Vet inte om denna inställning finns på soundbars:
Jag har min 4K ATV (32 GB) + 4K Blu ray spelare (Reavon X110) inkopplade i en hemmabio förstärkare (Marantz Cinema 50, eARC, TV:n är en Panasonic OLED TX - 55LZ1000E, HDMI port 2 ARC/eARC).
Finns även 4K Chromecast Google TV/4K Google TV Streamer, båda är inkopplade i TV:ns HDMI portar 3 å 4.
Använder Nördic:s Ultra High Speed HDMI kablar, förutom HDMI kabelstumpen (har dock en HDMI förlängings kabel på CCGTV:n från Nördic).
Kan välja i förstärkaren om jag vill starta ATV eller Blu ray spelaren när allt startar.
Har valt ATV:n som "startup källa".
Edit: Jag kan starta/stänga av allt via TV:ns fjärr eller ATV:ns, starta appar, navigera i menyer å höja/sänka volymen på hemmabio förstärkaren.
Angående ljudformat på min ATV:
ATV:n stödjer inte Atmos ljud, man måste ha en hemmabio förstärkare/reciever/soundbar som stöderjer Atmosljud inkopplad.
Jag får Atmosljud på vissa filmer/serier på 4K Netflix/Disney + som har detta ljudformat.
Då måste man alltså ha Netflix/Disney + Premium abben.
"Kan välja i förstärkaren om jag vill starta ATV eller Blu ray spelaren när allt startar."
När ATV startar, och du sen byter över till din blu-ray spelare (dvs. sätter på den) - får din TV då för sig att "ah nu skall jag stängas av"?
För om jag löser den problematiken så blir jag nog ganska nöjd. Hade Apple TV alltid kunnat vara den som startar med TV, och att jag sen kan trycka igång Shield utan att något ballar ur. Men jag har ju inga såna möjligheter att välja med soundbaren. Den är ju ganska dum så att säga.
"ATV:n stödjer inte Atmos ljud, man måste ha en hemmabio förstärkare/reciever/soundbar som stöderjer Atmosljud inkopplad."
Ja exakt, ATV stödjer väl DD+ Atmos (lossy), men enbart om kopplingen är ATV > Soundbar > TV? Jag kan ha fel.
Men nu när jag skaffat mig en Shield som löser alla format som jag vill spela typ 4K Dolby Vision eller HDR10+ med Dolby TrueHD Atmos/DTS:X, så är jag inte så petig med ATV längre.
Kan jag få detta att lira så att ATV och TV/Soundbar spelar snyggt ihop, så blir jag nöjd. Jag kan pilla lite extra för att få Shield att hoppa igång de gånger jag har tiden att kränga av en 4K DV skiva idag.
Tack! Får fortsätta jävlas med detta ett tag till tror jag haha..