Jag har en Samsung 55 curved som jag köpte förra blackfriday, det är modellen utan 4K (kostade mig 6990 kr då), kommer inte riktigt ihåg modellnumret. Men förstår mig inte på skillnaderna i inställningarna och ja ser ingen skillnad alls. Igår så ställde jag in en inställning, där jag märkte en rejäl boost, och jag upplevde att TVn fick högre HZ or FPS som det kallas?
Jag har bland annat dessa alternativ att välja :
HDR +- Läge:
Väljer jag på eller Av här? Jag valde PÅ just idag och märkte en rejäl försämring, men kanske bara jag som inbillar mig?
Auto motion plus:
Inställd på Auto, Men väljer jag personlig så kan jag bland annat ställa in skakreducering (står på 0) och LED clear motion (AV). Vad väljer jag här?
HDMI UDH Color:
Här är det AV på alla mina 3 HDMI uttag.
Snälla uppskattar verkligen hjälp, för jag har suttit och lekt en hel del så att bilden nu har försämrats, tyckte det var så fint innan när jag fick till snabbare bild per sekund alternativet