Jag har tänkt bygga i ovan nämnda chassi, problemet är att max GPU längd är 360mm utan något frontmonterat. Mitt RTX 3080 är exakt 305mm och med en arctic liquid freezer II frontmonterad på 63mm ink fläkt så är kvarvarande utrymmet för GPUn 297mm. För lite alltså.
Frågan är då om det är möjligt att montera fläktarna till radiatorn på motsatt sida? Dvs inuti mesh delen på andra sidan monteringsväggen? Det skulle ge 25mm extra för GPUn på "insidan" och lösa problemet.
Det ser inte ut som att det går enligt manualen (s. 37 och 34 främst) här nedan men kan inte avgöra det 100% utifrån bilder jag hittat.
https://www.fractal-design.com/app/uploads/2021/02/Meshify-2-...
Ska jag ge upp detta projekt och montera radiatorn i taket i stället? Blir tyvärr max 240mm då bara.