Permalänk
Medlem

Kylare till en AMD X2 6400+

Hej jag har en AMD X2 6400+ som ja skulle vilja ha bättre kylning till.
Behöver lite förslag på vad som är bra och inte.
Sen undrar jag lite över era temperaturer på 6400+ och vilken kylare ni använder.
Min temp: ca 56 grader
Jag använvänder den här kylaren just nu: http://www.deltaco.se/article.aspx?ItemID=FT-603

Tack för svar

Permalänk
Medlem

Ja har en Zalman CNPS9700 NT som ja har bytt ut dioderna på : D

http://www.zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?idx=165

När den e på lägst och de e skitvarmt i rummet e den 48C enligt Everest

(Öppnar balkongdörren)
(Stänger balkongdörren)

Nu e den 42 o_O

Den e klockad till 3,4GHz : D

Visa signatur

I7 920 @ 4.2GHz / P6T Deluxe V2 / 2x GTX 470 / 12GB OCZ Gold

Permalänk
Medlem

http://www.kylning.com/product_info.php/products_id/1192. En sån kan nog fungera. Har en sån själv till min AMD AM2 3800

Visa signatur

Stationär 1: Cooler Master Cosmos 1000,IntelCore Quad Q6600@2,40ghz,Raptor 74Gb, Win7 64bit, Gigabyte Ga-Ep Ds4, Ati Radeon HD 4870.

Stationär 2: Fractal Design Define XL, Intel Core I7 2600K@3.40GHZ, Intel 320 Series 80GB SSD,Noctua NH-U12P Win7 64bit, ASUS P8Z68-V PRO/GEN3, Asus Hd 6870.

Permalänk

http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=327547
Bättre pris/kylning får man leta efter! Visst om du jagar enstaka grader finns det bättre kylare fast dom är dubbelt så dyra och jag anser inte att dom kyler så mycket bättre att dom är värda det! Detta är min åsikt och det finns bättre kylare frågan är om dom är värda vad dom kostar??

Varför är det så varmt i ditt rum?? Teromostatfel?? är det skitvarmt i rummet är dina temps kanske inte så höga(juy varmare i rummet detso högre temp på cpu)??

EDIT: Sen står det att din kylare stödjer AM2 upp till 5600Mhz!!

Permalänk
Medlem

Tack för de svar som kommit in än så länge. Jag har tagit åt mig alla förslag och sitter och jämför.
Som svar på varför jag har det så varmt i rummet: Det har jag inte... Två datorer med AMD 3000+ som finns i samma rum och som har AMD original fläktar ligger på 30-35 grader
Har letat efter fläktar som klarar över 5600+ Verkar dock som om de flesta fläktar stannar ungefär där... Har inte hittat några som tar högre... Tar gärna fler tips