Inlägg

Inlägg som Apocryphal har skrivit i forumet
Av Apocryphal
Skrivet av DST:

men du har helt sjukt resultat. du körde i standard inställningar antar jag å ändå. galet.

mitt 9070xt drar upp till 3.4 enligt drivviasrna, men så klart så håller den inte det 100% i spel/test då det dippar ner så klart.
i wz för mig så presterar 9070xt bättre än mitt 4090 men jag kör ju i 1080p low å nvidia blir flaskade snabbt av en cpu i lägre upplösningar jämfört med amd som klarar av att spotta ut lite mer, 400fps med 9070xt mot 360fps för 4090.

Har du undervoltat korten eller kör du helt stock? Jag har som sagt inte direkt moddat kortet, men jag har dragit ner volt ganska mycket.

I adrenaline graphics settings har jag satt Texture Quality till performance och surface format optimization, men det bidrar inte speciellt mycket egentligen.

Anti-lag, boost och image sharpening kan dra ner score rätt rejält så allt sånt är av.

I vissa tester kan det hjälpa att ha igång antingen freesync eller enhanced sync, men jag vet inte om mycket av det är beroende på vad man har för cpu/ram. För mig så får jag lätt en ökning på 2-3k i solar bay av att slå på enhanced sync, men i time spy får jag istället lägre score.

Av Apocryphal
Skrivet av DST:

hur fick du till de dära scoren, typ som ett 4090 å 5k mer än mitt 9070xt
sub zero å hw moddat?

Det är en ASRock Taichi OC så den har lite högre TBP än standard. Har inte moddat utöver att jag öppnade kortet för några veckor sedan för att lägga på Honeywell PTM7950 då det stod på ASRocks hemsida att de hade vanlig thermal paste, men konsistensen på det som redan satt där var precis som PTM7950 och ASRocks har sedan dess uppdaterat hemsidan med att säga att de använder Honeywell PTM7950 så jag misstänker att det stod fel på deras hemsida från början. Så med andra ord är kortet i princip stock.

Vad jag gör för scores är att öppna sidan på chassit och ställer det vid ett öppet fönster när det är hyffsat svalt ute och sen lägger jag fläktarna någonstans mellan 70-100%.

Utetemperaturen var straxt över 0C på morgonen i torsdags så tror att lägsta tempen jag fick på core var runt 8C i idle, lägsta hotspot ~10-11C och lägsta mem runt 32-36C (lägsta jag såg själv var 36, men när jag kollade lowest reading i gpu-z stod det 32 så antar att jag missade).

För en hög score spelar temperatur väldigt stor roll. Idag är temperaturerna 3-5C högre vilket resulterar i en time spy graphics score som är ~150-200 poäng lägre.

Något som kan hjälpa att hålla core temp nere under testen är att dessutom lägga en negativ offset på max core frequency.

Sen så presterar nvidia korten lite sämre i just time spy, men bättre i steel nomad (i alla fall tidigare generationer, har dålig koll på hur det är med RTX 50 serien, men antar att det är samma sak där)

Sen så verkar många av 3DMarks benchmarks prestera väldigt dåligt på Ultra Wide skärmar, så att dra ner till en annan upplösning med 16:9 aspect ratio kan även det ge en rätt fin ökning.

Skrivet av xxbiker:

Riktig bra score. Kör bara steel nomad och med lite tweak klarar mitt ca 7550 så jag gissar jag kan klara 7700 drygt med lite mera tweak men 8200 är riktigt bra.

Tack
Detta är ju ganska långt ifrån stabila inställningar. Just steel nomad gjordes med -125mV och -140 offset på core.

Av Apocryphal

Sval morgon häromdagen så jag hann ta lite 3DMark scores

Klicka för mer information

Time Spy - 35264 graphics score

Visa mer
Klicka för mer information

Time Spy Extreme - 17k graphics score

Visa mer
Klicka för mer information

Speed Way - 7321 score

Visa mer
Klicka för mer information

Port Royal - 100fps

Visa mer
Klicka för mer information

Steel Nomad (DX12) - 8227 score

Visa mer
Klicka för mer information

Steel Nomad Light (DX12) - 29833 score

Visa mer
Klicka för mer information

Solar Bay - 143160 score

Visa mer
Av Apocryphal
Skrivet av SCORPIUS:

Då är jag med. Tack.

Men MSI Afterburner har inte en annan config. Jag använder det enbart för RTSS och se statistik i spel.
När jag hade Nvidia kort så använde jag MSI afterburner för fläktkurva, överklocknig osv. Det återställde inget i nvidias mjukvara. Allt det är rensat.

Så jag ser inte varför det programmet skulle göra något med inställningar jag har i Adrenalin.
Men som sagt, har inte startat om än.

För att en överklockning och fläktkurva skulle appliceras varje gång man startar datorn på ett nvidia kort så behöver Apply at startup vara aktiverat, annars återgår kortet till stock varje gång datorn startar (har inte tänkt på om man måste ha en sparad profil för det också).

Om man sedan byter grafikkort så finns inga sparade inställningar för det kortet och då använder msi afterburner stock som inställningarna som appliceras varje gång datorn startas fram tills att man antingen bockar ur Apply at startup eller använder msi afterburner för att göra ändringarna på kortet med (men för amd saknar msi afterburner lite inställningar så det är inte jättesmidigt att använda det över adrenaline).

Är rätt säker på att du bör kunna ha kvar att msi afterburner startar med windows så länge du inte ställt in att programmet ska applicera några inställningar.

Av Apocryphal
Skrivet av SCORPIUS:

Var är "Apply settings at startup"?

Klart det är slarvigt av AMD om det inte behövs göras med Nvidia.
Inget annat jag använder har påverkat mjukvara från Nvidia.

Det beror lite på vilket skin du har, men jag tror att det här är default skinnet och då är det windows symbolen uppe till höger.
Och nej, om du bokstavligen har ett program som automatiskt sätter en annan config när du startar datorn än vad du satt i adrenaline så är det verkligen inte AMD som slarvat. Det faller snarare på den som installerat programmet och tryckt på knappen.

Om du använt MSI afterburner för att överklocka/undervolta ett nvidia kort och tryckt på samma inställning så sker exakt samma sak så att påstå att det inte skulle påverka nvidia håller inte.

Av Apocryphal
Skrivet av SCORPIUS:

Fast boot är ej på.
Asus GPU tweak har jag ej.
Inga kraschar och ingen notis.

Hmm kan prova att ta bort autostart på Msi Afterburner. Vad märkligt om det är det som gör det.
Slarvigt av AMD om det är så.

Tack för svar. Återkommer efter nästa omstart.

Det är antagligen "Apply settings at startup" du behöver stänga av och inte autostart.

Förstår inte riktigt hur det skulle vara slarvigt av AMD om det är så att annan mjukvara skriver över inställningarna.

Av Apocryphal
Skrivet av SCORPIUS:

Hur får jag adrenalins inställningar att sparas? Min undervolt försvinner var gång jag startar om datorn.
Jag exporterat till en fil så det är lätt åtgärdat, men det är enerverande.

Radeonsoftware.exe är satt att starta med win och är upphöjd till admin.<Uppladdad bildlänk>

Har hört att problemet kan uppstå om man har fast boot igång i windows

Av Apocryphal
Skrivet av SCORPIUS:

Alla spel? Kan du nämna några tack?
Var hittar du en autoinstaller? Är det en annan än den jag länkar till?

Det finns en inställning i Adrenaline som gör att spel som har FSR 3.1 kör FSR4 istället så i de fallen ska du inte behöva använda optiscaler (vet inte om det är vad han menar).

Av Apocryphal
Skrivet av kleine:

Är Asus TUF Gaming AMD Radeon RX 9070XT det bästa 9070XT-kortet?

GPU temp: 53 (lägst av alla, lägre än nitro, pure, tachi, xfx mercury)
GPU hotspot: 80 (näst lägst, bara slagen av xfx mercury 75 grader)
Mem temp: 85 (delad plats med xfc mercury)
VRM temp: 66 (lägst, som jämförelse tachi har 82 grader)
SoC VRM temp: 59 (lägst av alla)

(jämförelser från hardware unboxed)

silver utmärkelse från guru 3d. coil whine 6 av 10. (sapphire nitro+ får 8 av 10 coil whine)

I just hardware unboxed video kan man se att asus tuf och xfx merc fläktar kör snabbare än de övriga modellerna så vet inte om det säger så jättemycket.

Det skiljer inte direkt jättemycket mellan toppmodellerna från varje tillverkare, men om du vill ha så bra kylning som möjligt så tror jag XFX Mercury och Gigabyte Aorus Elite de enda korten som använder sig av vapor chamber (om jag inte missat någon).

Dessutom verkar en väldigt hög andel Gigabyte kort ligga högt i många 3DMark benchmarks. Har ingen aning om det har att göra med att de i genomsnitt överklockar bättre än de andra, eller om det är så att större andel som skaffar Gigabyte sitter och överklockar.

Av Apocryphal
Skrivet av Bazoon:

Med risk att upprepa någon annans fråga så funderar jag över temperatur på mitt 9070 XT Asus TUF. Jag vet att deltat mellan kärnan och kanterna samt minnen brukar vara höga på 9070 men ska de vara så här höga? Jag köpte det som returex från Netonnet, och vet inte returorsaken.

Efter tio minuter Helldivers 2 ser det ut så här enligt Adrenalin overlay:
326W
Core 59c
Hotspot 95c
Mem 100c
Fans 1800rpm

Det låter otroligt högt, speciellt med tanke på hur snabbt fläktarna går.

Sen så vet jag att Helldivers 2 result screen kan orsaka att ditt grafikkort maxar power limit om du inte har en FPS cap (grafikkortet hålls inte direkt tillbaks av något medan den bara står och renderar en skybox och lite UI element så snabbt den kan). Jag har sett många grafikkort som tillfälligt går upp i väldigt höga temps just där (speciellt om man ökat/maxat power limit)

Även om 100C är inom spec så är GDDR6 väldigt temperaturkänsligt och jag upplever själv att man förlorar väldigt mycket prestanda ju varmare de blir.

Något du skulle kunna testa är att öppna sidan av chassit för att kolla så att det inte är några problem med luftflödet. Även om du styr fläktarna via fan control så kan setupen i sig orsaka problem.

Om du inte ser speciellt stora skillnader av att öppna sidan av chassit är det nog värt att lämna tillbaks kortet medan du kan. Det finns inga garantier på att det skulle bli bättre om du byter pads/paste själv.