvid och slipade på sin lömska plan att sluka både min dator och mig.

Den lyckades förvisso inte sluka mig, men den tog en del tid av mig.

Utan någon egen vilja och endast med denna mediamöbel som vägledning började jag slakta Lian Li Chassit.. till slut var det bara ena sidoväggen kvar och först då klackade allt ihop i min gamla hjärna.

Epoxytuberna kom fram och efter en kväll hade jag alla komponenter fastsatta (på ett eller annat sätt) på denna metallskiva. Fötter hade den fått också.

Vid det här laget så hade jag monterat ett 7970 också, men efter lite benchmarking i stängt utrymme så insåg jag att det inte var någon bra idé om hela möbeln vibrerade när jag belastade datorn. Att lägga ut vattenkylning kändes lite för komplicerat och trångt för mitt ändamål, så jag har kortet som brevpress nu istället.

Powerknappen från chassit kändes för stor så istället tog jag resetknappen, borrade genom luckan till möbeln, med en slagborrmaskin och därtill korrekt betongborr påsatt. Något jobbigt att hålla rätt =D

Lite ljudisoleringen senare och dragning av kablar bakom möbeln så har vi här resultatet.

Intel Rapid Start Technology bootar datorn på 2-3 sekunder från "off" och det går att spela dota 2 på den.

Jag klockade ner processorn till 2,8 Ghz och nu har jag en HTPC som är knäpptyst, bootar på 2,8 sekunder och som jag styr via vnc från dator/telefon/platta eller rakt av med ett trådlöst K400 tangentbord från Logitech (köp inte, värsta sortens deltaco kvalitet).

resultatet ser ni i bilderna.

Ubuntu + XBMC eller kanske SteamOS ska in på den inom kort.

Hidden Dragon

Visa signatur

optimisten påstår att vi lever i den bästa av världar, medan pessimisten fruktar att det är sant

Permalänk
Medlem

Snyggt bygge med en gedigen kvalitetskänsla rakt igenom.
Gillar dessa moddningar som är lite annorlunda.
Du kanske borde köpa ett nytt grafikkort eftersom titanfall kommer ut snart.
4/5

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Vart kommer friskluften ifrån?

Visa signatur

4790K - Asus Gene Z97 - Gigabyte G1 980 - 16GB Vengeance PRO 1866MHz - Crucial MX100 512GB - EVGA G2 850W
Sony Vaio Pro 13 - i5 - 8GB - 256GB

Permalänk

Du LÄR ha ett lufintag någonstans, annars kommer allt att överhettas.

Visa signatur

<|> AMD Ryzen 7 1700x <|> ASUS GTX 960 Dual 3gb OC <|> 2x8gb Crucial Ballistix 2400mHz <|> ASUS Prime B350M-A <|> Samsung 840 EVO 120GB <|> Fractal Design Integra 550w 80+ Bronze <|> Phanteks P400 <|> AOC E2460S <|>

Permalänk
Medlem
Skrivet av nikli:

Snyggt bygge med en gedigen kvalitetskänsla rakt igenom.
Gillar dessa moddningar som är lite annorlunda.
Du kanske borde köpa ett nytt grafikkort eftersom titanfall kommer ut snart.
4/5

Skickades från m.sweclockers.com

Tack.

Skrivet av Sweede:

Vart kommer friskluften ifrån?

Såg att bilden var dålig. Det finns ett 20x10 cm stort hål längst bak i utrymmet. Räcker när jag kör utan grafikkortet, men inte med det.

Funderar på att antingen stoppa in fläktar för att skapa ett luftflöde, eller lägga ut vattenkylning utanför möbeln.

Skrivet av Max Kinnunen:

Du LÄR ha ett lufintag någonstans, annars kommer allt att överhettas.

Japp, det är ett lufthål längst bak i utrymmet. Räcker inte till för grafikkortet tyvärr.

Visa signatur

optimisten påstår att vi lever i den bästa av världar, medan pessimisten fruktar att det är sant