Inlägg

Inlägg som VinterSolen har skrivit i forumet
Av VinterSolen
Skrivet av strongliquid:

Går ”folk” omkring med wifi påslaget hela tiden på sin telefon? Aktiverar ni inte det bara när ni vill använda wifi?

Du kan fortfarande bli spårade med 4/5G och blåtand, och i vissa fall NFC..

Av VinterSolen

"sparkade" "lite lätt" min dammsugare i tisdags.. var idag till närakuten och fick det röntgat. Spricka i lilltån.. suck

Av VinterSolen
Skrivet av serafim:

Nu är de i farten igen, jävlar anamma. Jag bor intill en kyrkogård och varje gång ett löv faller rycker de ut med sina lövblåsare och går lös på det stackars lövet som ska blåsas till lämplig plats på komposten i ena hörnet av kyrkogården. Det räcker inte med en lövblåsare per löv utan det rycker ut en hel hord med gubbar (och kanske gummor) som alla ska blåsa på lövet och nu faller mer än ett löv och det faller löv hela dagen så nu är kyrkogården fylld (nåja) med en arme av lövblåsare som för ett helvetes liv nästan hela dagen. De börjar kl 8 och håller på fram till 11.30 och sedan är det ut igen vid 13.30. Hmm, bra lång lunchrast - men det är OK för mig eftersom det är tyst i två timmar. Sen blåser de löv fram till 16. Därefter är det tyst tills kl slår 8 nästa morgon.
Det var bättre och kanske mindre jobb också när de räfsade bort löven men det var nog inte lika kul. Jag svär i alla fall ve och förbannelse över lövblåsare.

Där jag bor, så går de på helger också och brööööölar, typ 4 personer, antingen löv eller en massa grus å sand som de blåser omkring runt parkeringarna och gångvägarna, BRÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖL

Av VinterSolen
Skrivet av Söderbäck:

Jag har ett gäng usb-C grejer ett gäng år nu och jag har inte de här problemen. En laddkabel har kopplats in 2 ca gånger om dagen i 4 år nu och den beter sig lika bra fortfarande. Samma på mina enheter - de funkar utan problem.
Men!
Det beror på att jag rensar honkontakterna på smuts emallanåt med en tandpetare jag täljt till. Görs inte det så sitter kontakten dåligt efter några månader tills man rensat ordentligt.
Och det är inte så himla lätt att komma åt utan att tillverka verktyg varje vända. Häri finns ett problem. Yes.

Med tanke på mina erfarenheter här kan jag bara ge rådet att testa att rengöra honkontakten. Är det redan gjort - kolla närmre om du verkligen fått ut allt skräp.

Jag har aldrig behövt göra rent varesig kontakten på sladden eller uttaget i telefonen, någonsin sedan mobiler uppfanns..

Av VinterSolen
Skrivet av BergEr:

Haft USB-C sen det kom, i vissa lägen samma kabel och telefon i över fem år utan att det börjat glappa. Vi snackar tusentals användningar.

Vad har du för saker som lyckats gå sönder?

Sover troligen med laddare och telefoner och adaptrar i sängen, rullar över dessa som en ångvält osv, använder kabeln till att svinga telefonen för extra luftkylning och fiska med.. typ allt..

---

Jag har sett 100 gånger fler ifön ligthning-kablar och kontakter trasiga, där ägarna har trasiga grejer och fortsätter att använda dessa, samt säkert 1999:1 ifön:inte ifön-telefon med trasiga skärmar.

Av VinterSolen
Skrivet av Bengt-Arne:

Inga användare i applesfären... betyder inte per automatik inga användare i andra sfärer. såsom x86/64 PC, android, linux med flera.

Antar att du menar Mozilla Firefox som har tappat mest användare till Google teknik, som Google Chrome, Edge, Vivaldi och Brave.
Mozilla Firefox använder Gecko, förutom då tidigare i applesfär.. Då apple nu börjat att tillåta alternativ enlig @Password i ios 17.4

Google Chrome och Opera använde tidigare WebKit, men har gått över till en fork av WebKit, vid namn Blink.

Apple kör malice compliance. De har gjort det skitsvårt att få igenom en webbläsare utan webkit

---

https://winbuzzer.com/2025/07/14/how-apples-malicious-complia...

How Apple’s ‘Malicious Compliance’ Keeps its Browser Engine Ban Alive in the EU, Defying the Digital Markets Act

Citat:

Apple continues to block competing browser engines in the European Union, despite the Digital Markets Act (DMA) making the ban illegal. Critics say Apple uses technical and contractual rules to stop rivals like Mozilla and Google from launching their own engines on iOS. This strategy protects Apple’s valuable search deal with Google and its App Store income.

The core of the issue lies in Apple’s restrictive terms. The most significant barrier forces browser vendors to ship an entirely new, EU-only app if they want to use their own engine. This rule requires them to abandon their existing user base and start from zero, a commercially nonviable proposition.

Beyond forcing a fresh start, Apple imposes other obstacles. As the open web initiative Open Web Advocacy highlights, the rules prevent web developers outside the EU from properly testing their sites on these new engines. They also create uncertainty over whether EU users traveling abroad for over 30 days will lose access to critical security updates.

Av VinterSolen
Skrivet av Bengt-Arne:

Ett praktexempel är ju "DMA misslyckas på iOS eftersom Apple tvingar alternativa webbläsare som Firefox att använda WebKit, vilket hindrar verkligt val för användaren."

Förklara för mig hur det är tvingande att använda WebKitt?

Använde inte failfox webkit, så tillåtes dem inte i apple store -> inga användare

Av VinterSolen
Skrivet av Fenrisulvfan:

Dom är ju sammanlänkade och kommer inte fungera separat, testet är väl egentligen i hur stor grad folk kommer låta sig kuvas, för själva idén är dum från start.

Tyvärr så har du typ 85%++ personer av "jag har rent mjöl i påsen, det slår bara mot kriminella!"-övertygelsen...

Av VinterSolen
Skrivet av Staropramen:

Det vore väl bäst med ett EU-anpassat Eurolinux?

Med inbyggd ChatControl 2.0 + 3.0?

Av VinterSolen
Skrivet av ronnylov:

Risken är fastlåsning i en standard. Teknikutvecklingen kan hämnas om man tvingas ha något gammalt som inte är bra.

Så därför ska vi ha properitära kontakter och laddare, så du är låst till ditt märkes 10x dyrare "unika" laddare..

Av VinterSolen
Skrivet av TuHack:

Efter några ärenden svängde vi förbi Ikea för att som utlovat titta på lite Halloween pynt. Vi letar och letar men hittar bara något tråkigt doftljus. Frågar förbryllat personalen var sakerna är dom gör reklam för. Får ett trevligt men väldigt besvärat svar att nu är det jul som gäller. Mer än 2 veckor var det kvar till Halloween...

Personalen kanske trodde att du trodde du var i USA där de firar halloween.

Av VinterSolen
Skrivet av HoboCop:

Dom har rätt att göra vad dom vill med sitt operativsystem. Du har inte köpt rättigheterna till operativsystemet, du har köpt rättigheten att använda operativsystemet. Dessutom står allt i deras användaravtal. Klickade du dig förbi utan att läsa det, och godkände det, så är det ditt eget fel. Du har aldrig haft kompletta rättigheter utan du använder operativsystemet på MS villkor.

Så du som läst alla sidor av användarvilkoren, tos, toc och coc, Var står det på sidan 783 i mitten i toc:en för windows 11 home?

Av VinterSolen

https://www.amazon.com/INSTAWOW-Bluetooth-Touchpad-Control-Co...
30 Dollaroos

Av VinterSolen
Skrivet av Megacrash:

Visst är det underbart att stå o skrapa rutorna på bilen vid 6:30 tiden på morgonen igen, som vi har längtat 😒

Dieselvärmare så slipper man en kall å frusen bil

Av VinterSolen
Skrivet av hybris6:

Sammanfattning av videon (Har även lagt till den i första posten efter begäran..)

Microsoft har systematiskt börjat dominera din dator till punkten att du frågar dig om det är din eller microsofts dator.

1. MS tvingar användare att köpa nya datorer

A. TPM chip stor integritetsrisk (Trusted Platform Module). Privata nycklar sparas i TPM. MS lagrar dock även ditt MS ID tillsammans meddina device identifiers. TPM blir en unik device identifier. 3e part utvecklare kan ta del av detta via API.

B. För att uppmuntra fler användare att använda CoPilot AI också stor integritetsrisk

2. Datorer som anv Win 11 slår på bitlocker encrypt som default. I nya datorer om du försöker slå av secure boot för att installera tex linux så blev videospaparen utlåst från hårddisken (utan varning).Lockupen är på bootnivå. Din bitlocker key är inte bara sparad på din maskin utan även hos MS. Secure boot ställer till det även för virtual machines och du måste registrera dessa med Microsoftnycklar.

3. MS pushar användare att använda onedrive och office 365 för att MS ska ha tillgång till dina filer

4. Microsoft ID + att MS tvingar på updates som du inte kan avstå från. Dvs MS påtvingar sig på din dator oavsett om du vill eller inte. Detta säljs in under devicen cybersäkerhet (typ som politiker säljer in saker för att skydda barnen..) Videoskaparen hävdar att en sådan update skrev över boot så han inte kunde komma åt sin linux installation.
-MKT svårt nu att installera windows utan ett MS Id. MS vill tvinga dig att logga in hos dem (på samma sätt som tex google vill). För att försäkra att datorn är knuten till en identitet. Dvs vad du gör på internet skall kunna knytas till din maskin.
När MS knöt användare till sitt clud ökade värderingen avsevärt (på MS). Onedrive och MS ID är sätt att knyta dig till deras moln. Detta var tidigare Googles formula men nu knyts man till MS istället.

5. MS försvårar användandet av datorn på det sätt du vill genom att ta lite hänsyn till vad som finns på andra partitioner. Videosnubben har haft flera fall där MS wipat andra partitioner så som data partitioner eller linux installationer för att win inte känt igen formatet. Detta har tex skett vid en windows update.
Allt detta är egentligen på grund av AI (tid 19.55 Mustafa Suleyman MS CEO pratar AI). MS vill i princip att din dator skall känna dig intimt.. bli en kopia av din hjärna typ. Datorn tar frekvent screenshots av din skärm och Ain analyserar detta och sparar informationen på hddn. Win 11 får en komplett historik av ditt liv. Detta förändrar hur du använder datorn.. Tidigare var detta låst i din hjärna..nu finns det i din dator och du måste själv bli cyberexpert på hur du skall skydda din integritet (vilket verkar finnas bevis för här i tråden hur vissa användare vet hur man ska göra med rufus osv eller inte installera copilot eller ställa in sin brandvägg för att inte skicka utgående data till tex MS.. Men de som inte är datorexperter kommer inte tänka på detta och MS kommer äga dem..

Installerade win11 i en VMWare klon i veckan, kom med onedrive personal. Avinstallerade den, körde en windows update, så var skiten tillbaka.

Av VinterSolen
Skrivet av Mithos:

Vad jag menade var att Windows Update är det enda Windows 11 bör tillåtas kontakta, och jag vet att det finns fler adresser än bara update.microsoft.com som används för uppdateringar så alla dem får kontaktas. Inga andra adresser ska kontaktas i bakgrunden.

Microsoft har typ en miljard olika domäner och subdomäner, många med konstiga namn, förkortningar o.dyl. att du inte vet vad som skickas till vad. Typ

powerapps.com, akamaized.net, msftauth.net, vscode-cdn.net, github.dev, azurecr.io, azurefd.net, azure.net, azmk8s.io, azure-mobile.net, azurewebsites.net, msecnd.net, microsoftpersonalcontent.com, msidentity.com, msftidentity.com, microsoftazuread-sso.com, microsoftonline-p.net, microsoftonline-p.com, msauthimages.net, msftauthimages.net, msft.net, cloudappsecurity.com, oaspapps.com, azurerms.com, staffhub.ms

Dold text

Från: https://github.com/HotCakeX/MicrosoftDomains/blob/main/Micros...

Hur ska man kunna se om det är en scam/bluff-site när microshit dem själva har en miljard olika, konstigt stavade domäner?

Av VinterSolen
Skrivet av Airikr:

Du får inte ändra något i systemet som Apple inte har gett dig. Många älskar det, själv hatar jag det (därför använder jag en Android - friheten är underbar). Samma princip är det med Microsoft, men Big Tech har alltid sista ordet.

Ingen fara, google jobbar ju stenhårt på att få bestämma vad du installerar eller ej i din android-telefon..

Av VinterSolen
Skrivet av jnsson:

och plus att du kan stänga av den funktionen om du inte vill ha den aktiverad.

Tills microshit får för sig att slå på det lite tyst, så den hinner samla in en massa information på dig och skicka till deras servrar..

Det är inte ovaligt att microsoft slår på en massa inställningar, som är dåligt för dig, fast du valt att stänga av dessa.

Sedan låter inte microsoft dig att stänga av allt utan att hacka run i registret

Av VinterSolen
Skrivet av lillaankan_i_dammen:

Jag tycker lite motsatsen i matbutiker och ser det lite som kunderna styr. Att vissa butiker började med lussekatter för någon månad sedan och kunder köpte dem som galningar, ja då vill dessa kunder ha lussekatter.

Fast det mesta som säljs som "lussekatter" är egentligen bara jäst deg med gul färg, finns ingen saffran i dem, speciellt inte i dem du får för 5-a st eller på macken.

Av VinterSolen
Skrivet av Libra-75:

En liten favorit i repris, men det är verkligen typiskt gubbgnäll.

Det rör det här med att butikerna börjar tidigare och tidigare med vissa säsongsvaror. Såg lussekatter (flera varianter dessutom) redan förra veckan (eller om det var ännu tidigare). Julmust började man med ännu tidigare. Såg även nån butik som redan tjuvstartat lite med black friday och kallar det black season.

Tycker det är lite tråkigt att man måste luckra upp det som gör dessa grejer speciella. Ofta så blir det en urvattnad variant (black friday t.ex.) som följd också. Visst, man behöver inte köpa, men jag tycker iallafall att det är lite tråkig trend. Låt det vara speciellt.

Rusta drog fram julpyntet förra månaden typ