@BergEr: för att jag la 12 lax på ett eget bygge som krånglar för 2 månader sedan och vill ha nåt som funkar och tycker bara det är kul att veta vad som är i av ett semi intresse, ram tex är ju en fördel att köra samma om jag vill sätta i 16 till.
Hej jag köpte denna monsterburken förra veckan och den presterar riktigt bra, Men jag vill veta exakt vad den innehåller, garantin slutarbeta gälla om jag öppnar den och hit tar ingen info nånstans om vilket moderkort och ram etc som sitter i, har någon koll på detta?
Jag har kollat eventloggen och det står "fel" på en händelse precis innan den startade om men såpass insatt är jag inte tyvärr att förstå vad som gått fel
Tempen på processor ligger runt 35c hela tiden, även efter 3 h spelande Mass effect Andromeda etc
Yes har senaste drivarna på grafikkortet samt windows
Nej jag har inte testat med annat nätagg, det har bara hänt 3 ggr på en månad med riktigt mkt användande.
Tjenare.
Jag byggde min dator för en månad sedan cirkus, den har startat om random 3 ggr och jag fattar inte varför?
Nätagget är ett EVGA 650 GQ, resten är:
Rog strix z270h
8gb ramBallistix (minns ej tillverkare)
i5 7500 processor
samsung evo 250 gb
Gigabyte gtx 670 4gb (jag vet! men hade inte råd just nu med bra kort o hade detta liggande)
windows 10
Ladda ner senaste drivrutinerna eller räcker d med skivan? Moderkort
Som rubriken lyder, har precis byggt klart dator och installerar nu från skivan till kortet ( asus strix z270h ),
Men behöver jag även ladda ner nyare drivisar online efter?
@jOnÄTÄn: ok så Windows stickan I på första starten? Sen så glömde jag ta bort en distans som sitter själv precis jämte moderkortet, är det farligt på nåt sätt? Måste ta ur allt för att lossa den