Jag har sett att många rekommenderar denna kylare även till AMD. Vad jag kan se på all information så passar inte denna på Socket A.
Kan vi klara ut detta en gång för alla, ni som har en, finns det monteringshål eller mojänger som gör att man kan montera den på socket A eller passar den bara på Intel och nya Athlon64/Opteron.
Den gamla modellen, 7000, passar inte på SocketA. Den nya, 7000A, gör det. Man måste ha monteringshål på moderkortet för att fästa den. På Zalmans hemsida finns en lista över kompatibla moderkort.
Jag har en sådan fast amd modellen den låter som bara fan i 12v men jag kör den på 7v nu och en papst 19dba då ligger processorn på 50grader idle och lite högre på stress. Den låter inte alls mycket på 7v. Men jag skulle inte köpa den idag.