Inlägg

Inlägg som VinterSolen har skrivit i forumet
Av VinterSolen
Skrivet av grizzly666:

Över/under klock/volt av cpu/minne (vet ej hur det är med gpu men gissar att det kan spela in med) kan påverka starttid.
Montera flera olika diskar vid start och ju slöare disk desto värre påverkar den tiden, samt montera nätverks diskar/mappar/enheter kan påverka tiden.
Främst pga om nätverket inte är uppe när OS försöker montera nån nätverks enhet/disk/mapp så beroende på inställningar i tex FSTAB filen väntar OS på att nätverket ska komma upp innan starten fortsätter.

Drog en snabb bazzite slow boot boot logs googling och finns en del o läsa då.
Ett par enkla snabba tester som inte ändrar nåt man kan prova i konsol är dessa.
systemd-analyze time
Jag hamnade på runt 30sek men har en massa diskar och ett par nätverks dock inställda på -nowait så startupen inte väntar på dom men varje sak lägger ju på lite starttid.

Några efterfrågade.
cat /etc/vconsole.conf
Vet inte direkt varför dock.

Sen.
journalctl -u systemd-vconsole-setup
Och.
systemd-analyze blame
Dessa listar en hel del och konsole "stannar" med en "lines 1-nånting" längst ned använd upp/ned pil för att scrolla denna lista musscroll funkar ej förrens du har nedpilat till END.
Sen vid slutet när du ser END efter lines så använd CTRL+C för att avsluta och komma tillbaks till konsole.

Har du kört windows nyligen på den nvme:en? Kan ju vara en av de diskarna microsoft slaktade här om sisten

Av VinterSolen
Skrivet av pistage:

Lite bakvänt. De andra har sån pass basfunktionalitet endast, att man måste ha ett externt plugin för att få det som man vill med tabsen.
Vivaldis tab-hanterare är så kraftfull och konfigurerbar att man inte behöver ett externt plugin för att få det som man önskar.

Ju färre plugins ju bättre ur säkerhetssynpunkt.

nix pix, inte därför jag vill använda tabXpert, så det gubben gick inte.

Vivaldis tabhantering är skit m.a.o.

Av VinterSolen

Lite synd att vivaldi gjorde sin egen tab stack/tab grouping som är helt egen från alla andra chrome-baserade skins, som gör att t.ex. tabXpert inte funkar så bra med vivaldi

Av VinterSolen
Skrivet av darkan:

Gnäller mest i det tysta.. Men något som stör mig så nåt in i h-e är alla som på 40-90-sträckor ska bromsa in till snigelfart när de skall svänga av! Det går att svänga i högre fart än 3 km/h!

Samma vid påfarter.. du får/måste/ska köra skyltad hastighet såvidare det inte är köbildning eller annan fart på motorvägen, och inte 30-40kmh när påfarten har 80+

Av VinterSolen
Skrivet av Xarragon:

Att gravera in ett unikt serienummer på PCB:n med laser borde inte vara något större problem. Det görs t.ex. på små USB-minnen från Sandisk eller på Logitechs USB-mottagare. På grund av storleken är de svårlästa vilket ger lång hanteringstid i kassan och potentiella fel kommer göra det omöjligt för kund att reklamera. Då blir det också viktigt för kund att kontrollera detta direkt efter betalning. Bra i teorin men svårare praktiskt.

En enkel checksumma som person- och kreditkortsnummer har kanske vore bra?

Exempel på lasergravering på PCB: https://www.youtube.com/watch?v=pAI0zq-0ErY

Det är väldigt enkelt att laser-gravera saker med unika nummer. Efter man satt upp lasern så kan en dator eller maskinlinje skicka ett uppräknat värde till laser-gravören som sedan lasrar in värdet (+ eventuell mall) på sekunden

Av VinterSolen
Skrivet av SAFA:

Nä, inte kassa men de gillar inte att stå igång oanvända längre tider.
Då står läshuvuderna på samma spår men med lite darr för att hålla spåret. Vilket skadar lagren just där.
Extra illa om man har mycket vibrationer i chassit.
Ett par exempel:
Min andra backupserver rasade för något år sen då den varit på några månader utan att användas. Åtta st wd-red i raid 6 blandat 3 och 4TB. Skulle utöka med en disk till. Efter det var 4 diskar kass.

Fick en gammal raid-array som tog 16 diskar. 15 lika och en nyare. En av de 15 var helkass övriga OK. Den utbytta var satt som hot-spare. Den kassa var troligen även den hot-spare.
Lite tråkigt att hot-spare går sönder före de diskar som används.

Mindre problem med SAS-diskar då de initierar självtest lite då och då.

Gnället då: Jo att WD-red diskarna inte lyder kommandot att varva ned efter en viss tids
inaktivitet.

DE oanvända diskarna borde åtminstonne parkera läsarhuvudet, alt. varva ner

Av VinterSolen
Skrivet av HazZarD:

Är nas diskar så kassa? trodde dom kan gå igång dygnet runt i åratal utan strul

Generellt inte kassa, de är oftast gjorde för att lira länge i NAS-miljö. men det kan ha varit en dålig batch som jag köpte 2 ur. väldigt snarlika SMART-fel på båda.

Av VinterSolen
Skrivet av medbor:

Jag tror det specifikt betyder att det är en blandning från båda källorna, så med största sannolikhet är det inte ett enskilt ursprung alls

Jag har sett annonser för kött "Land: från EU", vilket borde vara olagligt tycker jag, för det är jävligt stor skillnad på danskt, holländskt, franskt, tyskt kött och svenskt t.ex.

Av VinterSolen

Suck, idag var jag in och RMA:ade en toshiba N300-disk för den började larma om lite traseligetrastras..

Nu i natt så fick jag ett mail till av (hemma)servern, att den andra disken jag köpte samtidigt (modell osv) har error count gått från 0 till 2 till 5.

Av VinterSolen

Min tanke var lite, i asiatiska butiker, så borde man hitta kanske(?) lite mer premium-ish ris som är av bättre kvalité utan att det kostar 18 miljoner kronor grammer som det känns det gör i en vanlig matvaruaffär.

tittar man på t.ex. https://www.willys.se/produkt/Go-Chu-Jang-Hot-Pepper-Paste-10... så kostar denna 23 kr, men är samtidigt nästan inget i den, vet dock inte hur mycket man använder till en gryta (eller var det nu var man generellt använde den i).

Sedan generellt var kanske dessutom lite ute efter mer autentiska/"äkta" kryddor/smaker.

Av VinterSolen

Var in till Inet och fick den utbytt, lämnade in en 16 TB, fick en på 20.

Av VinterSolen
Skrivet av OSkar000:

Jag tycker Windows 9x har fått mycket oförtjänt kritik att vara katastrofalt instabilt och behöva installeras om ofta.

Superstabilt var det inte och absolut inte buggfritt. Men behövde man installera om flera gånger i månaden misstänker jag att det kan ha handlat om hårdvarufel också.

Vill minnas att en ominstallation om året oftast räckte gott men med mycket experimenterande och dålig koll på vilken version som man skulle köra kunde det bli oftare.

Bland retroburkarna här finns det datorer som gått 4-5 år utan att röra nåt. Men de används inte så ofta.

Win98SE var riktigt stabil för mig iaf.. och den där jävla cd-skivan åkte igenom min skrivare jag vet inte hur många gånger, runt valsen som matar pappret, repig som satan och ändå levererade installationen felfritt efter jag "fixat lite" i datorn med saker jag inte kunde då

Av VinterSolen
Skrivet av Jumpcut:

Ett tips när du åker till lokala asienaffärer är att kolla noga på bäst före datum. Ofta köper dom in i bulk och varor dom inte har vidare omsättning på brukar kunna ha rejält korta datum. Jag kör AM store / gross eller Drakfrukt.se numer.

Jo, såg ju artikeln/inslaget om den där asiatiska grossen i gbg(?) som märkte om å allt.

Skrivet av doomas:

Pong market finns också, de kan köra hem eller till någon sina restauranger. Jag har ingen koll på prisnivån bara.
https://pongmarket.se/

Såg ganska vettigt ut prismässigt

Skrivet av Petterk:

Ingen asiatisk butik har billigare ris än du hittar på Ica/Coop/Willys etc. Räkna med 50-100 kr/kg för storpack medan du får 2 eller 5 kg-paket på ICA för ~18-30 kr/kg (om ICA Basic duger) beroende på vilken typ av ris du är ute efter och vilken kvalité du vill ha.

Gå till specialistbutikerna för specialistprodukterna

Gjorde en snabbkoll på pong (ovan) och thailaan nedan, köper man de 10+KG så hamnar kg-priset runtomkring kg-priset för eldorado riset på willys. och min förutfattad mening är att eldorado-riset är "sämre" än "äkta thailänsk" ris..

Skrivet av Beijing:

I Liljeholmen finns det Thailaan Asian Market på nere våning nästan vid utgången till parkeringshuset.

https://www.thailaan.se/

Tack. såg rätt så vettigt ut prismässigt, men inte så stor skillnad mot willys. Kommer inte ihåg om det var på pongs hemsida eller thaileen, jämförde sesamolja, det fanns en 1.75L för 210kr, och willys billigaste är https://www.willys.se/produkt/Sesame-Oil-101260052_ST spicefield för 186kr/L

Kanske inte en jättestor skillnad i priset, men det är nog behändigare med 1.75L hemma än att hålla på med 150ml som känns det tar slut efter "2 användningar".

hmm dubbelkollade, verkar inte som thaileen hade storpack av sesamolja, lite synd, för liljeholmen ligger väldigt bra till bilmässigt, får nog ta mig ut till pong imorgon å strosa runt lite

Av VinterSolen
Skrivet av Hyllbert:

Windows 2000 Pro är bästa OS:et i mannaminne. Alltså, om man ser till när dom var aktuella.
Sämsta jag använt var XP.

Det var den första windows jag betalade som gammal tonåring-ish ur egen ficka, 2000kr för en OEM med vit pappomslag. Låg/ligger en liten datorbutik vid uppgången som inte går upp vid centralstationen från blå linjen, men ligger/låg på samma gata som du går til centralstationen. 2000kr, galet, men ganska nöjd ändå.

Av VinterSolen
Skrivet av Pentav:

Så behöver inte dra ur pluggarna och sen köra ACn med typ värme eller dry?

Skönt. Då blire tömning och undanställning!

jag har aldrig gjort det, och när jag öppnar pluggen, så är det snustorrt i tanken.

Av VinterSolen

https://www.androidauthority.com/android-developer-verificati...
Google wants to make sideloading Android apps safer by verifying developers’ identities
Google wants to verify the identity of all developers who distribute apps on Android, even if it’s outside the Play Store

Av VinterSolen
Skrivet av underwatch:

Är det något speciellt du är ute efter? Snabbgross har en hel del asiatiska kryddor, ris etc men de kräver medlemskap (300kr per år) finns en butik i Södertälje

Ja och nej, typ asiatiska kryddor och "grejer", speciellt om det håller längre i skafferiet, större förpackningar. Kryddor, skafferivaror, ris, idéer/uppslag vad man kan testa att göra hemma.

Har nyligen skaffat riskokare och kör t.ex. mycket ostronsås, soja och sesamolja, och framförallt så kommer sesamoljan i en väldigt liten flaska på willys och är väldigt dyr, typ 150ml för nästan 40kr flaskan. Kör en del stekt ris och gör en egen mix av soja, ostronsås och sesamolja bland annat, som jag sedan slänger en 2-3 skedar över riset.

Har planer att göra lite andra rätter, där det blir väldigt dyrt snabbt att köpa alla dessa små-förpackningarna på willys/ica (extremt dyrt per kg eller liter).

Skrivet av SteGus:

Kör förbi denna lite då och då, nära gränsen mellan Haninge/Länna/Huddinge. Har dock aldrig gått in och kollat priserna och det är nog Thai för hela slanten.

Tack, får nog svänga förbi där och ta en titt. de bör iaf ha ris i storförpackningar och inte uncle bens dyra småpaket..

Av VinterSolen

"Asiatisk" matbutik i stockholm?

Någon som råkar känna till en s.k. "asiatisk" matbutik i typ södra delen av stockholm, typ kungens kurva, huddinge, södertälje med omnejd, där man kan köpa t.ex. större risförpackningar billigare per kg än vad ica/willys har. kryddors och hela köret?

Av VinterSolen

Annonsen är avslutad

Av VinterSolen
Skrivet av Pentav:

Nu verkar AC-perioden vara över för i år och då kommer istället frågan.
Vad och hur ska man göra innan den ställs undan?

Har en Electrolux EXP35U539CW, men gissar att det är detsamma för alla AC.

Tömma vattentanken, låta pluggen/pluggarna vara ur, damma av filter om din har nåt. typ