Inlägg

Inlägg som Tesa har skrivit i forumet
Av Tesa

Jag drar tillbaka mitt bud då jag löst grafikkort på annat håll nu.

Av Tesa
Nytt bud: 3 500 kr Kan hämta i Kungälv/Älvängen ikväll eller imorgon bitti
Gå till annonsen för att lägga ett bud.
Av Tesa
Skrivet av Kryddost:

Någon annan som har problem att spela upp grejer efter att ha tecknat nytt konto? Kan logga in utan problem men så fort jag försöker spela upp något vill den att jag ska registrera konto, trots att jag är inloggad. Kan välja att jag har ett konto, men då måste jag sedan välja via vilken operatör… Inget alternativ att välja att jag inte har via operatör.

Samma här. Reggade ny mail och konto. Funkar än så länge. Dock har jag haft Nordic tidigare och såg att Max använder Apple ID:t från Apple TV om man kör med den. Jag använde Apple TVn till Nordic och frågan är om Max känner igen att samma Apple ID används även om kontot i övrigt skiljer sig?

Av Tesa

Pratar vi larm

...generellt, så är en klisterdekal inte avskräckande.

Av min erfarenhet så struntar inbrottstjuvar totalt i om en bostad har larm eller inte, då, som många påpekat, varken väktare eller polis hinner till platsen. Dessutom är det väldigt lågt straffvärde på alla stölder och då många inbrottare är livsstilskriminella så blir en stor del av de brott (där de faktiskt blir påkomna) fall för åtalsunderlåtelse.

Mitt råd, erfarenhetsmässigt, är att de åtgärder man själv kan göra är att minska tiden som en obehörig kan befinna sig i din bostad.
Desto kortare tid i bostaden, desto mindre blir skadat/stulet.

Det går såklart att göra på massa vis, men i min mening, baserat på vad jag sett, så är en kombination av extremljud, rök och strobbjus det allra mest effektiva. Vill/kan man inte ha alla tre systemen, så prioritera 1. Ljud 2. Rök 3. Ljus.

Så det går inte att avstyra ett inbrott, men ett larm kan påverka vilka konsekvenserna blir.

Obs - Du får ju såklart inte konstruera saker som uppenbart kan medföra kroppsskada för någon, med det sagt så finns det fortfarande gott om effektiva, lagliga, åtgärder man kan göra själv.

Av Tesa

Idag finns redan PKU-registret. Om Polis/SÄPO fått fri tillgång till det så hade väldigt många brott klarats upp. Se det såhär;

Ett mord begås. MT lämnar DNA efter sig. Polis/SÄPO säkrar DNA:t.
DNA:t körs mot polisens DNA-register. OM MT tidigare fått lämna DNA till polis i egenskap av misstänkt så ger DNA-spåret träff, OM DNA:t inte gallrats från registret i enlighet med polisdatalagen. Om MT inte finns med i polisens DNA-register är MT tills visare okänd och brottet klaras kanske aldrig upp.

Om vi leker med tanken att Polisen skulle få tillgång till PKU-registret skulle mordet, troligtvis, klaras upp nästan direkt.
Är detta bra eller dåligt?

När det gäller brottsutredningar så är det sällan just en pusselbit är helt avgörande, men möjligheten att använda fler pusselbitar i en utredning ökar avsevärt chansen att få en fällande dom i slutändan.

Idag finns det oerhört många möjligheter; allmän kameraövervakning, ansiktsigenkänning, beteende-AI, bankuppgifter, mobiluppgifter, abonnemangsuppgifter, ISPer, fordonsregister, vägtullar, hemlig rumsavslyssning mm, för polis och SÄPO att utreda/förebygga brott. Problemet är att i stort sett inga av dessa exempel och ytterligare får användas. I vissa fall krävs beslut från FU-ledare, i nästa nivå beslut av åklagare och nästa fall tingsrätt.

Att ytterligare begränsa möjligheten i att förebygga/beivra brott är ju inte riktigt vad som kan kallas för att hänga med i utvecklingen.

Som många hävdar så hittar kriminella alltid nya sätt att kommunicera mm och att detta är ett argument mot att ge SÄPO/Polis större möjligheter, eftersom det ändå inte kommer löna sig. Det kan vara så att en GM använt en kommunikationsmetod tidigare och att detta kan ge en ingång till GM:s nya kommunikationssätt. På så vis blir det en pusselbit som kan guida åt vilket håll man bör rikta sina ansträngningar och i slutändan kanske få tag på en GM eller förhindra ett grovt brott.

De som säger att liknande saker missbrukats får gärna komma med konkreta RELEVANTA exempel, t ex påståendet att man övervakar sitt ex?! I Sverige kan inte polis/SÄPO direkt komma åt sådana uppgifter, utan dessa måste begäras ut. Detta sker genom en kedja av personer och beslutsfattare, att någon enskild skulle kunna motivera och få igenom någon form av övervakning av ett ex eller någon pga privata orsaker är bara skrattretande och visar tydligt att den som kommer med argumentet inte vet hur verkligheten ser ut, utan snarare sett på för mkt film. (Lätt att dra paralleller till svenskar som tror att ett papper måste visas upp vid husrannsakan pga amerikansk film/serier snarare än kunskap om svenska rättsväsendet).

Samtidigt - hela det svenska rättsväsendet skriker efter mer resurser då utredningar är mer komplexa idag och därmed kräver fler mantimmar att utreda och högre beviskrav från domstolar. Vem tror då att myndigheter skall sitta och "okynnesbevaka" ointressanta människor när de inte ens hinner bevaka de intressanta? Och varför skulle man ens vilja göra det? Om du vet om att det sker idag så bör du omedelbart anmäla det!

Slutligen;
det jag vill få sagt är att det svenska rättsväsendet idag har flera utmaningar. Att SÄPO och polisen skulle massövervaka eller övervaka någon för skojs skull finns inte. Inte heller kommer möjligheten att få ta del av meddelande vara helt avgörande för att förebygga/beivra brott, men det kommer vara ytterligare en av flera pusselbitar som kan användas för att nå framgång.
Om man klagar över dålig uppklarningsprocent eller få utredningar som leder till fällande domar, så får man också fråga sig hur gärna man vill att SÄPO/Polis skall vara framgångsrika? Vi lever i en demokrati, majoriteten vill ha det så medan vissa inte är nöjda med det och vill annat.

Vad vill DU och hur vill du att det skall uppnås i vår samhällskontext? Däri ligger pudelns kärna.

Av Tesa

Blocket är skickat! @shogou, hör av mig om ett till block materialiseras😉

Skickades från m.sweclockers.com

Av Tesa
Skrivet av trattgunnar:

Jag kan ta den!

Skickades från m.sweclockers.com

Då får du det!

PM om adress?

Av Tesa

EK Vattenblock till R9-290X Direct CU II Nickel/Plexi

Har ett vattenblock som aldrig hamnade på kortet, som numera är stulet efter ett garageinbrott.

Blocket är ouppackat, allt som ingår finns med, kylpasta mm.

Skänkes, men mottagaren får stå för eventuell frakt eller hämta själv, finns i Kungälv.

Läs hela annonsen här

Av Tesa

Produkt: Arlo Pro 2 Base + 4 övervakningskameror
Länk: https://www.komplett.se/product/974678/hem-hushaall/smarta-he...
Kategori: Smarta hem
Prisjakt: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=4542503
Pris: 6490kr

Skickades från m.sweclockers.com

Av Tesa

Herman Miller Aeron

Sitter sen några år i en Herman Miller Aeron. Sjukt bekväm och luftig. Mesh-sits och ryggstöd, många justeringsmöjligheter, men framför allt, som @khers poängterar, så har den en hög WAF! (Den är frekvent förekommande i div serier & filmer och på något vis gör det att frugan tycker att det är ok att ha en sådan i hemmet...).

Den utvecklades från början för att pensionärer skulle kunna sitta i den hela dagarna på hemmet utan att få ont, så då bör den ju funka för långsittningar framför skärmen också. Och det gör den, enligt mig iaf

https://www.modalakontor.se/images/products/571-herman-miller-ae...

Av Tesa

https://i.imgur.com/oYH3wOs.jpg

Använde fel bildadress i inlägget ovan. Vågade inte redigera inlägget efter 12-slaget med risk för att bli diskad.... Här är iaf bilden, fullt synlig direkt i forumet

//Tesa

Av Tesa
Av Tesa

Teamwork!

http://i.imgur.com/pfXSl3n.jpg?1

Passar på att ta med en medarbetare som ständigt vill vara vaken natten lång....

Av Tesa

Tack för svaren. Har inte tillgång till min burk och därmed inte heller bilderna just nu, utan får kommunicera från min mobil... Jag skall dock se om jag kan ta en bild och sedan skissa för hand hur jag tänkt mig att "fixa" bilden.

Det jag har är flera foton och ritning på den nya utbyggnaden. Målet är att använda panelen/färgerna/takpannorna från orginalbilden och tillsammans med de utplacerade markörerna samt ritningen få fram ett nytt "foto" där jag kan se hur det nya huset skulle se ut på riktigt, innan det byggs. Men som sagt, skall försöka skissa och lägga upp en bild på hur jag menar.

/Tesa

Av Tesa
Skrivet av DaBone:

Tack för svaret, dock är jag mer ute efter någon som kan "visualisera" utbyggnaden genom att "måla in" den på befintliga foton, så jag kan stå på plats och hålla upp den redigerade bilden för att se hur skillnaden blir.

På mina foton har jag markerat de nya måtten på huset genom att placera markörer när jag tagit kort, plus att jag har ritningarna på hur det skall se ut.

Om jag är otydlig beskriver jag gärna ytterligare.

Av Tesa

Uppdrag - redigera en bild

Har en fråga, eller uppdrag beroende på hur kunnig man är...

Jag letar efter någon som kan skapa följande:

Jag har bilder på ett hus. Detta hus skall byggas ut. Jag har ritningar och bilder på hur det ser ut idag ur olika vinklar. Det jag är ute efter är att "måla in" utbyggnade av huset på befintliga bilder för att på så vis se hur det kommer se ut när det nya huset är färdigt. För ett bra utfört jobb är jag villig att betala en slant.

Är det någon här på forumet som besitter denna kompetens, eller är det någon som vet vart jag kan vända mig?

//Tesa

Av Tesa

Känns som om att det enklaste bör vara att bara köra samma tester på prylarna för att på så vis komma fram till ett resultat. Skall vi ta med olika optimeringar och liknande, så blir det helt plötsligt väldigt många parametrar att ta med vilket lär göra detta mer avancerat än vad vi vill.

Än så länge har det varit CPUer som diskuterats, men om vi lägger till GPUer också, vilket ju är en ganska viktig beräkningskomponent i datorn, så bör ju resultatet skilja sig ytterligare?

Personligen hoppas jag aldrig den dagen kommer då PC-marknaden stannat av så pass mycket att mobilmarknaden är ikapp. Det skulle innebära slutet för PC och att kunna "plocka ihop" sin egna speldator - endast varianter direkt från leverantör att välja på...

Av Tesa

Beräkningskraft; Smartphone vs. din dator

Halloj!

Som rubriken lyder, hur står sig en smartphone (iphone, samsung galaxy, xperia mfl) mot en sweclockares dator? Frågan slog mig då alla tillverkare höjer sina telefoner till skyarna vad gäller prestanda. Självklart är det ingen rättvis kamp, det vet jag, men tycker att det hade varit intressant att veta.

Problemet är att jag inte har någon aning om hur jag skall göra en vettig jämförelse, därför tänkte jag vända mig till Er och kanske även få in lite övriga datorspecar vs smartphones i tråden.

Exempelvis så sitter jag på;
Intel core i7 920@4200
2x GTX580, 797Mhz
24Gb Ram, CL 9-9-9-24
7,3Tb Hårddiskar

Vad skulle denna burken motsvara i antal, t ex, iPhone4? 2,4,8,16,32,64 eller 10000?!

Någon som har hyffsad koll på hur man skulle kunna göra en sådan här jämförelse på ett smidigt sätt?

//Tesa

Av Tesa

Tips vid problem med extern hårddisk

Har en Western Digital My Book Premium Edition II (En 1TB disk bestående av 2st 500Gb diskar i RAID).
För ett tag sedan började den krångla, fungerade en stund, men slutade sedan att svara och hängde sig. Allt eftersom blev tiden som den kunde vara igång allt kortare, fram tills nu, då jag kunde starta den och kopiera filer från den i cirka 2 min innan den lade av.

Då den är på 1TB och jag ville kopiera över allt till annan disk innan det var för sent, så var 2 minuters sessioner en ganska kort tid att kopiera på, särskilt med tanke på att dessa sessioner blev allt kortare för var gång.

Min lösning på detta var helt enkelt att röja ur ett fack i frysen, koppla in ström- och USB-kabel och låta den ligga i frysen i ca 3 minuter innan jag startade den. Sedan lät jag den ligga kvar i frysen medan jag började kopiera från den. Det gick utmärkt!

Hade igång den i cirka 5 timmar och kopierade non-stop. På slutet gick det lite långsammare, så jag funderade på om det tom började bli för kallt, så nu har jag tagit ut den för att "tina" den lite innan nästa sväng in i frysen.

Det som är viktigt att tänka på är bara att när du tar ut den ur frysen, att antingen innan eller snabbt efteråt stänga av strömmen till den (dra ut strömsladden), eftersom det bildas kondens direkt när den kommer ut i värmen.

Jag vet att denna metod har nämnts i tidigare trådar, men då har det handlat om att kyla ner disken en stund och sedan ta ut den igen. Detta är inte helt optimalt, då kondens bildas då man tar ut disken, vilket kan leda till kortslutning. Dessutom kan man kopiera längre/mer om disken får ligga i frysen under tiden, eftersom den hålls kall längre.

Om någon vet varför eller hur detta fungerar, så får du/ni gärna förklara det.

Ha det fint och hoppas att detta kan hjälpa någon!

Av Tesa

Skall testa drivrutinerna. Tror inte det är windows, för jag hade Windows XP Home tidigare och hade samma problem då...