Jag vill se amerikansk fotboll. Detta går genom att köpa det så kallade NFL Game Pass för ungefär femtonhundra. Det hade jag gärna gjort, men efter att ha gjort det med svensk IP, går det bara att komma åt sändningen med just en svensk IP, vilket jag inte kommer att ha i utlandet, där jag vistas en stor del av året. Alltså skulle jag vara tvungen att köpa dels ett Game Pass, dels en svensk VPN vilket känns drygt.
I Holland/Nederländerna är online-sändningarna gratis då NFL inte har en broadcasting partner där, jag har därför inga större moraliska betänkligheter mot att helt sonika skaffa en VPN med server i just Nederländerna.
Betalar gärna runt femtiolappen (helst via paypal) i månaden, ska klara >5-10mb/s och ha ett generöst eller inget cap. Om den funkar på iPhone är det ett plus.
Om tråden inte är OK så får den så klart gärna stängas, lite gråzon antar jag.