Ursprungligen inskrivet av tojt
Jag har lite servrar och vps hos lite olika operatörer. VPS lösningar har jag hos clustered.net och cheapvps.co.uk och dedikerade burkar hos easyspeedy.net för tillfället. Tycker alla är riktigt bra!
Clustered.net är inte direkt billiga och man får en dedikerad lösning för samma pengar. Dock är man placerade på servar med extrema prestanda och i stort sett dubbelt av allt. Det ger en unik driftsäkerhet och prestanda, som jag inte varit i närheten av med en dedikerad burk för mänskliga pengar.
Cheapvps.co.uk är extremt prisvärda och jag använder det till lite utveckling och annat där jag behöver ha möjlighet köra precis vilken version av apache, lighthttpd, php etc som jag vill. Det går ju inte på en delad lösning. Här får jag för mindre pengar än vad ex loopia kostar per månad tillgång till en liten server med minst lika bra prestanda som ett webbhotellskonto, om man vill en avancerad kontrollpanel samt möjlighet attha allt precis som man vill ha det.